You are currently viewing Odeszła Aldona Kalwińska – Socha

Odeszła Aldona Kalwińska – Socha

  • Post category:Wiadomości

„Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusz piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo kiedy otworzy się zapadnia…”
Andrzej Majewski

W Dzień Zaduszny odeszła nasza koleżanka, przyjaciółka, nauczycielka – bibliotekarka, ćwierć wieku związana ze społecznością Ekonomika – Aldona Kalwińska – Socha.
Słupszczanka z urodzenia, w roku 1975 zdała maturę w Liceum Ogólnokształcącym nr 1.
Już wtedy zafascynowana literaturą postanowiła studiować Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową, arkana której odkrywała w Toruniu. I choć szeroki świat kusił dziewczynę o duszy malowanego ptaka, powróciła do Słupska, by podjąć pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
W 1984 r. wyjechała do Rumi, by sześć lat później, już jako matka i żona, pojawić się w słupskim Ekonomiku i od stycznia 1990 aż do 2015 roku pracować w charakterze nauczyciela-bibliotekarza.
Myli się jednak ten, kto sądzi, że szkolna biblioteka była jedynie magazynem książek. To tam kwitło prawdziwe życie szkolnej społeczności. Tam biegło się na przerwę, by wypić kubek herbaty, ochłonąć od zgiełku, czasami wyciszyć, a czasem zwyczajnie poplotkować… To tam godzinami przesiadywali uczniowie, by pouczyć się i poczytać, albo korzystać z nowoczesnej pracowni multimedialnej. Czasem zwyczajnie pogadać …nie ze szkolnym profesorem, ale z panią Aldoną. Barwną, ciekawą świata duszą o wielu talentach. Na ścianach biblioteki zawisły malowane przez nią pejzaże, poetyckie pasje znalazły ujście nie tylko w pisanych przez nią wierszach, także w organizowanych cyklicznie konkursach recytatorskich i kawiarenkach literackich. Przez lata aranżowała spotkania z przedstawicielami świata kultury i sztuki w ramach kolejnych edycji Słupskiej Wiosny Literackiej. Grała w szkolnych przedstawieniach.
Na co dzień dbała o dekorację i wystrój szkoły, a zaprojektowane i wykonane prze nią tablice pamiątkowe, z okazji kolejnych urodzin Ekonomika, do dziś przechowują pamięć minionego czasu. Podobnie napisana wraz z Mariolą Jóźwiak – koleżanką po fachu i przyjaciółką – pierwsza monografia szkoły, mozolnie odtwarzana ze szkolnych dokumentów i protokołów rad pedagogicznych.
Jako członek komisji socjalnej organizowała szkolne bale, wyjazdy, wycieczki i spotkania integracyjne, scalając pokolenia pracowników Ekonomika.
Zaangażowana w działalność na rzecz środowiska nauczycielskiego – przez wiele lat była członkiem: Szkolnego Koła NSZZ „Solidarność”oraz Zarządu Regionu NSZZ”Solidarność”, reprezentując w nim słupską oświatę.
Służyła również społeczności mieszkańców Słupska, pracując między innymi w komitecie budowy pomnika księdza Jerzego Popiełuszki czy Słupskim Festiwalu Brydżowym.
Gdy w 2015 roku odeszła na emeryturę, nadal spotykała się ze szkolnymi koleżankami i kolegami.
Pewna siebie, niekiedy bezkompromisowa, w rzeczywistości pełna wewnętrznego ciepła,wspierająca dobrym słowem …kolorowa dusza…zawsze sama pisała scenariusze kolejnych dni…
Tego pogrzebu nie było w planie, bo przecież miałaś wracać do domu, by po długiej chorobie jeszcze walczyć i zdążyć…Uniknąć „listopadowych ceregieli” i „chryzantemowej zadumy”…
Śmierć przyszła jak zwykle niespodziewanie i zbyt wcześnie. I choć brakuje słów wiemy, że jesteś…
…w kroplach deszczu , powiewie wiatru i w naszych sercach.

Przyjaciele ze słupskiego Ekonomika

Pogrzeb Aldony Kalwińskiej – Sochy
odbędzie się we wtorek
7 listopada 2023,
na Starym Cmentarzu w Słupsku .
Wystawienie – godz.12.10, wyprowadzenie – 12.40