You are currently viewing 77 urodziny słupskiego Ekonomika

77 urodziny słupskiego Ekonomika

  • Post category:Wiadomości

10 lutego 2023 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku obchodzono 77. urodziny placówki, która należy do jednych z najstarszych szkół w mieście. Pierwsze zajęcia odbyły się w niej 12 lutego 1946 roku.

A TAK O SZKOLE MÓWI PANI DYREKTOR – RENATA DRASZANOWSKA: “Szkoła funkcjonowała w różnych punktach miasta: przy ulicy Łukasiewicza, Niedziałkowskiego, ponownie Łukasiewicza, Partyzantów i wreszcie – przy ulicy Sobieskiego. Mieściła się zawsze w starych i zniszczonych budynkach, ale to nie przeszkodziło jej stać się jedną z najlepszych szkół w regionie. Jej właściwym fundamentem byli oddani ludzie, którzy nie szczędzili serc w procesie kształcenia i wychowania młodzieży.

Szkoła to nie tylko instytucja, to przede wszystkim miejsce spotkań młodych pokoleń z wiedzą, często niezbędną w dalszym życiu absolwenta. Według opinii byłych uczniów szkoły, nie da się zapomnieć lat spędzonych w słupskim „Ekonomiku”.

Życie w murach szkoły było niezwykle intensywne i bogate w doświadczenia. Lata tłuste przeplatały się z chudymi, a zmieniające się systemy polityczne miały różne wizje edukacji. Szkole nie raz brakowało środków finansowych niezbędnych do zapewnienia jej trwania, ale nigdy nie zabrakło wspaniałych ludzi z nieprzeciętnym zapałem do pracy. To dzięki nim przetrwaliśmy wszelkie burze…”.

Świętowanie urodzin szkoły jest wieloletnią i lubianą przez całą społeczność tradycją. W tym roku uczniowie klas pierwszych gościli podczas okolicznościowych lekcji wychowawczych absolwentów i pracowników “Ekonomika: Panią Krystynę Danilecką-Wojewódzką – Prezydentkę Miasta Słupska, Panią Juliannę Majewską-Bedkę – byłą Dyrektorkę szkoły, Panią Alicję Januszewską-Pająk – byłą Wicedyrektorkę szkoły oraz niezapomnianą matematyczkę, Panią Barbarę Ossowską – byłą Polonistkę, Panią Aleksandrę Adamowicz – absolwentkę szkoły i aktualną nauczycielkę przedmiotów zawodowych oraz Pana Mirosława Kondrata – wieloletniego Dyrektora szkoły. Uczniowie przygotowali wcześniej prezentacje ze zdjęciami gości i gazetki na temat ich działalności. Rozmowom, anegdotom i wspomnieniom nie było końca…

Pozostali uczniowie “Ekonomika” uczestniczyli w grach sportowych, rywalizowali w grze terenowej związanej tematycznie z historią szkoły, rozwiązywali quiz i wykonywali plakaty wyrażające ich emocje związane z przynależnością do szkolnej społeczności.

Na koniec wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor Renata Draszanowska nagrodziła najlepszych uczniów stypendiami dyrektora szkoły za osiągnięcia w nauce i sporcie. Wiele śmiechu wzbudził pokaz slajdów prezentujących memy związane z życiem szkoły i jej osobowościami. Gromkie “Sto lat, Ekonomiku” zwieńczyło obchody 77. urodzin.