„Ekonomik” pożegnał lato tańcem, śpiewem i uśmiechem!

W sobotnie przedpołudnie na terenie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku odbył się drugi już Piknik Edukacyjny integrujący lokalną społeczność, tym razem przebiegał on pod hasłem przewodnim „Rodzinne Pożegnanie Lata”. Pogoda okazała się tego dnia wyjątkowym sprzymierzeńcem organizatorów, którzy – nieco wystraszeni prognozami – zostali mile zaskoczeni pełnym słońcem rozświetlającym zieloną trawę wokół szkoły.

 Piknik miał charakter imprezy plenerowej łączącej zabawę na świeżym powietrzu z nauką. Jego głównym celem było upowszechnianie zdrowego stylu życia i popularyzacja prozdrowotnych nawyków. Zadbaliśmy więc o liczne atrakcje dla ciała, nie zabrakło też poczęstunku z warzyw i owoców. Przy straganach integrowali się przybyli goście: rodzice i ich pociechy, uczniowie słupskich szkół, mieszkańcy okolicznych domostw. Wszyscy tak samo chętnie korzystali z przygotowanych atrakcji, wytwarzając silną więź międzypokoleniową. Uczniowie oraz nauczyciele ZSEiT zadbali o podniesienie kompetencji naukowo-technicznych uczestników pikniku. Pokazywali jak wykorzystać komputer do tworzenia nowoczesnych materiałów multimedialnych, uczyli gry w brydża, skonstruowali zagadki historyczne i językowe.
Podczas pikniku nie zabrakło oczywiście bogatego programu artystycznego z muzyką w tle. Spotkanie rozpoczęło się przemiłym muzycznym akcentem za sprawą występu przedszkolaków z Prywatnego Parkowego Przedszkola Nr 2 w Słupsku oraz lekcji zumby poprowadzonej przez panią Klaudię Żelechowską-Durkę. Następnie Ochotnicza Straż Pożarna z Jezierzyc zorganizowała pokaz ratowania osoby poszkodowanej podczas pożaru, a najmłodsi mieli okazję poznać tajniki walki z ogniem czy strącania kręgli wodą. Nauczyciele wychowania fizycznego prowadzili wiele konkurencji sportowych, w których brali udział zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy. Rywalizacja „na wesoło” sprawiła uczestnikom ogromną radość. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy: „W zdrowym ciele - zdrowy duch” przypieczętowane zostało wspólnymi ćwiczeniami fitness, które poprowadziła pani Agata Marzec. Opowiedziała też ona o swoim debiucie literackim i zachęciła pozostałych uczestników pikniku do zaprezentowania ukrytych talentów na scenie. Okazało się, że wśród osób przechadzających się zielonymi ścieżkami, znalazły się muzyczne i taneczne „perełki”. Ich spontaniczne, ale profesjonalne występy, zostały nagrodzone solidną dawką owocowych rozkoszy.
Przez cały czas trwania pikniku działały stanowiska naukowe: gier logicznych (prowadzone przez pana Krzysztofa Sawickiego), brydża (prowadzone przez pana Bogusława Dyka), języków obcych, przedmiotów zawodowych, potyczek matematycznych, historycznych oraz rękodzieła. Dzięki sponsorowi - firmie PGK Słupsk - udało się zakupić atrakcyjne nagrody dla zwycięzców konkursów. Panie pedagog obsługiwały ważny punkt konsultacyjny, gdzie można było uzyskać porady zwłaszcza w zakresie walki z dopalaczami.
„Ekonomik” pożegnał lato z nostalgią, ale w radosnej i ciepłej atmosferze, za co wdzięczni byli liczni uczestnicy imprezy, którzy zamówili jej trzecią edycję na kolejny rok.
Pomysłodawcą pikniku była pani dyrektor ZSEiT – Renata Draszanowska, koordynatorem działań – pani Marlena Roszkowska. Realizacji zaplanowanych działań podjęli się uczniowie i nauczyciele „Ekonomika”.
Agata MARZEC
Marlena ROSZKOWSKA