Pomorski Program Rozwoju Edukacyjnego Uczniów Szczególnie Uzdolnionych


Biuro Centrum Nauczania Kreatywnego i Doradztwa Zawodowego

Miasto Słupsk w partnerstwie z Uniwersytetem Pomorskim w Słupsku otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 na realizację projektu pn. „Akademia Talentów – Pomorski Program Rozwoju Edukacyjnego Uczniów Szczególnie Uzdolnionych”.
Celem realizacji projektu i zaplanowanych działań jest udzielenie wsparcia uczniom w rozwoju poprzez diagnozę ich uzdolnień, realizację lokalnych i regionalnych działań wg zdiagnozowanych potrzeb uczniów przy uwzględnieniu niwelowania barier o charakterze społeczno-ekonomicznym, terytorialnym, psychofizycznym w dostępie do edukacji.
Grupą docelową projektu jest 240 uczniów w tym 120 uczniów realizujących kształcenie ogólne oraz 120 uczniów realizujących kształcenie zawodowe słupskich szkół. Wsparcie otrzymają uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych oraz z liceów, techników/szkół branżowych: 1LO, 2LO, ZSO, 5LO, ZST, ZSE, ZSMiL, ZSBiKU, ZS „ELEKTRYK”.
Działania w ramach projektu obejmują:
- Diagnozę uzdolnień,
- warsztaty z matematyki, fizyki, informatyki, biologii, chemii i kompetencji społecznych z wykorzystaniem aktywnych metod (indywidualne zadania, praca w małych zespołach),
- zajęcia laboratoryjne na uczelniach wyższych,
- projekty edukacyjne, warsztaty z ekspertami UP,
- konkursy projektów,
- wycieczki edukacyjne,
- wizyty studyjne,
- warsztaty z doradztwa zawodowego,
- warsztaty z psychologiem dla rodz. i uczniów,
- Każdemu uczniowi zostanie zapewnione wsparcie opiekuna talentów.
Rezultatem projektu będzie rozwój kompetencji kluczowych uczniów (w tym cyfrowych, zgodnie ze standardem „DigComp” społecznych) oraz zwiększenie ich szans w dalszej edukacji i karierze zawodowej. Projekt zakłada wzrost atrakcyjności i jakości oferty edukacyjnej szkół w zakresie wspierania uzdolnień uczniów, zwiększenie świadomości i zainteresowania szkół wyższych, pracodawców, innych podmiotów oraz rodziców wspieraniem uzdolnień uczniów.
Finansowanie:
Wartość projektu: 860 000,00 zł,
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 731 000,00 PLN
#FunduszeEuropejskie

Uroczyste otwarcie projektu pn. „Akademia Talentów – Pomorski Program Rozwoju Edukacyjnego Uczniów Szczególnie Uzdolnionych”

17 grudnia 2024 r. podczas konferencji prasowej odbyło się uroczyste otwarcie projektu pn. „Akademia Talentów – Pomorski Program Rozwoju Edukacyjnego Uczniów Szczególnie Uzdolnionych”. W wydarzeniu uczestniczyli Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku Pani Renata Draszanowska oraz przedstawiciel Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy dr hab. Marek Łukasik, prof. UP.
Projekt, realizowany przez Miasto Słupsk we współpracy z Uniwersytetem Pomorskim, otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021–2027. W ramach projektu 240 uczniów słupskich szkół podstawowych i średnich weźmie udział w licznych działaniach rozwijających ich uzdolnienia – m.in. warsztatach, zajęciach laboratoryjnych, konkursach projektowych, wycieczkach edukacyjnych oraz sesjach tutoringu.
Inicjatywa ma na celu wspieranie uczniów w rozwijaniu kompetencji kluczowych i niwelowaniu barier w dostępie do edukacji, a także zwiększanie atrakcyjności oferty edukacyjnej szkół oraz zaangażowania lokalnych środowisk w promowanie talentów młodzieży.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w kwocie 731 000 zł.

