Z duchem czasu i tarczami na piersi

2007-2021

Image

Dyrektor Renata Draszanowska (od 2007 roku)

3 września 2007 po raz pierwszy jako dyrektor uczniów „Ekonomika” przywitała Pani Profesor Renata Draszanowska. Powitała ona szczególnie gorąco w szkolnym gronie pierwszoklasistów i wręczyła pamiątkowe maskotki tym, którzy osiągnęli najlepsze wyniki testów gimnazjalnych. Energia, jaką zaprezentowała nowa gospodyni szkoły, udzieliła się nam wszystkim. Znaliśmy Panią Dyrektor doskonale, przede wszystkim jako wymagającego, ale jednocześnie lubianego i powszechnie szanowanego nauczyciela biologii. Wiedzieliśmy więc, że szkoła trafiła w dobre ręce. Czas szybko to udowodnił.

Jednym z pierwszych pomysłów Pani Dyrektor był kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczyliśmy na wsparcie naszej chorej uczennicy, Małgosi Szymków. Każda klasa upiekła jedno ciasto i sprzedawała je w holu szkoły. Bardzo zależało nam na zgromadzeniu jak największej kwoty, więc szybko zniknął ostatni kawałek... Niestety, Małgosia od nas odeszła i jej pierwszej – z inicjatywy Pani Dyrektor – poświęciliśmy pamiątkową ławkę na zielonym skwerze za szkołą. Tabliczka informująca o naszym Motylu „Ekonomika” przypominała przechodniom Małgosię. 

W latach 20006-2007 realizowaliśmy projekt „Młodzi w przejrzystej Polsce” podejmujący zagadnienia związane z tematyką antykorupcyjną i etyką życia publicznego. Promowaliśmy działania dotyczące przejrzystości lokalnego życia publicznego, upowszechnialiśmy wśród uczniów wiedzę na temat funkcjonowania instytucji publicznych i obowiązujących standardów w kontaktach z urzędnikami. Odbyliśmy wizyty studyjne w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Słupsku. Młodzież wykonała plakaty promujące projekt.

29 listopada odbył się pamiętny Konkurs Talentów zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pod przewodnictwem Pani Profesor Agaty Pawłowskiej. Miał on na celu zaprezentowanie uczniów naszej szkoły uzdolnionych w różnych dziedzinach: wokalnej, muzycznej, tanecznej, kabaretowej i innych. I miejsce zajął Rafał Manek z II LC, który zaprezentował monolog kabaretowy pt. „Zakupy”. Rafał po raz pierwszy wyłonił się z cienia i pokazał nam humorystyczną wersję siebie.

Całą gamę talentów zaprezentowaliśmy podczas rywalizacji międzyszkolnej prowadzonej w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyki HIV/AIDS: „W życiu, jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie”. Aż osiem słupskich szkół stanęło do rywalizacji, której rezultaty zostały zaprezentowane 30 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. „Ekonomik” zaprezentował wysoki poziom zarówno umiejętności tanecznych (żywiołowy afrodance przygotowała z grupą uczennic Pani Profesor Agata Marzec), jak i wiedzy merytorycznej (o tę zadbała Pani Profesor Julita Błazucka), co zapewniło nam trzecie miejsce.

Tego jeszcze w naszej szkole nie było! Z okazji Dnia Dziecka grono pedagogiczne, z Panią Dyrektor na czele, postanowiło podarować swoim podopiecznym niezwykle oryginalny prezent. W wielkiej tajemnicy, przez wiele tygodni nauczyciele spotykali się po godzinach pracy, by z mozołem przygotowywać się do wystawienia na nowej scenie szkolnej bajki inspirowanej twórczością Andersena – „Kot w butach”. W trakcie prób odkryto kilka talentów. Nietypowe poczucie humoru zaprezentował Pan Profesor Maurycy Miedziewski, a pięknym śpiewem uraczyła nas Pani Profesor Maria Rój-Krupińska. Grupą profesjonalnie dyrygował Pan Profesor Tomasz Stempkowski, wspierany przez Pana Profesora Mariusza Mojsiuka. O scenografię i dobór kostiumów zadbały: Pani Ewa Zalewska, szkolna pielęgniarka oraz Pani Profesor Elżbieta Szwochertowska. Aplauz finałowy nie miał końca...

Na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Finał Ligi Lekkoatletycznej Szkół Ponadgimnazjalnych. W zawodach uczestniczyło 12 najlepszych szkół z całej Polski. ZSEiO awansował do finału jako jedyna szkoła z województwa pomorskiego. Było to historyczne wydarzenie w sporcie szkolnym naszego miasta. W doborowej stawce szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego chłopcy zajęli VII miejsce, a dziewczęta uplasowały się na IX pozycji. Podczas tych zawodów Karolina Krauczunas zwyciężyła w skoku w dal, natomiast Mateusz Brzostek okazał się najlepszy w biegu na 100 metrów. Opiekunami słupskich sportowców byli: Pani Profesor Elżbieta Skonieczna i Pan Profesor Czesław Bedka.

Po raz kolejny okazało się, że w naszej szkole nie brakuje talentów teatralnych. 24 listopada 2009 roku w SOK-u odbył się powiatowy etap Wojewódzkiego Konkursu Małych Form Teatralnych o tematyce HIV/AIDS. Grupa teatralna reprezentująca naszą szkołę zajęła II miejsce! Przedstawienie według scenariusza Pani Profesor Marii Rój-Krupińskiej z muzyką skomponowana przez Pana Profesora Mariusza Mojsiuka zdobyło wiele pochwał.

Wielki sukces odnieśli siatkarze naszej szkoły, zajmując po raz pierwszy w historii I miejsce  w finale Słupskiej Olimpiady Młodzieży w piłce siatkowej! W decydującym meczu finałowym pokonali I LO 2:1.

10 kwietnia 2010 roku w naszej szkole, jak i w całym kraju, rozpoczęła się żałoba narodowa spowodowana katastrofą rządowego TU-154M. Na chwilę zamilkły wszelkie spontaniczne odgłosy radości. W tym czasie naprawdę głęboko byliśmy razem jako wspólnota uczniowska.

W zorganizowanym przez „Głos Pomorza” plebiscycie na najfajniejszą szkołę w regionie Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących odniósł zwycięstwo w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Było to bardzo miłe wyróżnienie.

24 września 2011 roku, z okazji 65-lecia istnienia Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, odbył się Zjazd Absolwentów naszej szkoły. Uczestniczyło w nim 350 abiturientów, w tym najstarsi absolwenci rocznika 1947. „Motyle Ekonomika” – bo taki był tytuł zjazdu - wiedzione instynktem wspomnień, pragnieniem powrotu ku przeszłości, otulone magią minionego czasu, przybywały z najodleglejszych zakątków kraju i spoza jego granic. A wszystko po to, by powrócić do szkolnej ławy, zobaczyć dawnych kolegów i koleżanki, nauczycieli i dyrektorów szkoły, którzy zaszczycili uroczystość swą obecnością.

Zjazd Absolwentów był okazją do przywołania przeszłości dla podkreślenia niezmienności prostej prawdy: szkoła jest po to, by pomóc młodym ludziom rozwinąć skrzydła do bezpiecznego i pięknego lotu (jak u motyli).  Najstarsi z absolwentów: Pani Krystyna Kardasz - dawna uczennica Liceum Administracyjnego i Pan Benedykt Graban – absolwent Technikum Finansowego – wygłosili przemówienia wywołujące ogromne wzruszenia i emocje. Przedstawienie w wykonaniu szkolnego chóru i zespołu teatralnego „Bellfigaro” uświetniło część oficjalną zjazdu. Emocji dostarczyły również lekcje prowadzone przez nauczycieli różnych specjalności. Wspomnienia wśród kart starych kronik, przy aromacie kawy i zapachu domowego ciasta, zwieńczyły oficjalną część uroczystości. A wieczór powitaliśmy trwającą po świt wspólną biesiadą. 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej to wielkie przedsięwzięcie, które od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W dotychczas zorganizowanych dwudziestu czterech edycjach Olimpiady wzięło udział prawie 275 tysięcy uczniów. W jubileuszowej XXV. edycji olimpiady wystartowało ponad 12 700 uczestników z całej Polski. Do zawodów okręgowych, które odbyły się w Gdańsku 13 stycznia 2012 roku, zakwalifikowały się uczennice „Ekonomika”: Kamila Łabroszewicz, Anna Gryncewicz i Katarzyna Goyke. Nad ich odpowiednim przygotowaniem czuwała Pani Profesor Julianna Majewska-Bedka. Było to potwierdzeniem wysokiej jakości zawodowej edukacji w słupskim „Ekonomiku”. 

Po raz trzeci z rzędu siatkarze naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce w rozgrywkach Słupskiej Olimpiady Młodzieży! Z kolei Katarzyna Goyke, uczennica klasy IV TE, zdobyła pierwsze miejsce w Polsce w 17. Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menadżerskich! Nie zabrakło również wyróżnień dla naszych nauczycieli: Pani Profesor Teresa Dydak, nauczycielka języka niemieckiego, otrzymała zaszczytną nagrodę Słupskiego Niedźwiedzia Edukacji w kategorii: nauki lingwistyczne. 

