You are currently viewing VI Międzyszkolny Konkurs Literacki

VI Międzyszkolny Konkurs Literacki

  • Post category:Wiadomości

Drodzy Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie,

za nami już pięć edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego, który zdobył serca uczniów słupskich szkół i zdążył na dobre zapisać się w ich świadomości. Pierwszy odbył się pod hasłem: „A w moim ogrodzie rosną…”, drugi – „Bo moja wolność to…”, trzeci – „Z ręką w kieszeni idę przez świat”, czwarty – “Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go pierwszy raz”, piąty – “Największe cuda powstają w największej ciszy”. Każda edycja była wyjątkowa, bogata w literackie refleksje na wysokim poziomie i odkryła nowe talenty w dziedzinie pisania. W tym roku szkolnym proponujemy następujący motyw przewodni: “Gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiesz, dokąd Cię nogi poniosą”. My nie stoimy w miejscu i chcemy dowiedzieć się, w jakich kierunkach podążają dzisiaj młodzi ludzie oraz czego na końcu drogi szukają.
Przez ostatnie lata udało się nam odkryć już kilkanaście talentów literackich, które rozwinęły potem skrzydła i zostały laureatami ogólnopolskich turniejów słowa pisanego. Nieśmiałych zachęciliśmy do wyciągnięcia próbek swojej twórczości z szuflad i odważnego podzielenia się nimi z szerszą publicznością. Dzięki konkursowi niektórzy w ogóle zaczęli pisać. Potwierdziło to sens naszej misji i potrzebę kontynuowania literackiej zabawy. Jesteśmy w drodze.
Podczas finałów niejednokrotnie wzruszyliśmy rodziców, nauczycieli i przedstawicieli miejskich władz, którzy byli zaskoczeni tak wysokim poziomem konkursu. Uczestnikom dodaliśmy wiary w swoje możliwości, z kolei dyrektorzy poznali nowe, twórcze oblicza kolejnych swoich podopiecznych i opiekuńcze moce nauczycieli wspierających uczestników konkursu. W sumie ocenie i recenzji poddaliśmy już ponad czterysta tekstów literackich! I mamy niegasnącą ochotę na czytanie kolejnych.
Z radością zapraszamy więc uczniów do udziału w szóstej edycji, której mottem przewodnim są słowa: „Gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiesz, dokąd Cię nogi poniosą”. Do wyboru tejże myśli zainspirowała nas ciekawość dotycząca fragmentów przestrzeni, którymi najbardziej lubią przemieszczać się młodzi ludzie, również (a może przede wszystkim!) w ujęciu metaforycznym. Chcemy dowiedzieć się: Dokąd zmierzają? Idą sami czy ktoś ich w tej drodze prowadzi? Jacy są współcześni pielgrzymi i czy nadal, jak ich poprzednicy, pielgrzymują głównie do szczęścia? Jeśli tak, to czy je osiągają? Nie narzucamy interpretacji cytatu Tolkiena, należy się po prostu do niego odnieść w tekście. Im mniej przewidująca treść i forma, tym bardziej sami będziemy przebierać nogami.
Serdecznie zapraszamy do literackiej zabawy, której celem jest wyzwolenie twórczego ducha i wyobraźni!
Konkurs kierujemy do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych ze Słupska. Szczegóły opisane zostały w Regulaminie. Prosimy o udostępnienie go uczniom i nauczycielom.
Bardzo gorąco prosimy Dyrektorów i Nauczycieli o zachęcenie uczniów do aktywnego udziału w tej niewątpliwie szlachetnej rywalizacji na słowa. Nagrodami w konkursie są dyplomy okolicznościowe oraz atrakcyjne książki dedykowane tematycznie dzieciom i młodzieży. W tej edycji współfundatorem nagród jest Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach projektu realizowanego w ZSE: “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w latach 2021-2025. Priorytet 3”.

Agata Marzec Renata Draszanowska
(koordynator konkursu) (Dyrektor ZSE)

VI Międzyszkolny Konkurs Literacki – Regulamin