You are currently viewing Spotkanie z rodzicami uczniów z “Ekonomika”

Spotkanie z rodzicami uczniów z “Ekonomika”

  • Post category:Wiadomości

12 września 2022 roku, w poniedziałek, odbyło się w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku spotkanie z rodzicami, podczas którego pani Agata Marzec – szkolna bibliotekarka poinformowała ich o szczegółach realizowanego przez bibliotekę projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w latach 2021-2025. Zakłada on przeprowadzenie wielu ciekawych form promocji czytelnictwa, między innymi: V Międzyszkolnego Konkursu Literackiego, konkursu na najlepszy mem pod hasłem “Wkręcanie w czytanie”, wywiadów z nauczycielami na temat ich ulubionych lektur – “Z belferskiej półki”, przygotowaniu niebanalnych recenzji książek itp.

Jednak najważniejszym punktem będzie zakup nowości książkowych do szkolnej biblioteki, a o tym, jakie będą to tytuły, zadecydują sami uczniowie, nauczyciele i rodzice. Pani Agata opowiedziała o Liście Wymarzonych Książek, która powstaje w “Ekonomiku” i jest systematycznie uzupełniania przez szkolną społeczność kolejnymi propozycjami. Zachęciła rodziców do wpisywania swoich tytułów, co zaowocowało tym, że jeszcze tego samego dnia otrzymała kilkanaście e-maili!
Następnie zaapelowała o motywowanie młodzieży do wyciągania próbek literackich z szuflady i podzielenia się nimi z szerszą publicznością, choćby poprzez udział w projekcie i konkursach literackich. Zwróciła uwagę na rosnącą potrzebę kierowania zainteresowań młodych ludzi na tradycyjne formy przekazu treści jako alternatywę dla smartfonów i komputerów. Następnie z przyjemnością przekazała informację, że dzięki projektowi po raz pierwszy w historii szkolnej biblioteki można czytać książki za pomocą Czytaka e-booków czy odsłuchać je dzięki odtwarzaczowi audiobooków. Dzięki temu uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie będą musieli obawiać się problemów z przyswojeniem niezbędnych treści programowych.
Spotkanie zakończyła refleksja nad stanem czytelnictwa w Polsce i możliwościami poprawienia go dzięki programowi, który szkoła będzie aktywnie realizować przez cały okres jego trwania. Biblioteka szkolna zostala przedstawiona jako miejsce atrakcyjne, otwarte i rozwijające się z duchem czasu.
Na koniec chętni rodzice odwiedzili bibliotekę, obejrzeli nowe regały, skorzystali z zalet Czytaka i odtwarzacza oraz dopisali tytuły do Listy Wymarzonych Książek. Pani Agata opowiedziała im również o własnej twórczości literackiej i zaprezentowała swoje książki, zapraszając na spotkania autorskie.

marcowa
program