16 stycznia 2012 roku upłynął uczniom klas pierwszych pod znakiem rozważań nad myślami i ideami wybitnego Polaka - Stanisława Staszica, który każdego roku jest przybliżany najmłodszemu pokoleniu „Ekonomika” jako patron szkoły. W wieloletnią tradycję szkoły wpisane są coroczne obchody Dnia Patrona, gromadzące w szkolnej auli rywalizującą w kilku konkurencjach młodzież. Centralny punkt zmagań stanowi konkurs wiedzy, do którego reprezentacje klas przygotowują się przez kilka tygodni na podstawie specjalistycznej literatury. Tym razem najlepsi okazali się w nim uczniowie klasy ITHK. Uczniowie przygotowali również scenki związane z sylwetką patrona, a także skonstruowali lalki - podobizny Staszica utrzymane w konwencji humorystycznej. Nad przebiegiem konkursu czuwało uważnie jury, w skład którego weszły: Pani Profesor Iwona Miluska oraz uczennica II THK - Aleksandra Myszkorowska. Za organizację Dnia Patrona odpowiadała Pani Profesor Agata Marzec.
Rozpoznawalni w naszym mieście stali się „księgarze”, czyli grupa uczniów edukujących się w klasie o profilu technik księgarstwa. Uczestniczyli oni w ciekawych wydarzeniach, odwiedzali lokalne instytucje związane z książkami itp. Zwiedzali między innymi bibliotekę naukową przy Akademii Pomorskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną wraz z jej archiwum, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką; brali udział w konferencjach naukowych, na przykład w II Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy dotyczącej ekologii informacji, cyberprzemocy i zagrożeń współczesnego internetu. „Księgarze” byli wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego dla lokalnej kultury. 

Grupa uczniów z naszej szkoły postanowiła stworzyć w Słupsku grupę Amnesty International, organizacji zajmującej się obroną praw człowieka na całym świecie. Szkolni aktywiści włączyli się w organizację wielu wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim. Niektórzy wybrali potem studia prawnicze i politologiczne, do których świetnie przygotował ich zawsze aktywny prospołecznie „Ekonomik”. 

Przykrym wydarzeniem był wypadek absolwenta naszej szkoły, Michała Wiśniewskiego, podczas którego stracił on nogę. Nasza społeczność nie pozostawiła Michała bez wsparcia! Przygotowaliśmy kilka akcji mających na celu zebranie środków finansowych, między innymi: sprzedaż kremówek, ciast, licytację gadżetów, pokaz talentów. Przez cały czas podtrzymywaliśmy na duchu rodzinę Michała. W końcu Michałowi udało się zakupić specjalistyczną protezę umożliwiającą mu dość sprawne poruszanie się. 

Pani Dyrektor Renacie Draszanowskiej udało się pozyskać z zasobów unijnych fundusze na sprzęt, wyposażenie i meble do pracowni zajęć praktycznych, w których na co dzień edukują się szkolny „graficy”. Z tej okazji w szkole pojawili się goście z różnych instytucji miejskich, by zobaczyć typowe zajęcia z wykorzystaniem tego sprzętu. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń dotyczących zmieniającego się rynku pracy. Swoje zdanie na ten temat wyrazili również pracodawcy. Doświadczeniem podzieli się: Dyrektor Banku WBK – Robert Konofał i Dyrektor Marketu OBI – Włodzimierz Korsak. 

Tymczasem 8 września 2014 roku w centrum auli szkolnej stanął znany aktor – Pan Maciej Damięcki. Opowiadał on o czasach swojej szkoły średniej, rodzinie i aktorstwie. Przywołał wiele anegdot z teatralnego życia, ale przede wszystkim zachwycił swoimi umiejętnościami aktorskimi! Pomysłodawcą i organizatorem tej niecodziennej wizyty był Pan Profesor Andrzej Symonowicz. 

W kwietniu 2014 roku do sekretariatu Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku dotarła fantastyczna wiadomość! Kolejny raz otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację praktyk zagranicznych w ramach programu Leonardo da Vinci. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Trzydziestu uczniów mogło realizować miesięczne praktyki zagranicą: w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Uczniowie zdobywali nowe umiejętności zawodowe w centrum szkoleniowo-treningowym „Pilgrim Centre” w Portsmouth oraz w działach finansowo-kadrowych różnych firm w Berlinie.

W tym samym miesiącu odbyły się w „Ekonomiku” warsztaty teatralne dla słupskich gimnazjalistów realizowane w ramach programu „Profilaktyka a Ty”. Była to już trzecia ich odsłona: pierwsza miała miejsce  wiosną 2011 roku i zakończyła się premierą spektaklu „Obłęd”; druga – w 2013 roku, a uwieńczył ją spektakl „Lalka”, który zdobył wyróżnienie na Gali Podwórkowej Słupskiego Ośrodka Kultury. Młodymi aktorami brawurowo kierowali: Pan Profesor Mariusz Mojsiuk i Pan Profesor Tomasz Stempkowski. 

Październik 2014 roku upłynął w internacie pod znakiem przygotowań do otrzęsin. Głównym tematem imprezy byli super bohaterowie, dlatego mieszkańcy przebierali się za swoje ulubione postacie. Na spotkaniu pojawili się więc: Gandalf, Rzygorzut, kociary, super wsiury i inne. Konkurs na najlepszy strój ostatecznie wygrały super wsiury. Uczniowie na co dzień mieszkający w internacie ślubowali, że: nie będą uciekać przed Panią Kierownik, gdy przed oblicze swe woła; będą miłować wychowawcę swego jak siebie samego, a na stołówce będą grzecznie spożywać i cicho się zachowywać. 

Nasi chłopcy przeżyli niemałe zaskoczenie, uczestnicząc w zajęciach prozdrowotnych pt. „Zdrowie-mama i ja” odbywających się w gabinecie ginekologicznym. Pani położna opowiadała o korzyściach płynących z karmienia piersią, planowaniu rodziny, świadomej antykoncepcji itp. Dzięki manekinom uczniowie mogli zobaczyć między innymi, jak wygląda niemowlę matki-narkomanki, matki nadużywającej alkoholu i matki zdrowej. Chłopcy zgodnie stwierdzili, że ich życie po tym spotkaniu już nie będzie takie samo… 

W Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych odbyła się Słupska Olimpiada Młodzieży w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Wśród płci pięknej po raz trzeci zwyciężyła nasza Paulina Kasprzak, przygotowywana przez Panią Profesor Elżbietę Skonieczną. 

„Rety, rety, rozebrali barak!” – takie słowa można było usłyszeć od uczniów, którzy powrócili do szkoły po zimowych feriach w lutym 2015 roku. Nie było to sprawką katastrofy budowlanej, ale zaplanowany wcześniej element rewitalizacji „Ekonomika”. Oto bowiem zburzono drugi z tymczasowo wybudowanych baraków, niegdyś szumnie nazywanymi pawilonami. Były one  niezbędne w dobie wyżu demograficznego, gdy brakowało sal lekcyjnych, a zajęcia trwały do późnych godzin wieczornych. 

Dobra passa sportowców „Ekonomika” powróciła na dobre w 2015 roku. 21 października w Lasku Północnym odbyły się sztafetowe biegi przełajowe. Nasze dziewczęta zajęły III miejsce i był to bardzo wysoki w stosunku do poprzednich lat awans, do którego przyczynili się nauczyciele wychowania fizycznego: Pani Profesor Elżbieta Skonieczna i Pan Profesor Czesław Bedka.

12 listopada 2015 roku, pomimo chłodnej pory, zaprosiliśmy  mieszkańców z centrum Słupska i naszej dzielnicy na przygotowany przez nas Piknik Edukacyjny. Zaoferowaliśmy wiele atrakcji, które znalazły spore grono odbiorców: gry planszowe i obywatelskie, pokaz Aikido i tańca breakdance, zajęcia fitness. Dzięki OSP Jezierzyce można było zobaczyć pokaz udzielania pierwszej pomocy. Promocja zdrowego stylu życia i odżywiania powiązana była z degustacją potraw wegetariańskich a panie pedagożki wraz z pielęgniarką szkolną przygotowały stoisko poświęcone profilaktyce uzależnień. Nie zabrakło również gier i zabaw językowych.  

19 listopada 2015 roku w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie klasy II A z pracownikami z Miejskiej Biblioteki Publicznej, które stanowiło podsumowanie pracy w ramach projektu „Rękopis z przeszłości. Detektywi historii”. Zadaniem grupy działającej w ramach projektu było odszukanie i zdobycie informacji od twórców spektaklu „Miłość Matki” stworzonego między innymi przez pierwszych pracowników Gimnazjum Kupieckiego w Słupsku w roku 1946. Młodzież „Ekonomika” miała możliwość zapoznania się z realiami funkcjonowania szkoły w pierwszym okresie jej istnienia.

Uczeń klasy IV C, Patryk Bochniak – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – zajął trzecie miejsce w wojewódzkim konkursie „Dopalacze – to nie dla mnie”. Napisał artykuł prasowy ilustrowany plakatem nawiązującym do hasła przewodniego. Patryk odebrał nagrodę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. 
Po raz pierwszy w historii szkoły zatańczyliśmy wraz z całą młodzieżą ponadgimnazjalną ze Słupska poloneza w plenerze – przed Ratuszem. Pomysłodawcą i wodzirejem był Pan Prezydent Robert Biedroń. 

