You are currently viewing 7 Międzyszkolny Konkurs Literacki

7 Międzyszkolny Konkurs Literacki

  • Post category:Wiadomości

Drodzy Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie,

za nami już sześć edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego, który zdobył serca uczniów słupskich szkół i zdążył na dobre zapisać się w ich świadomości. Pierwszy odbył się pod hasłem: „A w moim ogrodzie rosną…”, drugi – „Bo moja wolność to…”, trzeci – „Z ręką w kieszeni idę przez świat”, czwarty – “Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go pierwszy raz”, piąty – “Największe cuda powstają w największej ciszy”, szósty – “Gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiesz, dokąd Cię nogi poniosą”. Każda edycja była wyjątkowa, bogata w literackie refleksje na wysokim poziomie i odkryła nowe talenty w dziedzinie pisania. W tym roku szkolnym proponujemy następujący motyw przewodni: “Coś się tu nie zaczyna w swojej zwykłej porze”. To cytat z wiersza pt. “Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej, który otwiera szerokie możliwości interpretacyjne i twórcze! Sugeruje przełamanie rutyny, wyjście poza sztywne ramy i przeżycie czegoś niecodziennego. I właśnie do tego pragniemy zachęcić młodych twórców!
Przez ostatnie lata udało się nam odkryć już kilkanaście talentów literackich, które rozwinęły potem skrzydła i zostały laureatami ogólnopolskich turniejów słowa pisanego. Nieśmiałych zachęciliśmy do wyciągnięcia próbek swojej twórczości z szuflad i odważnego podzielenia się nimi z szerszą publicznością. Dzięki konkursowi niektórzy w ogóle zaczęli pisać. Potwierdziło to sens naszej misji i potrzebę kontynuowania literackiej zabawy.
Podczas finałów niejednokrotnie wzruszyliśmy rodziców, nauczycieli i przedstawicieli miejskich władz, którzy byli zaskoczeni tak wysokim poziomem konkursu. Uczestnikom dodaliśmy wiary w swoje możliwości, z kolei dyrektorzy poznali nowe, twórcze oblicza kolejnych swoich podopiecznych i opiekuńcze moce nauczycieli wspierających uczestników konkursu. W sumie ocenie i recenzji poddaliśmy już ponad czterysta tekstów literackich! I mamy niegasnącą ochotę na czytanie kolejnych.
Z radością zapraszamy więc uczniów do udziału w siódmej edycji. Nie narzucamy interpretacji cytatu Szymborskiej, należy się po prostu do niego odnieść w tekście. Im mniej przewidująca treść i forma, tym ciekawiej!
Serdecznie zapraszamy do literackiej zabawy, której celem jest wyzwolenie twórczego ducha i wyobraźni!
Konkurs kierujemy do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych ze Słupska. Szczegóły opisane zostały w Regulaminie. Prosimy o udostępnienie go Uczniom i Nauczycielom.
Bardzo gorąco prosimy Dyrektorów i Nauczycieli o zachęcenie uczniów do aktywnego udziału w tej niewątpliwie szlachetnej rywalizacji na słowa.

Agata Bartoszek
(koordynator konkursu)
Renata Draszanowska
(Dyrektor ZSE)