Z cyklu: # Co czytają znani i lubiani?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co czytają sami pisarze, kiedy akurat nie tworzą? Jak odpoczywają od procesu twórczego? Gdzie szukają inspiracji? Jakich kolegów z branży cenią najbardziej? Poszukaliśmy odpowiedzi na te pytania i oto one!

1. Olga Tokarczuk:
„Gdyby dziś ktoś zapytał mnie, kim naprawdę jestem, bez wahania odpowiedziałabym: przede wszystkim czytelniczką. "Czarodziejską górę" Tomasza Manna niedawno czytałam po raz szósty.”
„Kiedyś u Stanisława Lema, w jego tekście o profesorze Dońdzie, znalazłam opowieść o prawie fizycznym, która mnie zafascynowała. Lemowski bohater uznał, że każda informacja podlegająca multiplikacji w sposób nieskończony osiąga taką wartość, przy której zapada się i zmienia w jeden atom materii. Może więc wszystko, co piszemy, mówimy, produkujemy, czytamy, poddane jest temu prawu i nagle następuje jakieś „pstryk” i wszystko to zamienia się w jeden atom. Jak gdyby materia była bardziej spójna, istniałaby w lepszy sposób.”

2. Jacek Dehnel:
Poeta, prozaik, felietonista, tłumacz, zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. W 2005 laureat Nagrody Kościelskich. W 2007 został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura. W 2016 roku ukazały się jego zbiór wierszy Seria w ciemność (Biuro Literackie) oraz kryminał, napisany wraz z Piotrem Tarczyńskim, Rozdarta zasłona (Znak).
„Ostatnio ponad 150 opowiadań na konkurs Asza w Kutnie. Poza tym ostatnio: Serce Radki Franczak, Kochając Henry’ego Greene’a, Niedziela życia Queneau.”

3. Małgorzata Kalicińska:
Powieściopisarka. Jej najbardziej znaną serią, która podbiła serca czytelników, jest „Rozlewisko”.
„Ha, co czytam? To się może nie spodobać. Powieści nie czytam. Teraz chętnie książki o innych krajach z osobistym akcentem. Nie takie tam przewodniki, gdzie co jest, ale JAK jest. Oczywiście subiektywnym okiem osoby relacjonującej. Im więcej mam zaufania do autora tym chętniej czytam relacje z nieznanych zakątków świata. Ostatnio Biel Marcina Kydryńskiego – niełatwa rzecz o Afryce. Pisałam o niej. Ale też uwielbiam odnawiać swoją pamięć i wracam do literatury, która mnie ukształtowała, uwiodła, uczyła. Do Starych Mistrzów. I teraz właśnie skończyłam poczytywać sobie Melchiora Wańkowicza Karafkę La Fontaine’a, a też wracam chętnie do Ziela na Kraterze.”

4. Stephen King:
„Cykl The Raj Quartet Paul Scott
The Goldfinch Donna Tartt
Rok 1984 George Orwell
Światłość w sierpniu William Faulkner
Krwawy południk Cormac McCarthy
Powieści Marka Twaina
Powieści o Harrym Potterze Joanne K. Rowling
Władca muchWilliam Golding
Szatańskie wersety Salman Rushdie
McTeague Frank Norris
A Golden Argosy Fred Merrick White
Samotnia Charles Dickens
The Tooth Fairy Graham Joyce”

Zebrała: Agata MARZEC