You are currently viewing “Nie umiera ten, kto żyje w ludzkiej pamięci…”

“Nie umiera ten, kto żyje w ludzkiej pamięci…”

  • Post category:Wiadomości

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 7 stycznia 2023 roku świat pożegnał cudowną Kobietę i jedną z pierwszych Absolwentek naszej szkoły, która później w niej pracowała jako sekretarka i “prawa ręka” dyrekcji i której poświęciła serce na wiele lat. Została pożegnana na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku, gdzie spoczywa. Będzie nam bardzo brakowało spotkań z Nią podczas zjazdów, spotkań okolicznościowych, prywatnych rozmów w domu przy przeglądaniu dawnych zdjęć. Miała niesamowitą pamięć do wydarzeń i ludzkich twarzy. Uwielbiała atmosferę “Ekonomika”, a “Ekonomik” uwielbiał Panią Felicję. Zawsze z dumą podkreślała, że wywodzi się właśnie stąd… Znała każdy szczegół z życia szkoły! Była skarbnicą wiedzy na jej temat.

Kim była Pani Felicja?

Felicja Bystrzyńska urodziła się 5 października 1927 roku w Janowcu Wielkopolskim. Wychowywała się w Janowcu do czasu wybuchu wojny i przymusu wysiedlenia z rodzinnych stron. Wraz z rodzicami i siostrą trafiła do miejscowości Końskie, w Generalnej Guberni, gdzie w trudnych warunkach przeżyła wojenną zawieruchę. Do Słupska przybyła w 1946 roku. Jako młoda mieszkanka Słupska Pani Felicja brała udział w społecznej akcji odgruzowywania starówki.

Po ukończeniu Gimnazjum i Liceum Administracyjnego pracowała w słupskich przedsiębiorstwach: “Słupianka” i “Cezal”, a potem również w Urzędzie Miejskim. Ponadto Pani Felicja była aktywną członkinią Koła Pierwszych Słupszczan przy STSK, pełniła funkcję ławnika sądowego, jak również była działaczką PCK. Żywo uczestniczyła w życiu społeczno-kulturalnym miasta. W wolnym czasie pisała artykuły dotyczące jej życia w powojennym Słupsku i znajdowała siły na pracę społeczną.

W 1946 roku, wraz z ojcem Franciszkiem, napisała scenariusz jednoaktówki pt. „Miłość Matki”. Sztuka powstała z polecenia Leonii Strzelczyk, dyrektorki Gimnazjum Kupieckiego, na potrzeby uroczystej akademii zorganizowanej z okazji Dnia Matki. Treść jednoaktówki była przepełniona patriotycznymi wartościami pielęgnowanymi w rodzinnym domu Bystrzyńskich. W głównych bohaterów wcielili się uczniowie Gimnazjum Kupieckiego: Tadeusz Mierzwiak, Henryk Kamiński, Janina Choroszkiewicz i Elżbieta Majchrzak. Natomiast reżyserowania maszynopisu podjęła się Pani Maria Zaborowska. Po blisko 70. latach pani Felicja odnalazła rękopis jednoaktówki i to on był inspiracją dla rozpoczęcia projektu „Rękopis z przeszłości”, który realizowany był przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku.

Będzie nam Pani bardzo brakowało…