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

W sobotę, 10 maja br. o godzinie 4 rano grupa uczniów ze słupskich szkół ponadpodstawowych w ramach wsparcia w projekcie Akademia Talentów – Pomorskiego Programu Rozwoju Edukacyjnego Uczniów Szczególnie Uzdolnionych ruszyła na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, w którym znajduje się ponad 400 eksponatów oraz wiele stref eksperymentowania, poświęconych różnym dziedzinom nauki, np. człowiekowi, przyrodzie, fizyce, matematyce, psychologii, socjologii a także neurobiologii czy technologii.
Poza eksperymentowaniem uczniowie odwiedzili Planetarium, w którym obejrzeli seans „Czarne dziury”. Film opowiadał o jednych z najbardziej zagadkowych obiektów astronomicznych – czarnych dziurach, czym tak naprawdę są i jak to możliwe, że nic, nawet światło, nie jest w stanie uciec z ich wnętrza.

Warsztaty z autoprezentacji i wystąpień publicznych w ramach „Akademii Talentów”

W sobotę, 26 kwietnia 2025 roku, odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Akademia Talentów – Pomorski Program Rozwoju Edukacyjnego Uczniów Szczególnie Uzdolnionych”, które poprowadziła Pani Dr Marta Sałapata.
Tym razem uczniowie słupskich szkół mieli okazję zgłębić zagadnienia związane z autoprezentacją i wystąpieniami publicznymi. Celem warsztatów było podniesienie świadomości na temat roli, jaką odgrywa wizerunek w budowaniu relacji społecznych, a także rozwijanie kompetencji w zakresie radzenia sobie ze stresem podczas publicznych wystąpień.
Zajęcia miały interaktywny, angażujący i praktyczny charakter. Uczestnicy nie tylko zdobywali teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, które sprzyjały przełamywaniu barier, budowaniu pewności siebie oraz rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Warsztaty stworzyły przestrzeń do rozwoju osobistego, wymiany doświadczeń oraz wzmocnienia kompetencji społecznych.

Kolejne warsztaty Akademii Talentów już za nami!

W sobotę, 17 maja 2025 roku, na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku odbyły się dwa kolejne spotkania w ramach projektu „Akademia Talentów – Pomorski Program Rozwoju Edukacyjnego Uczniów Szczególnie Uzdolnionych”.
Była to znakomita okazja, by młodzi pasjonaci nauki ze słupskich szkół mogli rozwijać swoje talenty pod okiem naszych ekspertów.
Pierwsze warsztaty, zatytułowane „Projektowanie wirtualnego influencera”, skierowane były do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia poprowadził dr Jakub Walicki, który w przystępny
i kreatywny sposób wprowadził uczestników w świat nowoczesnych mediów i cyfrowej kreacji. Były to niezwykle inspirujące zajęcia, które nie tylko pobudziły wyobraźnię uczniów, ale również pozwoliły im rozwinąć praktyczne umiejętności projektowe i lepiej zrozumieć mechanizmy funkcjonowania współczesnych mediów społecznościowych.
Drugie spotkanie skierowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych i dotyczyło zagadnień związanych ze Sztuczną Inteligencją. Zajęcia poprowadził dr inż. Maciej Kraszewski. Uczniowie pracowali w nowoczesnych salach komputerowych, wykorzystując profesjonalne narzędzia do analizy i przetwarzania danych. Mieli okazję zgłębić tajniki sztucznej inteligencji
i dowiedzieć się, jak fascynująca oraz pełna możliwości jest ta dziedzina współczesnej technologii.
Dziękujemy prowadzącym oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział. Cieszymy się, że projekt Akademia Talentów umożliwia młodym ludziom rozwijanie swoich zainteresowań
i odkrywanie nowych obszarów wiedzy.
Wizyta studyjna w Fabryce Mebli AJ w Słupsku