W lutym 2016 roku obchodziliśmy jubileusz 70-lecia istnienia szkoły. Wielu uczestników stwierdziło, że był on ze wszech miar wyjątkowy! Na benefisie Ducha Szkoły w kawiarni „Ekonomika” wysłuchaliśmy wspomnień szkolnych przyjaciół, par, które poznały się w szkole oraz nauczycieli i absolwentów. Nie zabrakło wzruszeń, sentymentalnych powrotów do przeszłości i szczerych uśmiechów. Między wypowiedziami gości można było wysłuchać pięknych piosenek, wierszy oraz obejrzeć prezentację dawnych zdjęć. „Ekonomik Cafe” serwował pyszne babeczki, kawę i herbatę. W cudownym otoczeniu kawiarnianej dekoracji wytworzył się naprawdę niesamowity klimat. Goście benefisu mieli okazję opowiedzieć o szkole, jaką pamiętają i jaką sami tworzyli. Po urodzinowym torcie, wszyscy przenieśli się do auli na przedstawienie „Kopciuszek". Uczniowie i nauczyciele świetnie wcielili się w role i rozbawili widzów do łez. Wyrazili oni swoje uznanie dla aktorów owacją na stojąco. Później były długie rozmowy w pokoju nauczycielskim. Gospodyniami imprezy zostały nasze dwie szkolne polonistki: Pani Profesor Agata Marzec i Pani Profesor Maria Rój-Krupińska. To one stworzyły program artystyczny i wysłuchały niepowtarzalnych wspomnień zaproszonych gości.

Cudowny weekend pełen antycznych zabytków, aromatycznej pizzy i włoskiej sjesty spędziła klasa III C z wychowawczynią Panią Profesor Elżbietą Bucą-Mularczyk oraz z drugą opiekunką – Panią Profesor Elżbietą Szwochertowską. Uczniowie odbyli wycieczkę śladem Rzymian uzupełnioną o atrakcje Watykanu. Włochy pozwoliły im odpocząć od trudów nauki i złapać oddech. Zachwyciły pięknem i otwartością na cudzoziemców. 

Z inicjatywy Pani Dyrektor po uroczystości zakończenia szkoły na skwerze „Ekonomika” odbyła się impreza plenerowa pt. „Śniadanie na trawie”, na którą zaproszono wszystkich tegorocznych słupskich maturzystów. W programie były tańce, hulanki i swawole, którymi dzielnie dyrygowała Pani Profesor Agata Marzec. 

Śniadania na trawie tak bardzo spodobały się uczniom, że zaczęto przygotowywać je z różnych okazji: Dnia Dziecka, zbliżającej się matury czy pierwszego dnia wiosny. Cała społeczność zasiadała w blasku słońca na kocach, by wspólnie zjeść śniadanie, zwykle nie byle jakie, bo w wersji fit. Uczniowie zachwycali swoją kreatywnością, wiedzą i podejściem do zdrowego odżywiania się oraz zdrowego stylu życia. Przygotowywali różnorodne, kolorowe i smaczne potrawy oraz napoje. Na koniec uczniowie i nauczyciele wymienili się przepisami.

Na przełomie maja i czerwca 2016 roku młodzież z naszej szkoły brała udział w międzynarodowych warsztatach Work camp w Bad Salzungen w Niemczech. W ciągu tygodnia wybrana grupa uczniów nawiązywała nowe przyjaźnie i znajomości z ludźmi z rożnych krajów. Wśród zaproszonych krajów znalazły się: Węgry, Czech, Litwa, Indonezja oraz Polska. Do projektu zaproszono również grupę uchodźców z Afganistanu, Pakistanu, Somalii i Syrii. Po trzech dniach pracy na rzecz miasta uczniowie spotkali się z uczniami Dr. Sulzberger Gymnasium, zwiedzili Point Alpha - dawne przejście graniczne oraz bazę amerykańską. Szczególnie mocno utkwiła im w pamięci wizyta w dawnym obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie koło Weimaru.  
Nową tradycją szkoły stał się Piknik Edukacyjny pod hasłem „Pożegnanie lata z EKONOMIKIEM” integrujący lokalną społeczność. Miał on charakter imprezy plenerowej łączącej zabawę na świeżym powietrzu z nauką. W czasie jego trwania odbyły się gry logiczne, potyczki językowe, pokazy rękodzieła i makijażu oraz ćwiczenia fitness. Pomysłodawcą pikniku była Pani Dyrektor, a koordynatorką została Pani Profesor Marlena Roszkowska. 

Niezwykłą popularnością cieszyła się akcja „Pomóż nam wymarzyć książkę”, którą zorganizowały szkolne bibliotekarki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Słupski „Ekonomik” był jedną z dziesięciu szkół, które uzyskały dotację na zakup nowości wydawniczych. Przez kilka dni uczniowie masowo wpisywali swoje książkowe życzenia na tablicach, a potem cieszyli się jak dzieci, gdy książki wreszcie dotarły na nasze półki. 

Po trwających prawie trzy lata pracach w sierpniu 2016 roku udało się zakończyć remont elewacji internatu wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku. Poniemiecka kamienica przy ulicy Partyzantów 26 odzyskała swój dawny blask i urok, stając się ponownie jedną z najładniejszych wizytówek miasta. Ozdobna elewacja przykuwa wzrok przechodniów, którzy zgodnie przyznają, że bezsprzecznie należy ona do cennych zabytków lokalnej architektury.

Historia budynku wzniesionego w 1889 roku jest niezwykle ciekawa, choć my odnotowujemy ją jako pierwsi. Pod koniec XIX wieku znajdowała się ona w prywatnych rękach bogatych niemieckich kupców i fabrykantów. Zbudowana została na planie 3-kondygnacyjnego prostokąta, podpiwniczona, zamknięta dwuspadowym dachem o łagodnym spadku. Do początku II wojny światowej kamienica pozostawała własnością potomków rodziny Westphal. Po II wojnie światowej budynek stał się siedzibą internatu ówczesnego Gimnazjum Handlowego w Słupsku. To, co w nim najładniejsze, znajdowało się na elewacji frontowej. Precyzyjnie wykonane zdobienia sprawiły, że kamienicę sklasyfikowano jako przestrzeń o wysokich wartościach zabytkowych i architektonicznych. Podlega ona ochronie. Zachowanym elementem wyposażenia budowli jest pierwotna stolarka drzwiowa oraz stolarka okienna elewacji frontowej. Dzięki remontowi – została ona ocalona przed postępującym nieuchronnie zniszczeniem.

Również wystrój sieni budynku, klatka schodowa z wystrojem sufitów i bogato zdobioną balustradą, stanowią rzadki przykład w pełni zachowanego wnętrza z XIX wieku. Zawsze byliśmy dumni z tej części naszej szkoły.

Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych z przyjemnością przyłączył się do akcji popularyzującej kształcenie zawodowe. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, odbywający się od 5 do 9 grudnia 2016 roku, był inicjatywą Komisji Europejskiej mającą sprawić, aby kształcenie i szkolenie zawodowe nastawione było na zdobywanie specjalistycznych umiejętności i zawodów. W szkole przez cały tydzień poprzedzający konferencję można było zapoznać się bliżej z założeniami projektów unijnych, w ramach których uczniowie brai udział w zagranicznych praktykach zawodowych. W ramach pierwszego projektu w ciągu dwóch lat do Anglii (Plymouth) i Niemiec (Berlina)   wyjechało 70 uczniów kształcących się w zawodach technik ekonomista i technik cyfrowych procesów graficznych. W ramach drugiego projektu wyjechało 34 uczniów kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik cyfrowych procesów graficznych i technik handlowiec. Przebywali oni we Włoszech (w Bolonii), w Niemczech (w Berlinie) i Anglii (Plymouth). Do zagranicznych praktyk młodzież przygotowały: Pani Profesor Maria Rój – Krupińska oraz Pani Profesor Aneta Daszczyńska-Żegunia.

Zostaliśmy laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Mam to w BIP-ie”! Zajęliśmy pierwsze miejsce w kraju w kategorii: szkoła, a w kategorii: uczeń drugie miejsce zajęła Anna Poborska z klasy 1 H. 

W 2017 roku słupski „Ekonomik” stał się  Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”. Było to dla naszej szkoły niewątpliwym wyróżnieniem. „Zdolni z Pomorza” to nazwa innowacyjnego projektu systemowego, którego głównym celem jest wszechstronne wspieranie uczniów o szczególnych predyspozycjach w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych oraz stworzenie im warunków równych szans edukacyjnych. W ramach projektu w naszej szkole cyklicznie odbywały się zajęcia z matematyki, fizyki i informatyki, chemii lub biologii, jak również kompetencji społecznych (dla uczniów zainteresowanych językiem polskim, historią, wiedzą o społeczeństwie, sztuką, filozofią itp.). Cykl dodatkowych lekcji skierowano do najwybitniejszych uczniów województwa pomorskiego. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w auli przy ul. Partyzantów 24, a poprowadziła je Pani Dyrektor Renata Draszanowska. Do grona uczestników projektu dołączyli również uczniowie naszej szkoły. 

