Dzień Papieski w „Ekonomiku”

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Od 39 lat dzień ten jest dla Polaków wyjątkowy i upamiętniany na wiele sposobów. „Ekonomik” również odczuwa potrzebę podkreślenia wagi tego wydarzenia. Od rana można było spotkać na korytarzu uczennice klasy II H, które wręczały uczniom i nauczycielom  wstążeczki w kolorystyce papieskiej. Podczas wszystkich przerw można było zakupić przepyszne tradycyjne kremówki, czyli ciastka, o których Jan Paweł II wspominał w Wadowicach, mówiąc o swojej młodości. Dochód  uzyskany ze sprzedaży kremówek zostanie przez nas przekazany rodzinie poszkodowanej w sierpniowej nawałnicy.

Aby nasi goście mogli bliżej się ze sobą zapoznać i mentalnie nastroić do spotkania ze społecznością „Ekonomika”, zostali podjęci w bibliotece przez panią Agatę Marzec, gdzie zostali poczęstowani kawą, herbatą i – oczywiście – kremówkami!

Punktem centralnym wtorkowego popołudnia było spotkanie w auli, które zorganizowali uczniowie klasy II A wraz z panią Elżbieta Urban. Zaprosili nietypowych gości. Stanowili ich ci, którzy w swoim życiu osobiście spotkali papieża. Ponieważ nie każdy miał to szczęście, młodzież z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwała się we wspomnienia szczęściarzy, a byli nimi: pani Krystyna Jureko - emerytowany nauczyciel „Ekonomika”, Ks.Piotr Skiba, który 9 lat temu pracował w naszej szkole, a aktualnie jest Ojcem Duchowym w koszalińskim seminarium, pani Elżbieta Buca-Mularczyk – nauczyciel w ZSEiT oraz Joanna Urban – uczennica klasy III CH. Wszystkie przytoczone refleksje były niezwykłe i bogate w duchowy wymiar.  Nie zabrakło więc ciekawych pytań skierowanych do naszych gości, jak również wspólnego odśpiewania „Barki” oraz hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016. Trudno opisać słowami radość i spokój, jakie zagościły na ten czas w szkolnej auli.

O szczyptę humoru zadbały uczennice - Kamila i Justyna, które  przedstawiły zabawne sytuacje z życia papieża, a tych w jego bogatym życiu nie brakowało.

Ksiądz Piotr z sentymentem podsumował swój czas pracy w „Ekonomiku”, podkreśliwszy, że chętnie wróciłby tu, by nadal edukować młodzież.

 

Pani Eli Urban bardzo gorąco dziękujemy za tak oryginalne uczczenie pamięci Jana Pawła II!

Agata MARZEC