You are currently viewing Wrześniowe MUST READ, czyli Agata M. poleca!

Wrześniowe MUST READ, czyli Agata M. poleca!

  • Post category:Wiadomości

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele „Ekonomika”,
wystartował kolejny rok szkolny, zatem powracam z naszym comiesięcznym cyklem propozycji lektur książkowych dla lubiących czytać i poszukujących ambitnej literatury! Będę wygrzebywać z półek takie pozycje, których lektura nie będzie dla Was czasem straconym. Nowych uczniów informuję, że książkowe must-read to krótka i rzeczowa recenzja wybranej przez panią Agatę Marzec pozycji, która jest dostępna w naszym księgozbiorze i bardzo chce dostać się do Waszych rąk. Postaram się krok po kroku odkrywać przed Wami papierowe „perełki”. Wam pozostanie jedynie ustawić się w kolejce po rekomendowaną książkę!:)
I O czym jest „Idiota”?
Na coraz dłuższe wrześniowe wieczory proponuję Wam „Idiotę” Fiodora Dostojewskiego. Tak tak, to ten sam, który napisał kontrowersyjną „Zbrodnię i karę”. Oto powieść, z utworów Dostojewskiego kto wie czy nie największa, na pewno zaś najgłębiej badająca mroczne tajniki duszy, a zarazem wzywająca do wytrwania w poszukiwaniu piękna jej wnętrza, chrześcijańskiej caritas, miłości współczującej i wybaczającej. Taki jest główny bohater, książę Lew Myszkin, który bez grosza przy duszy przyjeżdża do Rosji, by objąć spory majątek. Swej dobrotliwości, pokorze oraz irytującej wręcz naiwnej ufności do ludzi, zawdzięcza on tytułowy przydomek, jakim obdarzają go inne postaci. Myszkin to postać z innego czasu i innych krain. Być może zagubiona wprost z Ewangelii w XIX-wiecznym świecie, bezwzględnym dla słabych, pełnym nierówności i złych namiętności. Książę Myszkin chce naśladować Chrystusa, chce być człowiekiem przepięknym, ale wikła się w sieci, które na niego nastawia złość i pożądliwość ludzka. Idiota to zarazem arcydzieło dwóch portretów kobiecych, Nastazji Filipownej i Agłai Iwanownej, pomiędzy których uczucia rozdarte jest serce księcia. To przypowieść o bezgranicznym opętaniu miłością, która może doprowadzić wręcz do unicestwienia osoby kochanej…
II Z recenzji czytelników:
„Wśród takich idiotów chciałoby się pożyć…”
„Dostojewski stworzył arcydzieło. To jest istne mistrzostwo świata w prozie.”
„Napięcia, które powstają między postaciami są niesamowite.”
III Ciekawostki:
Podobnie jak bohater jego książki „Idiota”, Dostojewski cierpiał na epilepsję.
W 1849 roku Fiodor Dostojewski został skazany na śmierć przez rozstrzelanie za przynależność do nielegalnej organizacji. Przed samą egzekucją car zmienił wyrok na zesłanie i służbę wojskową.
W czasie gdy powstawał Idiota, Dostojewski pisał w liście: „Chodzi mianowicie o przedstawienie absolutnie doskonałego człowieka. Moim zdaniem nie może być nic trudniejszego, zwłaszcza w naszych czasach. (…) Już dawniej idea ta pojawiała mi się w głowie jako pewien przebłysk obrazu artystycznego, nie chciałem jednak, aby stanowiła tylko część czegoś, potrzebowałem jej jako całości.”
Na podstawie powieści zostało nakręconych kilka filmów fabularnych, m.in. „Idiota” Akiry Kurosawy, „Nastazja” Andrzeja Wajdy i „Narwana miłość” Andrzeja Żuławskiego. Z napisów na początku adaptacji Kurosawy możemy się dowiedzieć, że: „Dostojewski chciał nakreślić portret uczciwego i dobrego człowieka. Tytuł Idiota był ironią. Prawdziwie dobry człowiek bowiem w oczach innych jest uznawany za idiotę. To jest tragedia tej historii. Historii zrujnowanego, czystego człowieka.”
Przygotowała: Agata Marzec – szkolna bibliotekarka