W "Ekonomiku" wymarzyli książki

Niezwykłą popularnością cieszyła się akcja "Pomóż nam wymarzyć książkę", jaką zorganizowała biblioteka szkolna w ZSEiT w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Słupski "Ekonomik" był jedną z dziesięciu szkół, którym udało się uwieńczyć przygotowany projekt uzyskaniem dotacji celowej na zakup nowości wydawniczych. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mogli zgłaszać w bibliotece propozycje książek na kwotę aż 15 tysięcy złotych!

Agata Marzec i Mariola Jóźwiak - bibliotekarki z ZSEiT w błyskawicznym tempie rozreklamowały akcję: przygotowały kampanię informacyjną, plakaty i naklejki, które przypominały uczniom o trwaniu akcji w każdym kącie szkoły. W Szkolnym Centrum Multimedialnym zamontowały tablicę z pustymi kartkami, na których szybko pojawiły się pierwsze tytuły. Po kilku dniach kartki wypełnione zostały setkami wymarzonych pozycji. Nie było przerwy, żeby do biblioteki nie zajrzeli uczniowie bądź nauczyciele z propozycją wpisu.
Wśród sugerowanych pozycji pojawiły się różnorodne tytuły: od popularnych w ostatnim czasie "50 twarzy Greya" po literaturę ambitną i naukową ("Boże igrzysko. Historia Polski" - Norman Davies, "Historia filozofii" - Władysław Tatarkiewicz, "Dziennik z internowania" - Władysław Bartoszewski). Osobną kategorię swtorzyły pamiętniki i dzienniki z życia znanych postaci świata kultury (m. in. Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka, Janusza Korczaka, Witkacego), jak również książki poruszające problemy młodzieży (m. in. "My, dzieci z dworca ZOO"). Z kolei nauczyciele chętnie odwoływali się do literatury podróżniczej (relacje Wojciecha Cejrowskiego, Beaty Pawlikowskiej), historycznej i... fantastyczno-naukowej. Nie zapomnieli też o swoich podopiecznych, prosząc o zamówienie dla nich opracowań niezbędnych do przygotowania się w konkursach i olimpiadach. Rodzice uczniów stwierdzili, że z przyjemnością skorzystaliby z lektur o charakterze obyczajowym (twórczość Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Joanny Bator).
Zaskoczeniem było zainteresowanie się uczniów literaturą faktu doby wojny i okupacji, problematyką żydowską oraz dotyczącą wojen religijnych. Z pewnością licznie zasili ona półki w bibliotece.
Wymarzone książki niebawem trafią w ręce uczniów spragnionych ciekawej i twórczej lektury. Tworzenie ich listy stało się odkrywczą diagnozą czytelniczych potrzeb dla szkolnych bibliotekarek, które postanowiły odświeżyć klasyczny księgozbiór.
Agata MARZEC