Do tradycji szkoły na stałe weszły zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych, które pozwalają im już na początku swojej drogi w „Ekonomiku” poznać się lepiej. Celem spotkań, w których uczestniczą również wychowawcy, pedagożki i pani psycholog, jest nawiązanie bliskich więzi koleżeńskich, a także stworzenie ducha klasy. Wspólne wykonywanie zadań, zabawa i ćwiczenia w grupie sprawiają, że młodzież szybko się otwiera i zaczyna czuć się częścią szkolnej społeczności. Imiona koleżanek, kolegów i nauczycieli przestają być tajemnicą. Aktualnie za organizację zajęć odpowiadają Panie Profesor: Katarzyna Byczkowska, Marżolena Malinowska – szkolne pedagożki oraz Dominika Wysocka – psycholog.

Już pięć razy odbyła się inna ważna impreza zapoczątkowana przez społeczność „Ekonomika”, ale służąca wszystkim mieszkańcom Słupska. Mowa o Biegu z „Ekonomikiem”, nad którego przebiegiem czuwa Pan Profesor Andrzej Symonowicz, nauczyciel wychowania fizycznego, przy wsparciu pozostałych wuefistów. Rywalizacja biegowa w rejonie Lasku Północnego stała się niezwykle popularna. Integruje nie tylko uczniów oraz rodziców szkoły, ale także innych pasjonatów sportu w mieście. Podkreślają oni profesjonalny poziom organizacji imprezy, przyjazną atmosferę w trakcie jej trwania i życzliwą postawę naszych szkolnych wolontariuszy. Organizatorem zawodów jest Uczniowski Klub Sportowy „Ekonomik”. Wszystkim uczestnikom wręczone zostają pamiątkowe koszulki, medale i napoje. Najlepszym w poszczególnych kategoriach puchary i nagrody od partnerów biegu wręczali między innymi: Pani Dyrektor Renata Draszanowska oraz Jan Huruk, olimpijczyk z Barcelony, gdzie zajął 7. miejsce w biegu maratońskim.

Poza rywalizacją sportową, propagowaliśmy wśród innych uczniów ze Słupska twórczość literacką. Pani Profesor Agata Marzec zorganizowała i przeprowadziła już trzy edycje Międzyszkolnego Konkursu Literackiego, który odkrył wiele młodych talentów lirycznych i prozatorskich. I Międzyszkolny Konkurs Literacki „A w moim ogrodzie rosną...” odbył się w 2017 roku, II Międzyszkolny Konkurs Literacki „Bo moja wolność to...” – w 2018 roku, a III Międzyszkolny Konkurs Literacki „Z ręką w kieszeni idę przez świat...” – w 2019 roku. Nagrodziliśmy wspaniałymi książkami już kilkudziesięciu laureatów, sprawiliśmy im wiele radości, a nasze uroczyste finały odbiły się szerokim echem w lokalnych mediach. 

Sami również braliśmy udział w konkursach literackich, udowadniając, że uczniowie „Ekonomika” mają nie tylko zdolności w zakresie liczenia i porządkowania danych liczbowych. W roku szkolnym 2016/2017 zrealizowaliśmy projekt edukacyjny pod hasłem „Misja-książka”. Pani Profesor Agata Marzec zebrała grupę uczniów, którzy pod jej opieką stworzyli cykl opowiadań pt. „Gdy koniec nie chce się zakończyć” oraz zaprojektowali jego szatę graficzną i umieścili książkę w Inteligentnym Systemie Kreatywnym „Ridero” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Misja – książka”. W ten sposób powstała nasza pierwsza książka w całości stworzona przez samych uczniów!

Sukcesów w konkursach nam nie brakowało. We wrześniu 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych zajęli III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Być jak Ona - II edycja” organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom. Celem konkursu była popularyzacja postaci Ireny Sendler, a przedmiotem – oryginalne ujęcie jej sylwetki. Trzy uczennice z ZSEiT: Daria Makuch, Wiktoria Lenczewska i Klaudia Miklaś, pod opieką Pana Profesora Piotra Kolasa, przygotowały ciekawe grafiki oraz teksty do nich nawiązujące. Była to dodatkowa aktywność młodzieży z klas, które na co dzień zajmują się w szkole projektowaniem materiałów graficznych oraz przygotowaniem do druku, kształcąc się w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych.  

Z kolei laury w IX Ogólnopolskim Konkursie z Finansów i Rachunkowości zebrały: Izabela Natkaniec z klasy 3A, Karolina Tyrko i Żaneta Skorna z klasy 3B, które zajęły drużynowo drugie miejsce w rachunkowych zmaganiach organizowanych przez Politechnikę Koszalińską. Dodatkowo Iza zajęła indywidualnie piąte miejsce, natomiast Karolina – dziewiąte. Dziewczyny wykonały wiele skomplikowanych zadań znacznie wyrastających ponad program nauczania w szkole, a nagrody odebrały podczas uroczystego finału, który odbył się 21 marca 2018 roku w auli Politechniki Koszalińskiej. Opiekunkami merytorycznymi dziewcząt były nauczycielki przedmiotów zawodowych z ZSEiT: Pani Profesor Joanna Gumienna oraz Pani Profesor Urszula Bogdanowicz.

Do tradycji szkoły weszła organizowana przez nasze szkolne bibliotekarki oraz polonistki Kawiarenka Literacka z udziałem wybranej klasy. Jej celem było wspólne interpretowanie poezji, poznanie biografii znanych pisarzy oraz prezentowanie własnej twórczości. Magiczną atmosferę spotkań tworzyła liryczna muzyka, recytacja najlepszych tekstów oraz swobodna wymiana zdań na temat odczuwanych emocji. Każde spotkanie podporządkowane było motywowi przewodniemu, między innymi: twórczości Agnieszki Osieckiej, literaturze marynistycznej, buntownikom w literaturze. 

Zaangażowanie w kulturę towarzyszyło nam w sposób naturalny. Dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku klasa IV A miała okazję uczestniczyć w niecodziennym, kameralnym koncercie, który był częścią 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej. Młodzież wysłuchała brawurowo wykonanych utworów Paderewskiego, Chopina i Szymanowskiego w wykonaniu prof. Andrzeja Tatarskiego. Grane utwory poprzedzone były anegdotami z życia największych polskich kompozytorów, których muzyka towarzyszyła Polakom w trudnych lub przełomowych okresach dziejowych. Uczniowie klasy IVA chwaleni byli za godną postawę i świadomy odbiór zaprezentowanych utworów muzyki klasycznej.
W styczniu 2018 roku grupa 28 uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w obozie narciarsko-wypoczynkowym w Szklarskiej Porębie. Wyjazd zorganizował Pan Profesor Andrzej Symonowicz, a drugim opiekunem była Pani Profesor Elżbieta Buca-Mularczyk. Przejazd przez znaczną część Polski był dla wielu solidną lekcją geografii. Ci, którzy umieli już jeździć, doskonalili swoją technikę, a nowicjusze uczyli się, jak chodzić, jeździć pługiem, skręcać, hamować, wyjeżdżać orczykiem. Oprócz korzystania z nart zwiedzili dwa wodospady - Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka oraz inne atrakcyjne miejsca - Krucze Skały oraz Skały Sowie.

W październiku 2018 otrzymaliśmy niezwykle miłą wiadomość ze słupskiego ratusza. Pani Profesor Elżbieta Buca-Mularczyk, nauczycielka przedmiotów zawodowych, została uhonorowana tytułem „Nauczyciela Roku w Słupsku”! To prestiżowe wyróżnienie zostało jej przyznane podczas uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej organizowanych przez Urząd Miejski. Pani Ela usłyszała szczerą laudację wygłoszoną przez swoich uczniów, którzy podsumowali ją jako wzorowego nauczyciela i specjalistkę w swoim fachu, doskonałego wychowawcę i zaangażowanego w liczne projekty pedagoga. W ostatnich latach wielokrotnie wybierali ją „Nauczycielem Roku" w szkolnym plebiscycie.

8 czerwca 2019 roku odbyło się jedno z najbardziej wzruszających spotkań w historii szkoły. Zjazd Absolwentów „Ekonomika” zbiegł się z przeprowadzką do nowej siedziby przy ul. Sobieskiego 3. W sobotnie przedpołudnie dawni uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkoły po raz ostatni usłyszeli dzwonek w murach kamienicy przy ul. Partyzantów 24. „Tak, jak w walizkę, w pamięć włóż wszystkie twarze bliskie…i w drogę” – słowa piosenki Michała Bajora okazały się idealnym hasłem przewodnim przygotowań do przeprowadzki, jak i samego zjazdu. Były łzy wzruszenia, rozmowy z dawno niewidzianymi znajomymi ze szkolnej ławki, wzruszenia nad kartami starych kronik i okrzyki radości wywołane widokiem samych siebie na lekko zszarzałych już fotografiach. Pani Dyrektor Renata Draszanowska oświadczyła, że mury „Ekonomika” opuściło już ponad 12 tysięcy absolwentów! Tego dnia spotkali się oni ostatni w budynku przy ul. Partyzantów. Powodzeniem cieszyła się Biesiada Absolwentów, która odbyła się w godzinach wieczornych, a trwała do białego rana. Poczęstunek, zabawa i śpiew w miłym gronie przyjaciół z lat szkolnych wydawały się nie mieć końca. Jednym z punktów zjazdu były symboliczne przenosiny „Ekonomika” do nowej siedziby. Marsz społeczności związanej z „Ekonomikiem” przebiegał w atmosferze pełnej śpiewu, wspomnień i okrzyków pożegnania. Przewędrowaliśmy razem, niosąc na plecach symboliczne przedmioty związane ze szkołą, od ulicy Partyzantów do ulicy Sobieskiego, gdzie Pani Prezydent Miasta Słupska – Krystyna Danilecka-Wojewódzka przekazała nam symboliczny klucz do nowego budynku. Przed drzwiami szkoły wykonaliśmy pierwsze wspólne zbiorowe zdjęcie nas jako nowych gospodarzy. Był to wyjątkowy i pełen wzruszeń zjazd, który symbolicznie zamknął kolejny etap funkcjonowania szkoły.