W dniu 10 czerwca uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w wizycie studyjnej
w Fabryki Mebli AJ w ramach projektu Akademia Talentów. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z procesem produkcji mebli oraz rozwijanie ich zainteresowań w dziedzinie technologii i designu. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzić zakład produkcyjny. Zobaczyli różne etapy produkcji mebli, od projektowania po finalne wykończenie. Mieli możliwość obserwacji pracy maszyn oraz zaangażowania pracowników w proces produkcji. Poznali technologie produkcji. Pracownicy fabryki przedstawili uczniom nowoczesne technologie wykorzystywane w produkcji mebli, w tym zastosowanie komputerowego wspomagania projektowania (CAD) oraz automatyzacji procesów.
Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, co sprzyjało aktywnemu uczestnictwu
i rozwijaniu ich ciekawości dotyczącej branży meblarskiej.
Wizyta w Fabryce Mebli AJ była nie tylko edukacyjna, ale również inspirująca. Uczniowie wrócili z nowymi pomysłami oraz większą wiedzą na temat procesów produkcyjnych
i możliwości kariery w branży meblarskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wizyty za gościnność i chęć dzielenia się wiedzą oraz poczęstunek i suweniry, które dzieci otrzymały w trakcie wizyty.
Wycieczka edukacyjna do Torunia

W dniu 7 czerwca w ramach projektu „Akademia Talentów” uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy uczniów w zakresie nauk ścisłych oraz rozwijanie ich zainteresowań poprzez interaktywne doświadczenia. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzić wystawy interaktywne. Uczestniczyli w różnych eksperymentach i pokazach, które pozwoliły im lepiej zrozumieć zjawiska fizyczne i przyrodnicze. Spędzili mnóstwo czasu na poznawaniu zasad dziania urządzeń przeznaczonych do eksperymentowana. Wycieczka była nie tylko pouczająca, ale również bardzo inspirująca. Uczniowie wrócili z nowymi pomysłami i zapałem do dalszej nauki a także nowymi znajomościami i mile spędzonym czasem w grupie rówieśników.

Akademia Talentów zajęcia laboratoryjne
Uwaga! Zapraszamy do zapisywania się na
zajęcia laboratoryjne na Uniwersytecie Pomorskim
tym razem dla uczniów szkoły podstawowej
Anatomia i fizjologia
termin: 15 marca, godzina 8.00
szczegóły zostaną wysłane do zakwalifikowanych uczestników
Szczególnie zachęcamy grupy warsztatowe z obszaru chemii i biologii ale również pozostałych uczestników projektu.
zgłoszenia proszę kierować pod adres: elzbieta.mularczyk@ekonomik.slupsk.pl
w tytule wiadomości proszę wpisać zajęcia laboratoryjne na UP
Zapisy na wyjście do teatru
Zapisy na wyjście do teatru w ramach projektu Akademia Talentów – Pomorski Program Rozwoju Uczniów Szczególnie Uzdolnionych na spektakl:
Alicja w Krainie Czarów – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku.
- Spektakl dla uczniów szkół ponadpodstawowychodbędzie się w sobotę
26 kwietnia o godzinie 19.00. - Spektakl dla uczniów szkół podstawowychodbędzie się w niedzielę
27 kwietnia o godzinie 19.00.
Szczegóły dotyczące zbiórki zostaną przekazane w późniejszym terminie.
Na oba seanse jest po 20 miejsc.
Pierwszeństwo mają uczniowie, którzy w arkuszu nominacji zaznaczyli chęć udziału w wydarzeniach kulturalnych.
Pozostałe wolne miejsca – wg kolejności zgłoszeń.
Ostateczna lista uczestników oraz lista rezerwowa po ustaleniu grup zostanie wysłana droga mailową.
Zapisy pod wskazanym adresem:
elzbieta.mularczyk@ekonomik.slupsk.pl
W tytule proszę wpisać – teatr



Spotkanie akademickie stacjonarne z chemii pt. "Krystalografia dla chemików" - Politechnika Gdańska 17.05.2025 r.
- AT »
- Wycieczka edukacyjna do Torunia
