Kochani Uczniowie, wraz z wrześniem przyszedł czas na lekturki! Od teraz to pewnie one będą dominowały w Waszych rękach. Wiem, że macie do nich różny stosunek, dlatego (nie)śmiało będę proponować Wam inne pozycje książkowe, które uważam za wartościowe, a które czekają na Was w szkolnej bibliotece. Czas wytrzeć z nich kurz i zaopiekować się nimi! Pamiętajcie, że czytanie relaksuje, pozwala uciekać w odległe światy wyobraźni i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania! A w bibliotece “Ekonomika” nie brakuje fajnych książek! Dziś pragnę Wam przypomnieć, że zakupiliśmy sporo książek naszej noblistki – OLGI TOKARCZUK! Pamiętacie dzień, w którym informacja o przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla poraziła nas piorunem?! Dzieła noblistki cały czas znikają z półek w piorunującym tempie! Na szczęście my mamy ich spory zapas… Zapraszamy po książki: są opowiadania, powieści, są noblowskie “Księgi Jakubowe”.
Kim jest Olga Tokarczuk?
Wychowała się w Sulechowie, skąd przeniosła się z rodzicami do Kietrza, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida.
Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Pejzaż i kultura tych okolic przewija się w kilku jej utworach. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Była współorganizatorem Festiwalu Opowiadania, podczas którego autorzy krótkich form literackich z Polski i zagranicy prezentują swoje utwory. Od 2008 prowadzi zajęcia z twórczego pisarstwa na Uniwersytecie Opolskim. Była członkinią Zielonych 2004 oraz redakcji „Krytyki Politycznej”.
Od 2015 Olga Tokarczuk organizuje w Nowej Rudzie i okolicach Festiwal Góry Literatury przy współudziale Karola Maliszewskiego, Stowarzyszenia Kulturalnego „Góry Babel” oraz Gminy Nowa Ruda. W programie festiwalu znajdują się: akcje edukacyjne, debaty, koncerty, panele, pokazy, spotkania, Noworudzkie Spotkania z Poezją, warsztaty: filmowe, kulinarne, literackie; wystawy.
Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Wydała wówczas Podróż ludzi Księgi. Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Publikowała m.in. w „Mandragorze”.
W 1995 ukazała się druga powieść autorki, “E.E”. Książka opowiada o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie nagle je traci. Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się wydana w 1996 powieść “Prawiek i inne czasy”. Rok 1998 przyniósł zbiór trzech opowiadań zatytułowany “Szafa”, a także kolejną powieść pt. “Dom dzienny, dom nocny”.
W 2004 ukazały się “Ostatnie historie”. Książka ta składa się z trzech oddzielnych opowieści, ukazanych w niezależnych od siebie czasie i przestrzeni.
Jest twórczynią wiersza Bardo. Szopka, zawierającego opis ruchomej szopki z klasztoru redemptorystów w Bardzie Śląskim. Ma także honorowe obywatelstwo tego miasta.
W pierwszej połowie października 2007 ukazała się powieść “Bieguni”. Tokarczuk pracowała nad nią trzy lata. Wspomina, że większość notatek robiła w czasie podróży. „Ale nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy” – pisze we wstępie autorka. Jak mówi sama Tokarczuk, „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.
Za co przyznano jej Literacką Nagrodę Nobla?
Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla “za narracyjną wyobraźnię połączoną z encyklopedyczną pasją, co sprawia, że prezentuje, że przekraczanie granic jest formą życia” – uzasadniała Akademia Szwedzka.
Członkowie komisji noblowskiej podkreślali również ponadczasowe znaczenie i przesłanie “Ksiąg Jakubowych”, monumentalnego dzieła Olgi Tokarczuk, które zostało przetłumaczone na wiele języków obcych, m.in. w Skandynawii, a w 2020 roku zostanie wydane w Stanach Zjednoczonych.
Jaka była reakcja Olgi?
– Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! – napisała na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Olga Tokarczuk.
Co polecamy?
“Księgi Jakubowe”!
“Księgi Jakubowe” to dzieło absolutnie monumentalne, którego źródła i konteksty można by wyliczać godzinami. Tokarczuk opisuje świat w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów i na pograniczu kultur. To właśnie ta jukstapozycja żydowsko-polska sprawia, że dzieło polskiej noblistki jest nieprzeciętne w swoim przekazie. Opowieść historyczna wyrywa się z ram swojego gatunku, ponieważ w jej centrum jest samotna jednostka, która tylko czeka, aby stać się kimś wybitnym. “Pan Tadeusz” spotyka “Dziady”, a to wszystko okraszone jest mistycyzmem, którego nie powstydziłby się sam Słowacki.
CZEKAM NA WAS W SZKOLNEJ BIBLIOTECE!
Agata Bartoszek