Wyjątkowe były 74. urodziny „Ekonomika”, ponieważ po raz pierwszy odbyły się w murach nowego budynku przy ul. Sobieskiego. Uczniowie klas pierwszych zaprosili na lekcje wychowawcze absolwentów i byłych nauczycieli „Ekonomika", którzy z pasją opowiadali o dawnych zwyczajach szkoły, a także wspominali pierwsze miłości, bale maturalne, wagary. Byli wśród nich: Prezydent Miasta Słupska - Krystyna Danilecka-Wojewódzka, dawni dyrektorzy: Mirosław Kondrat i Julianna Majewska-Bedka, absolwentki i jednocześnie aktualne nauczycielki ZSE: Renata Cierniak i Aleksandra Adamowicz, lubiana przez uczniów polonistka - Barbara Ossowska oraz niedawna absolwentka - Adrianna Sobecka, na co dzień mieszkająca w Łodzi. W tym samym czasie uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w szkolnej grze terenowej pt. „Poznaj swoją nową siedzibę”. Jej celem było przybliżenie młodzieży zakamarków ich nowej siedziby, którą poznawali dopiero od września. Uczniowie klas czwartych dzielnie rywalizowali z nauczycielami w meczu siatkówki, tańczyli razem zumbę i głośno dopingowali swoje ekipy. W południe cała szkolna społeczność spotkała się na schodach, żeby wspólnie zaśpiewać „Sto lat” dla swojego „Ekonomika”.

Pani Dyrektor Renata Draszanowska wpadła na doskonały pomysł promocji szkoły wśród młodszych uczniów. „Mikołajkowy Festiwal Zawodów” okazał się strzałem w dziesiątkę! Od kilku lat cieszy się on ogromnym zainteresowaniem stającej przed wyborem dalszej drogi kształcenia młodzieży. By pomóc jej w podjęciu tej trudnej decyzji, uczniowie i nauczyciele ZSE przygotowują bardzo ciekawe i wszechstronne zajęcia praktyczne: „Jak polubić matematykę” i „Rachunkowość na wesoło” itp. 

W ramach wychowania obywatelskiego, ale także z inicjatywy samej młodzieży, odbywały się w „Ekonomiku” bardzo ciekawe zajęcia na temat prawnych aspektów demokracji. W ramach obchodów Tygodnia Konstytucyjnego odbywały się zajęcia prowadzone przez panią mecenas - Kingę Dagmarę Siadlak oraz panią mecenas - Barbarę Krupę-Włodarczyk. Tematyka spotkań była różnorodna, a szczególnym zainteresowaniem cieszył się blok: „Wolność słowa a godność osobowa człowieka”. Rozmawialiśmy o różnicy między hejtem a mową nienawiści i konsekwencjami, jakie za sobą niosą. Spotkania miały na celu między innymi rozwijanie postawy obywatelskiej uczniów oraz uwrażliwienie ich na godność drugiego człowieka.
 
Historia pewnych debat…
„Jak debatować o ważnych sprawach, to tylko w ZSE” - takie zdanie wypowiedział jeden z profesorów Akademii Pomorskiej w Słupsku – dr Paweł Nieczuja-Ostrowski, który był gościem uczestniczącym w jednej z debat „Ekonomika”. Debaty tematyczne stały się znakiem rozpoznawczym szkoły i potwierdziły, że jest ona placówką otwartą na rozmowę, wielopłaszczyznowy dialog i odważną wymianę poglądów. Pomysłodawczynią debat była Pani Dyrektor Renata Draszanowska, a ich przygotowaniem zajął się zgrany duet nauczycieli: Pani Agata Marzec – polonistka i bibliotekarka oraz Pan Tomasz Stempkowski – nauczyciel historii i WOS. Uczniowie „Ekonomika” z zapałem przygotowywali się do zabrania głosu w debatach, przez kilka tygodni zbierali materiały, analizowali dane statystyczne i oglądali programy publicystyczne. A potem z ogromnym zapałem wypowiadali się na tematy polityczne, społeczne i obywatelskie.

4 listopada 2014 roku odbyła się burzliwa debata z kandydatami na urząd prezydenta miasta Słupska. Tłumnie zgromadzona młodzież naszej szkoły i goście z I Liceum Ogólnokształcącego mieli możliwość spotkania „oko w oko” z politykami z „krwi i kości” i przekonania się, jakie plany względem ich pokolenia mają ubiegający się o ich głosy w nadchodzących wyborach samorządowych. Debata organizowana była przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Słupska i Regionu w ramach projektu Pozytywni Aktywni i Masz Głos, Masz Wybór oraz Stowarzyszenia Rozwoju „Inspiracje”. Przez ponad półtorej godziny kandydaci pod czujnym okiem młodych wyborców starali się przedstawić swoje plany i zamierzenia, a także odpowiadali na trudne pytania młodzieży. Podsumowaniem debaty, na którą licznie przybyli również przedstawiciele lokalnych mediów, było wyłonienie zwycięzcy, który zdaniem zgromadzonych najlepiej wypad w trakcie konfrontacji z uczniami „Ekonomika” i I LO.
16 listopada 2018 roku, w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych odbyła się debata niepodległościowa pod hasłem: „Wolność – dana czy zadana?”, która wieńczyła cykl działań szkoły związanych z projektem „EKONOMIK dla NIEPODLEGŁEJ. Jej celem było wszechstronne i wielowymiarowe zdefiniowanie współczesnej wolności, zarówno w aspekcie historycznym, społecznym, jak i indywidualnym. Uczestnikami debaty byli: Krzysztof Skrzypiec – kierownik słupskiego oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie, dr Marek Bednarz – pracownik naukowy Akademii Pomorskiej o specjalności: administracja samorządowa, dr Paweł Nieczuja-Ostrowski – pracownik naukowy Akademii Pomorskiej oraz Prezes Zarządu Instytutu Badań Ormiańskich, członek zarządu Instytutu Badań nad Polityką Europejską.  Z kolei uczniów ZSEiT reprezentowali: Jacek Zawadzki – z klasy III B, Mateusz Szreder – z III A i Gabriel Pieniak – z III H. Rozmawiano o różnych aspektach wolności, próbowano ją zdefiniować, przeanalizować, jak się historycznie zmieniała i co znaczy dla współczesnego człowieka – obywatela świata. Czas przeznaczony na debatę upłynął zaskakująco szybko, a liczne pytania płynące z sali udowodniły, że młodzież chce i potrafi kulturalnie dyskutować na tematy ważne oraz wymagające głębokiej refleksji.

18 lutego 2018 roku klasy trzecie i czwarte technikum uczestniczyły w debacie pod hasłem „Jestem, więc działam”. Jej celem było zmotywowanie uczniów do aktywniejszego udziału w lokalnych stowarzyszeniach, wolontariacie, oddolnych inicjatywach oraz szeroko pojętym życiu „małej ojczyzny”. Swoją drogę do stania się jednostką utylitarną zaprezentowali nieco starsi od naszych uczniów społecznicy: Marta Makuch z CIO, Jacek Szuba z Fundacji „Indygo” i Maciej Maraszkiewicz z ODN. Do pomocy innym zachęcały także uczennice ZSEiT – Julia i Dominika.  

6 października 2019 roku uczniowie dyskutowali o wyborach. W środowe przedpołudnie w sali gimnastycznej „Ekonomika” odbyła się debata przedwyborcza pod hasłem: „Wybór to odpowiedzialność”. Wzięły w niej udział klasy trzecie oraz czwarte. Oprócz nich do dyskusji przyłączyli się zaproszeni goście: Kinga Dagmara Siadlak – adwokat, Agnieszka Niklas-Bibik – sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku, Jacek Szuba – prezes Fundacji „Indygo”, Marek Szczepański – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie oraz uczniowie ZSE: Maja Pędzich i Mateusz Szreder. Prowadzący debatę: Agata Marzec i Tomasz Stempkowski podzielili ją na trzy moduły tematyczne. Pierwszy zatytułowany był: O idei demokracji: demos kratos, czyli rządy ludów, drugi: Wybory od kuchni – jak przebiega ich organizacja?, trzeci - Frekwencja, czyli papierek lakmusowy kondycji demokracji. Uczniowie dowiedzieli się między innymi: jak rekrutuje się mężów zaufania, w jaki sposób liczy się głosy, kto czuwa nad organizacją i przebiegiem wyborów. Najwięcej emocji wzbudziła wymiana zdań na temat sposobów mobilizowania młodych ludzi do aktywnego udziału w życiu społecznym. Spontaniczna „burza mózgów” zaowocowała wieloma ciekawymi pomysłami. Debatę trafnie podsumowała pani prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która przyznała, że w przekazach medialnych brakuje materiałów skoncentrowanych na proobywatelskim edukowaniu młodzieży. Pani prezydent z uwagą wsłuchiwała się w wypowiedzi uczniów i cierpliwie tłumaczyła różne aspekty demokracji. Jej otwarta postawa zachęciła młodzież do zabrania głosu i odważnego komunikowania swoich poglądów.

