Logo

OPRACOWANIE MONOGRAFICZNE POWSTAŁE Z OKAZJI 75-LECIA ISTNIENIA SZKOŁY

redakcja
Agata Marzec
skład i przygotowanie graficzne
Zuzanna Patkowska
Maurycy Miedziewski

14 lutego 2021

Słowo wstępne

Image

Bieżący rok jest dla społeczności Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku rokiem szczególnym, ponieważ w lutym 2021 mija siedemdziesiąta piąta rocznica funkcjonowania szkoły na terenie miasta Słupsk. Minione dziesięciolecia to pasmo przekształceń i reorganizacji związanych ze zmianami w systemie edukacyjnym kraju oraz przebiegającymi w samej szkole. To czas zmian nazw szkoły i przeprowadzek. Wszystkie jednak składają się na historię naszej placówki. Historię, z której jesteśmy dumni, bo stanowi obraz nas samych - poszukujących swojego idealnego kształtu. 

Dziś 75 lat istnienia szkoły stało się faktem. Placówka funkcjonowała w różnych punktach miasta: przy ulicy Łukasiewicza, Niedziałkowskiego, ponownie Łukasiewicza, Partyzantów i wreszcie – przy ulicy Sobieskiego. Mieściła się zawsze w starych i zniszczonych budynkach, ale to nie przeszkodziło jej stać się jedną z najlepszych szkół w regionie. Jej właściwym fundamentem byli oddani ludzie, którzy nie szczędzili serc w procesie kształcenia i wychowania młodzieży. 

Szkoła to nie tylko instytucja, to przede wszystkim miejsce spotkań młodych pokoleń z wiedzą, często niezbędną w dalszym życiu absolwenta. Według opinii byłych uczniów szkoły, nie da się zapomnieć lat spędzonych w słupskim „Ekonomiku”.

Życie w murach szkoły było niezwykle intensywne i bogate w doświadczenia. Lata tłuste przeplatały się z chudymi, a zmieniające się systemy polityczne miały różne wizje edukacji. Szkole nie raz brakowało środków finansowych niezbędnych do zapewnienia jej trwania, ale nigdy nie zabrakło wspaniałych ludzi z nieprzeciętnym zapałem do pracy. To dzięki nim przetrwaliśmy wszelkie burze…

Dlatego właśnie powstała niniejsza monografia. Pragniemy upamiętnić dzieło kilku pokoleń tych, dla których „Ekonomik” był jedną z najważniejszych wartości. Niech ta publikacja stanie się hołdem złożonym pamięci dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, a także pracowników, przyjaciół i dobroczyńców szkoły, którzy zapisali piękne karty w jej historii i przyczynili się do stworzenia obecnego wizerunku jednej z najlepszych szkół w mieście. 

Bo „Ekonomik” to nie tylko miejsce z niespotykaną nigdzie indziej atmosferą, to przede wszystkim zaklęci w murach szkoły ludzie. Wraz z nimi  uśmiechają się do nas tysiące wspomnień, wzruszeń i radości. 

Renata Draszanowska
Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. Stanisława Staszica w Słupsku

Publish modules to the "offcanvs" position.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