Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

11 dzień listopada jest dla wszystkich Polaków dniem szczególnym. Obchodzimy wówczas Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętniamy rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach rozbiorów. Dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, 11 listopada został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. 

Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił to święto narodowi.

O utrwalenie i utrzymanie dopiero co odzyskanej niepodległości przyszło narodowi polskiemu toczyć krwawe boje. W dniu 27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które przywróciło Wielkopolskę macierzy. W Galicji Wschodniej trwały zacięte walki z Ukraińcami, a na wschodnich kresach Polski oddziały samoobrony walczyły z bolszewikami. Ponadto trzeba było trzech powstań śląskich, by część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski. Przypieczętowaniem dzieła odrodzenia Rzeczypospolitej była Bitwa Warszawska, w której naród polski obronił odzyskaną niepodległość.

11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. "Ekonomik" również stara się Wam o tym przypominać. Zapraszamy do obejrzenia naszych gazetek okolicznościowych: jedna znajduje się w holu, druga - w bibliotece i jest to galeria zdjęć Józefa Piłsudskiego ozdobiona kilkoma cytatami stanowiącymi refleksję na temat wolności. Proponowane przez nas hasło przewodnie na jutrzejszy dzień:
"Wolność kocham i rozumiem,
wolności oddać nie umiem."


Agata MARZEC