„Różni, ale równi” - to tytuł debaty, która odbyła się 22 listopada 2019 roku. Udział w niej wzięli uczniowie klas drugich i trzecich oraz zaproszeni goście reprezentujący różne środowiska i poglądy. Wśród wypowiadających się gości byli przedstawiciele skrajnych środowisk, co nie przeszkodziło w prowadzeniu wyważonej i merytorycznej dyskusji na temat tolerancji oraz granic wolności światopoglądowej. Głosy tych środowisk reprezentowali: Adrianna Sobecka – dwudziestoletnia absolwentka „Ekonomika”, Klaudia Borkowska – absolwentka „Ekonomika”, studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Małgorzata Lenart – radna Rady Miejskiej w Słupsku, przewodnicząca Komisji Edukacji. Współautorka i autorka wielu publikacji z dziedziny edukacji regionalnej oraz promocji regionu, Mirosław Mirynowski – doświadczony działach społeczny, z wykształcenia pedagog. Prezes i dyrektor Integracyjnego Klubu Sportowego „Zryw” oraz Radosław Występki – ksiądz.   Spotkanie podzielono na trzy moduły tematyczne, podczas których dyskutowano o granicach  tolerancji, jedności płynącej z różnorodności oraz o powinnościach szkoły w kwestii nauki tolerancji.

„Uwielbiamy te debaty” – mówili dumni ze swojej szkoły uczniowie. Korytarze „Ekonomika” jeszcze długo po debatach wypełnione były żywiołowymi rozmowami. Echa debat szeroko zagościły również w lokalnych przekazach medialnych. Niestety, rozwój pandemii koronawirusa na chwilę pokrzyżował nam plany zorganizowania kolejnych spotkań.  Nowe scenariusze czekają już na biurkach Agaty Marzec i Tomasza Stempkowskiego.

O młodych obywatelach z „Ekonomika” słów kilka…
„My i Polska to jedno” - o tym, jak dojrzewaliśmy w duchu patriotyzmu i wartości zbiorowych, z czasem usłyszała cała Polska. Chociaż w ostatnich latach coraz bardziej otwieraliśmy się na Europę i świat, między innymi poprzez organizację wymian międzynarodowych czy praktyk zagranicznych, zawsze chętnie uczestniczyliśmy w szkolnych i pozaszkolnych uroczystościach upamiętniających ważne rocznice państwowe. Budowaliśmy swój patriotyzm krok po kroku, systematycznie i świadomie, żeby móc naprawdę utożsamiać się z nim. Przedmiotem uczniowskich działań była praca metodą projektu nad zagadnieniami związanymi z historią rodziny i jej tradycjami patriotycznymi oraz zagadnieniami dotyczącymi regionu, w którym mieszkamy. Przeprowadzaliśmy wywiady z zasłużonymi dla regionu ludźmi, projektowaliśmy portfolia, wykonywaliśmy drzewa genealogiczne swoich rodzin, spisywaliśmy ich dzieje, sporządzaliśmy ewidencję miejsc pamięci narodowej w regionie, a także organizowaliśmy konkursy dotyczące historii, tradycji i kultury regionu.

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019 Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku włączył się w świętowanie 100-Lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szkoła zrealizowała wiele zadań pod hasłem „Ekonomik dla Niepodległej” w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Nasz „Ekonomik” jako jedyna szkoła w mieście otrzymał w tym projekcie maksymalną ilość punktów!

Jednym z pierwszych był Piknik Niepodległościowy „Polska to MY”, w którym uczestniczyły dzieci z miejskich przedszkoli oraz młodzież szkół ponadpodstawowych, przedstawiciele Słupskiego Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz żołnierze Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. W organizację pikniku włączyli się również: Komenda Miejska Policji w Słupsku, Stacja Pogotowia Ratunkowego, Słupski Ośrodek Kultury, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Ochotnicza Straż Pożarna z Włynkowa. Podczas pikniku można było obejrzeć patriotyczne występy dzieci, włączyć się w malowanie symboli narodowych lub muralu w postaci biało-czerwonej wstęgi, śpiewać pieśni patriotyczne, uczestniczyć w warsztatach robienia kotylionów, malowania kubeczków w symbole narodowe, a także sprawdzano swoją wiedzę z „Polskiej drogi do wolności”. Uroczystym podsumowaniem pikniku był występ zespołu WZW Wiarusy.
Kolejnym działaniem była wycieczka edukacyjna o tematyce historycznej „Śladami Niepodległej” do Warszawy. Podczas wycieczki młodzież ZSEiT miała możliwość zwiedzenia: Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamku Królewskiego i Łazienek Królewskich.

W październiku odbył się również szkolny konkurs „Uśmiechnij się Polsko”. W ramach konkursu uczniowie klas I-IV wykonali kartki z życzeniami dla Niepodległej, plakaty „Moja ojczyzna”, patriotyczne wystroje sal lekcyjnych i krótkie utwory literackie. W listopadzie w auli szkoły dostępna była dla wszystkich zainteresowanych wystawa pod hasłem „ZniewoleNIE- oblicza walki o niepodległość”. Na wystawie wyeksponowane zostały zdjęcia, medale i inne pamiątki związane z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości.

W listopadzie 2018 roku zaprosiliśmy wszystkich miłośników sztuki na widowisko teatralno-muzyczne „Legiony w muzyce i poezji”, przygotowywane przez młodzież „Ekonomika” pod kierunkiem nauczyciela muzyki – Pana Profesora Mariusza Mojsiuka oraz wystawę książek o tematyce patriotycznej.  Ponadto prowadziliśmy kampanię informacyjną o miejscach pamięci narodowej zlokalizowanych w Słupsku. W tym celu została opracowana specjalna ulotka „Ocalić od zapomnienia”, która rozdawana była przez naszych uczniów mieszkańcom Słupska.

14 listopada uczniowie klas pierwszych wzięli udział w grze terenowej „Śladami lokalnego patriotyzmu”. Celem gry było poznanie miejsc pamięci narodowej, odwiedzenie tych miejsc, rozwój wiedzy historycznej i patriotyzmu oraz integracja zespołów klasowych. W każdym odwiedzonym miejscu uczniowie mieli do wykonania określone zadanie np. odśpiewanie pieśni patriotycznej, namalowanie symboli Polski Walczącej itp.

Na zakończenie naszych działań związanych z obchodami 100-Lecia Odzyskania Niepodległości odbyła się debata pod hasłem „Wolność dana i zadana”, a Pani Profesor Agata Marzec przeprowadziła finał II Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Bo moja wolność to….”.

Młodzież naszej szkoły chętnie angażowała się w upamiętnianie innych wydarzeń państwowych. Poczet Sztandarowy „Ekonomika” każdego roku uczestniczył w spotkaniu władz miejskich i wojewódzkich, przedstawicieli młodzieży ze słupskich szkół oraz słupszczan pragnących uczcić pamięć polskich ofiar zbrodni katyńskiej przy pomniku Krzyża Katyńskiego na Starym Cmentarzu w Słupsku.  
Pani Profesor Elżbieta Urban, opiekunka szkolnego wolontariatu, koordynowała pracą naszych uczniów na rzecz środowiska lokalnego. Włączając się w diecezjalną akcje pomocy najbardziej potrzebującym, uczniowie „Ekonomika” wielokrotnie kwestowali w listopadzie przy słupskim Starym Cmentarzu. Zebrane środki przekazywali mniej zamożnym mieszkańcom miasta między innymi na zakup opału na zimę. 

Z początkiem roku szkolnego 2019/2020 Zespół Szkół Ekonomicznych przystąpił do ogólnopolskiego projektu organizowanego przez Instytut Goethego pt. „Deutsch plus”. Celem projektu było propagowanie i wspieranie nauki języka niemieckiego wśród uczniów. „Ekonomik” wziął udział w konkursie na krótki filmik reklamowy zachęcający do korzystania z funkcji carsharing i zajął w nim drugie miejsce!  

W kwietniu nastąpiła nieoczekiwana przerwa w nauce spowodowana kolejnym w historii szkoły ogólnopolskim strajkiem nauczycieli. Był to dla nas trudny czas rozłąki, zawieszenia i walki o oświatowe postulaty. Na szczęście aktywnie wspierali nas w nim uczniowie i rodzice. Na stronie szkoły pojawił się następujący komunikat: Jest nam bardzo przykro, że nie możemy w obecnym czasie prowadzić lekcji, uczyć Was i wychowywać, a zwłaszcza wspierać uczniów klas maturalnych na ostatniej prostej przygotowań do egzaminów. Prosimy Was jednak o wyrozumiałość, bo walczymy o godne życie, poszanowanie naszego zawodu i standardy, które zapewnią Wam i następnym rocznikom lepszą jakość edukacji. Mamy nadzieję, że dotychczasową pracą przekonaliśmy o naszym zaangażowaniu i trosce o Was. Każdego dnia smutno jest i pusto bez Was w szkole, Drodzy Uczniowie. Zapewniamy, że chcielibyśmy jak najszybszego powrotu do szkolnej codzienności, ale jak dotąd nasz głos nie został wysłuchany. Ufamy, że otrzymaliście od nas dość wskazówek, żeby połączyć odpoczynek z nauką.

