You are currently viewing Szkolny Dzień Rzucania Palenia w “Ekonomiku”

Szkolny Dzień Rzucania Palenia w “Ekonomiku”

  • Post category:Wiadomości

19 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Tego dnia każdy palacz zachęcany jest do tego, aby przynajmniej na jeden dzień podjął próbę zaprzestania palenia. Pedagożki, psycholog oraz pielęgniarka w ZSE w Słupsku również przyłączyły się do akcji profilaktycznej i zorganizowały Szkolny Dzień Rzucania Palenia.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.

W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne odgrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

Uczniowie i nauczyciele z “Ekonomika” mieli tego dnia okazję zmierzyć sobie ciśnienie, a jego wynik skonsultować z pielęgniarką. Okazało się, że faktycznie ciśnienie u osób palących było wyraźnie wyższe. Pedagożki rozdawały ulotki informacyjne na temat skutków palenia tradycyjnych papierosów oraz e-papierosów. Zadbały o przygotowanie w widocznych miejscach plansz i naklejek zawierających cenne wskazówki na temat rzucania palenia. Przede wszystkim jednak osobiście przekonywały młodzież w indywidualnych pogadankach do zadbania o stan płuc i układu oddechowego.

Na zdjęciu: uczniowie ZSE w Słupsku, którzy korzystali z porad pedagożek: Katarzyny Byczkowskiej i Marżoleny Malinowskiej, pani psycholog – Dominiki Wysockiej oraz pielęgniarki szkolnej.