W Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się gala podsumowująca Słupski Festiwal Nauki i Międzyszkolny Konkurs Projektów “Asy Nauki”, podczas której uroczyście nagrodzono tegorocznych zwycięzców. A rywalizacja była zacięta, bo o miejsce na podium walczyło aż 28 grup projektowych współtworzonych przez 69 uczniów pod opieką 23 nauczycieli. Reprezentowali oni słupskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe: SP 1, SP 2, SP 3, SP 5, SP 6, SP 8, SP 9, „Elektryk”, „Mechanik”, „Ekonomik”, II LO oraz Słupską Szkołę Fizyków.
Oceniało ich jury, w skład którego weszli reprezentanci środowiska akademickiego i przedstawiciel sponsora – firmy Aerosol Service:
dr Maria Aleksandrovich – kierownik Zakładu Psychologii w Uniwersytecie Pomorskim
dr hab. Piotr Frąckiewicz, prof. UP, prorektor ds. Nauki
dr Sylwia Kosznik-Biernacka z Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Pomorskiego
dr Piotr Perliński z Instytutu Biologii Uniwersytetu Pomorskiego
dr Brygida Radawiec z Instytutu Biologii Uniwersytetu Pomorskiego
dr hab. inż. Małgorzata Smuga-Kogut – z Katedry Agrobiotechnologii Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej
pani Magdalena Łukaszczyk – przedstawicielka sponsora, czyli firmy Aerosol Service , specjalista ds. Rozwoju Produktu w firmie Aerosol Service
dr Magdalena Piekutowska – z Instytutu Biologii Uniwersytetu Pomorskiego.
Projekty poznała również publiczność, czyli młodzież Ekonomika. Odwiedzający stoiska projektowe uczniowie słuchali uważnie, zadawali wnikliwe pytania, a do niektórych stanowisk ustawiały się kolejki. 104 uczniów wzięło udział w głosowaniu na najlepszy projekt (Nagroda Publiczności). W ich prezentowaniu pomogły warsztaty z autoprezentacji prowadzone przez Marię Rój-Krupińską.
Oto laureaci Asów Nauki 2024:
Nagroda Publiczności:
Temat projektu: Ekologiczna odsłona żarówki diodowej. Realizowali go: Piotr Śpiechowicz (LO STO), Antoni Lipiński (I LO), Layla Sopuszyńska (II LO) ze Słupskiej Szkoły Fizyków. Opiekunka projektu: Grażyna Linder.
I miejsce:
Temat projektu: Ocena mobilności użytkowników słupskiej komunikacji miejskiej. Realizowali go: Aleksandra Zimny, Łukasz Znaniecki i Kacper Kwidzyński z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych. Opiekunka projektu: Olga Węsierska.
Jury przyznało pierwszą nagrodę głównie z tego powodu, że projekt ma wymiar lokalny, że wymagał dużej ilości badań oraz za to, że jest skończony i stanowi gotową propozycję do zastosowania.
Olga Węsierska – opiekunka grupy projektowej i nauczycielka przedmiotów zawodowych w „Mechaniku” tak mówi o pracy nad projektem: „Pomysł na projekt zrodził się z własnych doświadczeń, obserwacji oraz rozmów członków zespołu z rówieśnikami. Postanowiliśmy, że zbadamy, czego oczekują użytkownicy komunikacji miejskiej i spróbujemy rozwiązać problemy, z którymi najczęściej się spotykają. Prace nad projektem rozpoczęliśmy tak naprawdę w zeszłym roku szkolnym, kiedy to powstał jego ogólny zarys oraz zaczęliśmy rysować mapy dedykowane poszczególnym grupom wiekowym i ich potrzebom. Po wakacjach stworzyliśmy i opublikowaliśmy ankietę. Po zebraniu wyników, skonfrotowaliśmy je z naszymi mapami i spostrzeżeniami. Projekt był bardzo dobrze odbierany przez różne grupy – w ankietowaniu wsparli nas: Słupska Rada Seniorów oraz użytkownicy mediów społecznościowych. Bardzo cieszy mnie, że młodzi ludzie odczuwają tak dużą odpowiedzialność za kształtowanie swojego otoczenia i podejmują się takich odważnych działań”.
II miejsce:
Temat projektu: „Wincek – system ostrzegania dla harcerzy”. Realizowali go: Oliwia Ruszkowska, Paweł Burda, Filip Strzałkowski ze Szkoły Podstawowej nr 9. Opiekunka projektu: Agata Kolatowicz.
W uzasadnieniu jury można było usłyszeć: „nagradzamy ten projekt za przygotowanie działającego urządzenia mającego zastosowanie w wymagających warunkach”.
III miejsce:
Temat projektu: Złap oddech i okiełznaj stres. Realizowali go: Maja Zarzycka, Zuzanna Wojtowicz, Maja Ardzijewska ze Szkoły Podstawowej nr 3. Opiekunka projektu: Anna Leśniak-Kubicka.
Grupy projektowe otrzymały atrakcyjne nagrody:
za I miejsce: nagrodę rzeczową wartości 2400 złotych,
za II miejsce: nagrodę rzeczową wartości 1500 złotych,
za III miejsce: nagrodę rzeczową wartości 900 złotych,
Nagrodę Publiczności wartości 400 złotych.
Koordynatorką Słupskiego Festiwalu Nauki była Barbara Miedziewska – nauczycielka języka niemieckiego w ZSE.
Na zdjęciu: Grupa projektowa z „Mechanika” odbiera główną nagrodę