Pozdrawiamy serdecznie Was oraz Waszych Rodziców i do zobaczenia
Strajk trwał prawie miesiąc (od 8 do 27 kwietnia, kiedy to został zawieszony). Akcja jest uważana za największy strajk w historii polskiej oświaty od 1993 roku.  Miała na celu skłonienie rządu Mateusza Morawieckiego do wprowadzenia podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. Była też formą protestu przeciwko zmianom w oświacie wprowadzonym po 2015 i koordynowanym przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską. Zorganizowana została przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy „Solidarność-Oświata”, w następstwie ogólnopolskiego referendum przeprowadzonego przez ZNP wśród nauczycieli.

Po powrocie do szkoły chyba jeszcze bardziej doceniliśmy rolę edukacji w naszym życiu. Nikt na nic nie marudził, frekwencja poprawiła się, a uczniowie coraz chętniej podejmowali się dodatkowych aktywności. 

16 maja 2019 roku na Stadionie 650-lecia odbyły się zawody lekkoatletyczne, w których dziewczęta z naszej szkoły zajęły pierwsze miejsce drużynowo! Opiekunami drużyny byli nauczyciele wychowania fizycznego: Elżbieta Skonieczna i Andrzej Symonowicz.

Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy naszym uczniom nie lada gratkę! Zorganizowaliśmy – pod przewodnictwem Pani Profesor Barbary Miedziewskiej - grę terenową „Stolper Jüngchen-Słupski Chłopczyk”. Dwanaście drużyn rywalizowało o tytuł mistrza logiki. W różnych zakamarkach Słupska uczniowie szukali receptury sera, z produkcji którego miasto było znane. Zabawa wzbudziła niezwykle żywiołowe reakcje. 

Okazało się, że młodzież z „Ekonomika” nie tylko uczy się śpiewająco, ale także po prostu pięknie śpiewa. 5 grudnia 2019 roku w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych odbył się Międzyszkolny Konkurs Poezji i Pieśni Niemieckiej. Naszą szkołę reprezentowały siostry: Wiktoria Jaszek z klasy 4 B oraz Dominika Jaszek z klasy 1RH. W kategorii „Utwór muzyczny” Dominika zdobyła drugie miejsce.
20 grudnia 2019 roku  Zespół Szkół Ekonomicznych z przyjemnością i zaangażowaniem przyłączył się do akcji czytania fragmentów książek naszej noblistki – Olgi Tokarczuk. Punktualnie o 12.00 w poniedziałkowe południe uczniowie klas trzecich i czwartych technikum zebrali się w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie powitała ich Pani Profesor Agata Marzec, która otworzyła spotkanie cytatem pochodzącym z tomu opowiadań pt. „Gra na wielu bębenkach”.  Zaciekawieni uczniowie z ogromną uwagą wsłuchiwali się w opowiadanie pt. „Żurek”, które czytali reprezentanci szkoły: uczniowie z klas pierwszych i czwartych (Noemi Szwajkowska, Kesja Szwajkowska, Jacek Zawadzki) oraz pracownicy ZSE (Barbara Suchocka - szkolna sekretarka, Małgorzata Wysmyk - księgowa). Chęć głośnego czytania wyraziła również pani dyrektor Renata Draszanowska, więc i ona zaprezentowała swoim podopiecznym fragment „Żurku”. 

9 stycznia  dotarła do nas informacja o sukcesie dwóch uczennic:  Małgorzaty Flisikowskiej i Wiktorii Kołtowskiej z klasy 2G w III Wojewódzkim Konkursie Multimedialnym „Kreowanie kultury przez media”, zorganizowanym przez Powiatowy Zespół Szkół w Redzie. Nasze dziewczyny zajęły w nim czwarte miejsce! Zrealizowały film dotyczący mechanizmów wpływania na gusta młodzieży przez tzw. influencerów modowych.

6 marca 2020 roku nauczyciele ZSE zorganizowali niecodzienny cykl zajęć dla uczniów kształcących się w zawodzie technika ekonomisty. Nazwali go „Dniem Ekonomisty”. Celem zajęć było pokazanie, że nauka nie musi być nudna i przewidywalna. Klasy stanęły do rywalizacji w konkurencjach „na wesoło”, a najlepsza okazała się klasa IIB. Dzień Ekonomisty stanowił etap finałowy projektu z zakresu rozwijania kompetencji społecznych realizowanego przez nauczycieli przedmiotów zawodowych podczas swoich zajęć.  

8 października 2020 roku rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Lekcje z ZUS”. Celem projektu było kształtowanie świadomości młodzieży na temat ubezpieczeń społecznych, nauka zasad solidaryzmu społecznego oraz przekazanie praktycznej wiedzy przyszłym przedsiębiorcom. Projekt składał się z czterech tematów zajęć: „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Co Ci się należy, gdy płacisz składki”, „Renty i emerytury”, „e-ZUS, czyli firma pod ręką”.  

30 października 2020 roku rozstrzygnięto szkolny konkurs dla „grafików” na projekt logo i roll-upu promującego mobilność kadry „Ekonomika” (projekt występował pod nazwą „Profesjonalni, Otwarci, Nowocześni i Aktywni, czyli rozwój kompetencji kadry ZSE”). Nasi uczniowie przedstawili bardzo ciekawe prace konkursowe, z których jury w składzie: Pani Dyrektor Renata Draszanowska, Pani Profesor Katarzyna Rydzewska- koordynator projektu Erasmus+ - mobilność kadry, Pani Profesor Zuzanna Patkowska - nauczyciel przedmiotów graficznych i Pan Profesor Piotr Kolasa - nauczyciel przedmiotów graficznych, wybrało najlepsze prace.
W kategorii logo nagrodzono prace następujących uczniów: I miejsce - Katarzyna Reichert - klasa IVBG, II miejsce - Kamil Sikorski - klasa IVBG, III miejsce - Kamila Górska - klasa IVBG. W kategorii roll-up nagrodzono prace następujących uczniów: I miejsce - Kamila Górska - klasa IVBG, II miejsce - Natalia Sumikowska - klasa IVBG, III miejsce - Katarzyna Reichert - klasa IVBG. „Ekonomik” po raz kolejny udowodnił drzemiący w nim potencjał twórczy!

Również w październiku dowiedzieliśmy się, że uczennica naszej szkoły Kamila Kawałkowska z klasy 3G zdobyła pierwsze miejsce w kategorii fotograficznej (szkoły średnie) w V Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Fotograficzno-Filmowym organizowanym przez Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Technicznych w Słupsku. Ponadto Kamila zajęła III miejsce w XIX Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Dzieci i Młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda” - Koszalin 2020.  Pozalekcyjna twórczość naszej młodzieży znowu została zauważona i doceniona. 

Kadencja Pani Dyrektor Renaty Draszanowskiej upływała pod znakiem naszego udziału w wielu atrakcyjnych projektach edukacyjnych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Pani Dyrektor była wielką ich entuzjastką i skutecznie zachęcała nas do podjęcia dodatkowego wysiłku. W ten sposób udawało się nam spełnić często trudne wymagania formalne i dostać się do finałów różnorodnych tematycznie projektów. 

Dzięki współfinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży grupa uczniów  z naszej szkoły  brała  udział w trójstronnym projekcie  historycznym pt. „Erinnere  dich der Vergessenen - Pamiętaj o Zapomnianych”. Do projektu zaproszono partnerów z Niemiec z Staatliches Dr. Sulzberger Gymnasium oraz zaprzyjaźnionych uczniów ze szkoły  w Jakarcie. Realizowaliśmy program trasy pamięci, zwiedzając miejsca historyczne związane z wydarzeniami II wojny światowej, między innymi: Muzeum Powstania Warszawskiego, dawny Obóz Zagłady w Treblince, Muzeum Więzienia „Pawiak” oraz Muzeum Żydów Polskich „Pollin”. Mogliśmy poznać i zbliżyć się do prawdy historycznej widzianej z różnej perspektywy oczami różnych narodowości. Każdy z uczestników pracował w grupach międzynarodowych, w których debatowano nad pojęciami takimi jak tolerancja, odwaga cywilnej i postawami ludzi postawionych w ekstremalnych sytuacjach.  

„Pamięci Shoah – polsko-niemieckie poszukiwanie śladów w Warszawie” to projekt międzynarodowy, który został zorganizowany dla uczniów z naszej szkoły oraz z Dietrich Bonhoeffer Schule z Bargteheide (Szlezwig Holsztyn) dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. W trakcie przygotowań do projektu młodzież zbierała informacje dotyczące doświadczeń z okresu wojennego wśród członków rodziny. Dzięki wywiadom i ankietom poznawała ich przeszłe losy, często traumatyczne. Po zwiedzeniu miejsc pamięci narodowej polska i niemiecka młodzież wspólnie poszukiwała śladów Getta Warszawskiego oraz miejsc kaźni społeczeństwa Warszawy. 

