You are currently viewing Znamy laureatów Międzyszkolnego Festiwalu Nauki Explory w Słupsku

Znamy laureatów Międzyszkolnego Festiwalu Nauki Explory w Słupsku

  • Post category:Wiadomości

Za nami gala podsumowująca drugą edycję Międzyszkolnego Festiwalu Nauki Explory, którego gospodarzem był słupski “Ekonomik”. Przez trzy niezwykłe dni, podczas których mury “Ekonomika” tętniły życiem naukowym i twórczą energią, odbywała się niecodzienna wymiana naukowych doświadczeń, która upływała w rytmie spotkań młodzieży z pracownikami naukowymi i ekspertami z różnych dziedzin, warsztatów tematycznych czy debat i dyskusji na ważne współcześnie tematy.
Festiwal rozpoczęto wykładem dr Marii Aleksandrovich z Akademii Pomorskiej pt. “Kreatywność a droga do sukcesu” i debatą “Nauczyciel i uczeń w przestrzeni twórczych działań” moderowaną przez Agatę Marzec.
W świat nauki wprowadzali pracownicy naukowi z Akademii Pomorskiej, Politechniki Koszalińskiej i Stowarzyszenia COOLturka.
Czego dowiedziała się młodzież przez trzy dni spotkań z entuzjastami nauki? Między innymi tego, jak przebiegają przemiany termodynamiczne w silnikach, jak wyglądają i działają nowoczesne zabawki skrojone na miarę XXI wieku, jaką drogę przeszła telekomunikacja zanim powstało WIFI, jak skutecznie działać biznesowo w wirtualnym świecie, co ciekawego i edukacyjnego można ulepić z plasteliny, czym jest daktyloskopia w kryminalistyce, jak nie dać się oszukać chwytom reklamowym, jak obrobić zdjęcia w photoshopie, czy warto leczyć się antybiotykami, czym jest daltonizm smakowy i zapachowy, jak projektować atrakcyjne interfejsy aplikacji.
W sumie odbyło się: 14 wykładów, 2 pokazy naukowe, 4 zajęcia warsztatowe, 2 grupy uczestniczyły w grach językowych, dyskutowano podczas jednej debaty. Prowadzący spotkania z młodzieżą edukowali w Ekonomiku oraz gościnnie w Mechaniku, Elektryku i Akademii Pomorskiej. Odbiorcami byli uczniowie ze wszystkich szkół ponadpodstawowych oraz trzech szkół podstawowych.
Po raz pierwszy międzyszkolny etap sesji konkursowej był streamowany na facebooku Ekonomika.
Młodzież zdobyła wiedzę i umiejętności praktyczne oraz przekonała się, że siła nauki tkwi w prostocie myślenia i logice działania oraz że opanowała metodologię pracy nad projektem: planowanie, realizowanie i wyciąganie wniosków.
Najwięcej emocji budziła część konkursowa, która odbyła się w środę. 10 grup, w skład których weszło w sumie 30 uczniów, reprezentowało następujące szkoły: Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych, Zespół Szkół “Elektryk”, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, II Liceum Ogólnokształcące, Słupską Szkołę Młodych Fizyków, I Społeczne LO, Zespół Szkół Ekonomicznych. Grupy te rywalizowały o tytuł najlepszego projektu i nagrodę główną. Wspierali je nauczyciele-opiekunowie.
Nagrodę Publiczności otrzymał projekt “Future Body Reneva I” z zakresu medycyny i nauki o zdrowiu reprezentowany przez grupę uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. Tadeusza Tańskiego. Zrealizowali go: Oliwier Nowak, Szymon Król i Eryk Nejman pod opieką nauczyciela – Marcina Ślufarskiego.
Aby wyłonić najlepsze projekty, powołane zostało profesjonalne jury złożone z naukowców i specjalistów w reprezentowanych przez uczniów dziedzinach. Obradowało ono w składzie: przewodniczący – prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal z Politechniki Koszalińskiej, dr inż. Marcin Kruzel z Politechniki Koszalińskiej, dr Marta Gierczyńska-Kolas, dr Marta Zdanowicz, dr Piotr Perliński oraz dr Sylwia Kosznik-Biernacka z Akademii Pomorskiej. I to oni wskazali kolejność miejsc na podium.
I miejsce zajęła ekipa z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza reprezentowana przez uczniów: Rutę Ginter, Lucjana Jaworskiego i Filipa Wolskiego. Opiekunem grupy był Romuald Jakowczyk. Wykonali oni Medcube – urządzenie połączone ze specjalnie stworzoną aplikacją monitorującą czas przyjmowania leków m. in. przez osoby starsze.
II miejsce zajęli: Jakub Nadwodny i Kacper Goyke z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. Tadeusza Tańskiego, którzy pod opieką Marcina Kisielewskiego opracowali materiał biodegradowalny z octu ryżowego.
III miejsce przypadło grupie projektowej ze Słupskiej Szkoły Młodych Fizyków, którą opiekuje się Grażyna Linder. Julia i Alicja Piszko oraz Zofia Bugiel zbadały, jak zwiększyć wytrzymałość lodowej tafli na pękanie oraz odporność naczyń z zamarzającą cieczą.
Nagrody i akredytacje do kolejnego etapu “Explory” zostały wręczone podczas gali podsumowującej z udziałem wszystkich grup projektowych. Odbyła się 10 listopada w auli “Ekonomika”, a podsumowania dokonał Marek Goliński -Zastępca Prezydentki Miasta Słupska. Nazwiska laureatów do ostatniej chwili były owiane tajemnicą. Publiczność miała okazję poznać założenia i wnioski projektowe wyróżnionych projektów.
Koordynatorką Festiwalu była Barbara Miedziewska – nauczycielka języka niemieckiego w ZSE.