NOWY CYKL: #Czytam, bo lubię

Od pewnego czasu prezentujemy Wam nauczycieli "Ekonomika" oraz ich uginające się pod naporem ksiażek półki. Cykl "Z belferskiej półki" cieszy się dużą popularnością, o czym najlepiej świadczy fakt, że po ukazaniu się odcinka z Waszym ulubionym nauczycielem, natychmiast przybiegacie do szkolnej biblioteki po polecane przez niego tytuły! Pomyśleliśmy, że czas na... Was, Drodzy Uczniowie! Doskonale wiemy, że nie brakuje wśród Was zakręconych i tych zupełnie zwyczajnych moli książkowych, że lubicie dobrą literaturę i pochłaniacie ją w wolnych chwilach! Postanowiliśmy oddać Wam głos! Oto nowy cykl: #Czytam, bo lubię, w którym przybliżymy Wam najbardziej zaczytanych!

Bohaterką pierwszego odcinka jest Sandra Kwiecień - uczennica klasy 2 A. Od niedawna pomaga ona wydawnictwom krajowymm recenzować książki!
Recenzje Sandry znajdują sie na: lubimy czytać: http://lubimyczytac.pl/profil/1678177/sandra01012002
instagram : https://www.instagram.com/iskierki_czytania/?hl=pl

Agata Marzec: Kiedy i dlaczego czytanie stało się Twoją pasją?
Sandra Kwiecień: Moja przygoda z czytaniem zaczęła się już w szkole podstawowej, kiedy to chętnie zagłębiałam się w lekturach szkolnych. Przełomowym utworem był ,,Tajemniczy ogród”. Dzięki niemu zaczęłam sięgać po coraz więcej książek z literatury obyczajowej i młodzieżowej. Jednak moją uwagę zaczęły przyciągać coraz to różniejsze gatunki literackie. Mimo to nie przestałam czytać lektur szkolnych, które przekazują wiele aktualnych wartości.
W gimnazjum brałam udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym, który był naprawdę ciekawym przeżyciem. W konsekwencji tego poznałam twórczość m.in. Ryszarda Kapuścińskiego.
Aktualnie czytam wszystko, co tylko mnie zainteresuje i przyciągnie moją uwagę. Biorę też udział (już po raz trzeci) w akcji ,,Przeczytam 52 książki w 2019 roku” organizowanej przez pana Marcina Gnata.
Czytanie książek sprawia, że mogę na chwilę oderwać się od rzeczywistości i skierować myśli na inne tory. Pozwala mi również na wgłębienie się w różnorodnie wykreowane przez autorów światy, co na pewno ma wielki wpływ na moją wyobraźnię. Chwila z książką to nie tylko przyjemność, ale także nauka poprzez wzbogacanie słownictwa i poszerzania świadomości o świecie.
Agata Marzec: Jakie są książki Twojego życia:
Sandra Kwiecień: W swoim życiu przeczytałam naprawdę sporą ilość książek, a więc ciężko jest wybrać tylko jedną powieść, która miała największe znaczenie i wpływ na moją egzystencję. Zwłaszcza że gatunki czytanych przeze mnie dzieł są przeróżne, ale bardzo chciałabym przedstawić kilka najważniejszych dla mnie tytułów.
Jedną z takich książek, która mnie poruszyła do łez i skłoniła do refleksji, jest ,,Oskar i Pani Róża”, którą przeczytałam już kilkanaście razy. Historia przedstawia małego Oskara, chłopca chorego na nowotwór, który dzięki wsparciu i poradzie Pani Róży zaczyna pisać listy do Boga. Opisuje w nich każdy swój dzień, za który prosi o jedną rzecz. Eric- Emmanuel Schmitt doskonale w niej ukazał, jak kruche jest życie i z wrażliwością przedstawił wszystkie (nawet te skomplikowane) emocje.
Równie ważną i wartościową książką jest dla mnie ,,Promyczek”. Autorka tej książki porusza bardzo ważne wątki. Pokazuje, jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń, jak poradzić sobie ze stratą i pogodzić się z losem. Ta historia wywołała u mnie mnóstwo sprzecznych emocji. Jest jedną z nielicznych, przy których płakałam.
Oczywiście bardzo dla mnie sentymentalnymi książkami są: ,,Tajemniczy ogród”, a także ,,Ania z Zielonego Wzgórza”, do której wracam co jakiś czas, aby powrócić myślami do małej Ani i tych pięknych wzgórz otaczających Avonlea.
Agata Marzec: Jaka była Twoja droga od czytania do recenzowania?
Sandra Kwiecień: Czytanie sprawia mi tak wiele przyjemności i jest tak wszechobecne w moim życiu, że pewnego razu stwierdziłam, iż znaczą one coś więcej w moim życiu i postanowiłam zacząć dzielić się z innymi książkoholikami opiniami na ich temat.
Zaczęło się od założenia profilu na jednej z platform społecznościowych, gdzie pod pseudonimem umieszczałam przemyślenia na temat przeczytanych powieści. Profil się rozwijał, a więc i ja postąpiłam krok do przodu, zakładając profil na instagramie, gdzie dodaję zdjęcia i oceny książek. Tak zaczęła się moja przygoda z recenzjami, która trwa już prawie 3 lata. Aktualnie współpracuje z różnymi wydawnictwami. Odbywa się to na regule wymiany barterowej, czyli egzemplarz za recenzję. Najfajniejsze w tym jest to, że mogę poznać nowych autorów, a każdy z nich ma inny styl pisania. Co najważniejsze nie czytam tylko książek, które dostanę od wydawnictwa. Jestem osobą, która kocha biblioteki i to z nich jest połowa dzieł literackich, które czytam. Bardzo lubię również dzielić się własnymi egzemplarzami i chętnie pożyczam innym powieści ze swoich zbiorów.
W tym roku zostałam ambasadorem pewnej ciekawej inicjatywy. ,,Upoluj swoją książkę’’ - największej akcji promującej czytelnictwo w Polsce. Skanując kody dostępne na plakatach, można uzyskać darmowy dostęp do 12 bestsellerów dostępnych w aplikacji woblink. Jako jedna z reprezentantek serdecznie zapraszam do brania udziału w tego typu akcjach, bo dostępne w tym roku tytuły są bardzo interesujące.
Materiał przygotowała: Agata Marzec - szkolna bibliotekarka