Niezwykle inspirującym wydarzeniem okazał się również nasz udział w projekcie „Idee auf keine Idee - lass uns Deutsch sprechen”/ Pomysł na brak pomysłu - porozmawiajmy po niemiecku”. Dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży do jego realizacji zaproszono młodzież z partnerskiego klubu sportowego i gimnazjum w Bad Salzungen (Turyngia), ze szkół średnich z Indonezji oraz uczniów z naszego „Ekonomika”.
W ciągu tygodnia odbywały się warsztaty językowe mające na celu kształcenie umiejętności konwersacji w języku niemieckim oraz zawody sportowe z piłki siatkowej, koszykówki oraz tenisa stołowego. W trakcie wymiany zorganizowano wiele wycieczek po regionie oraz zwiedzanie Gdańska. Młodzież miała możliwość skorzystania ze słupskiego lodowiska i nauki jazdy na łyżwach, brała udział w warsztatach w pracowni ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury. Nad całością projektu czuwały jego koordynatorki: Pani Profesor Barbara Miedziewska oraz Pani Profesor Katarzyna Byczkowska.

Udział naszej młodzieży w projekcie „Nieopiewani bohaterowie – dyskryminacja w czasie narodowego socjalizmu i dziś” sfinansowały: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz fundacja Bethe-Stiftung. W trakcie przygotowań do wyjazdu zorganizowano dla młodzieży prezentację filmu „Lista Schindlera” , który bezpośrednio wiązał się z miejscami zwiedzania zawartymi w programie. Celem projektu było wspólne odwiedzenie przez młodzież polsko-niemiecką oraz ich opiekunów obozów koncentracyjnych Auschwitz oraz Auschwitz-Birkenau, a także przybliżenie zagadnienia niemieckiej polityki narodowościowej z okresu wojny. W ciągu kolejnych dni zwiedzano Fabrykę Schindlera, Aptekę „Pod orłem”, Starą Synagogę oraz Ulicę Pomorską. Uczestnicy projektu mieli możliwość zobaczenia Wawelu oraz Katedry Wawelskiej. Na koniec uczestnicy projektu założyli grupę zamkniętą na portalu społecznościowym Facebook, gdzie nadal prowadzą ze sobą ożywiony dialog. 

Do jednych z najambitniejszych zadań projektowych w naszym wykonaniu należał udział w Programie „Uczenie się przez całe życie” – wielostronny partnerski projekt szkół w programie Comenius”. Projekt był inicjatywą szkoły w Niemczech, która zaproponowała w 2013 roku udział w partnerstwie szkołom w Turcji, Finlandii, Polsce. Po spełnieniu warunków formalnych rozpoczęła się dwuletnia współpraca. Pierwsze spotkanie koordynatorów projektu odbyło się w Słupsku. Nauczyciele mieli okazję poznać się, ustalić harmonogram działań, plan wizyt uczniów w szkołach partnerskich. Założeniem projektu było podniesienie kompetencji międzykulturowych uczniów. Pomiędzy kolejnymi spotkaniami uczniowie pracowali w szkolnych grupach i komunikowali się z grupami ze szkół partnerskich dzięki portalom społecznościowym. Pierwsza wizyta uczniów miała miejsce w Polsce w maju 2014 roku. Codziennie mieszane grupy uczniów pracowały nad przekładem intersemiotycznym wierszy z różnych kręgów kulturowych. Powstawały plakaty poetyckie, pantomimy, rysunki, dramy. Uczniowie z Turcji, Finlandii, Niemiec mieszkali u polskich rodzin i poznawali dzięki temu nasze obyczaje.  Kolejnym punktem projektu był wyjazd do Finlandii (do miasta Luksja). Jego celem było zrealizowanie kolejnego etapu projektu, który brzmiał: moda. W szkole goszczącej odbyły się warsztaty projektowania odzieży z wykorzystaniem elementów narodowych. Przygotowano pokaz mody. Uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych, brali udział w panelach dyskusyjnych, poznali system edukacji oraz kulturę Finlandii. Głównym rezultatem było wspólne zaprezentowanie zaprojektowanej i wykonanej odzieży.

Rok szkolny 2019/2020 po raz pierwszy w historii szkoły zakończył się… bez udziału uczniów i nauczycieli. Pandemia koronawirusa na długi czas zatrzymała nas wszystkich w domach. Tegoroczni maturzyści z żalem w sercach pisali do swoich wychowawców wiadomości pożegnalne, słowa wdzięczności i życzenia na przyszłość. Z kolei młodsi uczniowie oraz nauczyciele ZSE pożegnali absolwentów filmikami przygotowanymi przez uczniów, dyrekcję, wychowawców klas i pozostałych nauczycieli. Nie obyło się bez łez i wzruszeń. Obie strony zapewniały, że zapamiętają to wyjątkowe pożegnanie do końca życia.

Rok szkolny 2020/2021 rozpoczęliśmy wprawdzie w szkolnych ławach, ale nie trwało to długo, ponieważ wraz z początkiem października znowu przeszliśmy na nauczanie zdalne spowodowane rosnącą ilością zakażeń koronawirusem w kraju. Byliśmy już do tego dobrze przygotowani, więc od razu przystąpiliśmy do jak najciekawszego zorganizowania procesu edukacji. Efektem starań uczniów i nauczycieli była między innymi pierwsza w historii „Ekonomika” lekcja otwarta w trybie online stanowiąca podsumowanie projektu międzyprzedmiotowego „Witkacy i my tacy” realizowanego na języku polskim i przedmiotach graficznych. Za jej brawurowe przygotowanie odpowiadali: Pani Profesor Maria Rój-Krupińska oraz Pan Profesor Piotr Kolasa. Na jednym ekranie monitora spotkali się uczniowie realizujący rozszerzony tryb nauczania języka polskiego, graficy z IV BG, Pani Dyrektor Renata Draszanowska i inni zafascynowani pracami uczniów nauczyciele. Wszyscy odzyskaliśmy wiarę w to, że wspólnie poradzimy sobie nawet w najtrudniejszych okolicznościach!
Niestety, w tym roku szkolnym nie było nam dane zatańczyć poloneza na studniówce. Wszystkie imprezy w kraju zostały odwołane.  

„Ekonomik” w gronie najlepszych szkół w kraju, czyli historia pewnych tarcz… Od kilkunastu lat prestiżowy portal edukacyjny „Perspektywy” prowadzi najbardziej znaczący w kraju ranking szkół. Umożliwia on porównywanie szkół, sprawdzanie ich sukcesów i słabszych stron oraz wyników na tle konkurencji. Coroczny Ranking Liceów i Techników Perspektywy zyskał nie tylko rozgłos w mediach, ale też, co ważniejsze, stanowi ważny punkt odniesienia dla rodziców, młodzieży i nauczycieli polskich szkół. Na ogłoszenie rankingu za każdym razem niecierpliwie czekają nie tylko dyrektorzy i nauczyciele: wyniki mają także ogromny wpływ na decyzje dziesiątków tysięcy uczniów, którzy poszukują odpowiedniej dla siebie szkoły. Zgodnie z postanowieniem kapituły technika w całej Polsce oceniane są za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. 

Miniona dekada przyniosła „Ekonomikowi” kilka tarcz będących symbolem włączenia naszej szkoły do grona placówek wyróżnionych. Trzeba przyznać, że były to wyróżnienia w pełni zasłużone! W roku 2013 „Ekonomik” otrzymał tytuł „Brązowej Szkoły”, w roku 2015 i 2016 został uhonorowany „Srebrną Tarczą”, a w 2017 i w 2020 roku – „Złotą Tarczą”. W ten sposób nasze technikum stało się najlepszym w mieście! 

O edukacyjnych sukcesach szkoły głośno było w lokalnych mediach, a nasi przedstawiciele wielokrotnie uczestniczyli z tej okazji w wywiadach i audycjach radiowych oraz telewizyjnych. Wysokiej jakości nauczania gratulowała nam między innymi Pani Prezydent Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka – dumna z przynależności do naszego grona absolwentka „Ekonomika”. 

Repliki przyznanych nam tarcz tryumfalnie zawisły w centrum holu na pierwszym piętrze budynku przy ul. Sobieskiego, tuż obok pokoju nauczycielskiego. Każdego dnia przypominają nam o tym, że jesteśmy ze wszech miar wyjątkowi…

Zakończenie

Na przestrzeni 75 lat istnienia szkoły, mimo licznych zmian organizacyjnych i metodycznych, niezmienione pozostały jej cele. To wszechstronne i praktyczne wykształcenie oraz przygotowanie młodzieży do zadań, jakie będzie podejmować w przyszłości. Edukowaliśmy nie tylko w zakresie naukowym, ale także przekazywaliśmy wysoki poziom kultury osobistej, wychowanie według uniwersalnych zasad etyki, samodzielność, kreatywność i odwagę poznawczą. Ponadto promowaliśmy postawy prozdrowotne i proekologiczne, uczyliśmy szacunku do tradycji, spraw narodu i naszej „małej ojczyzny”. Zawsze staraliśmy się odważnie iść z „duchem czasu” i nie poddawać się niesprzyjającym nam okolicznościom. Dzięki temu staliśmy się silną i prawdziwie związaną ze sobą społecznością. Nasza misja nie skończyła się! Za chwilę zdmuchniemy świeczki na wirtualnym torcie, świętując 75. urodziny ukochanego „Ekonomika”, potem poczekamy, aż świat wróci do normalności po pandemii i ponownie wypełnimy szkolne mury! Bo przecież „ważne są dni, których jeszcze nie znamy”…