Konkurs literacki

I Ty możesz zostać laureatem konkursu literackiego

Drodzy Uczniowie,
ponieważ szczęście mi sprzyja i udało mi się wygrać główną nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (to autor jednej z Waszych lektur obowiązkowych), postanowiłam podzielić się tą wiadomością z Wami. Dlaczego? Dlatego, że chciałabym zainspirować wszystkie piszące perełki "Ekonomika" do wyjścia z cienia i pójścia moim śladem! Jeśli Wasze szuflady skrywają literackie próby i czujecie, że są one przynajmniej niezłe, nie wstydźcie się pokazać je światu!!! Kto wie, może wśród Was są laureaci kolejnych konkursów! My będziemy Was wspierać, motywować i dodawać skrzydeł! Musicie tylko się ujawnić:) Ja będę regularnie informować Was o konkursach literackich!
A teraz podzielę się z Wami wspomnieniem z wyjazdu do Kielc oraz... nagrodzonym opowiadaniem. Życzę miłej lektury!
1. Gdy pisałam opowiadanie pt. „Trędowata”, nie przypuszczałam, że dwa miesiące później na granicy polsko-białoruskiej będzie rozgrywał się dramat. O dramacie, który rozegrał się w moim opowiadaniu, przeczytałam w prasie. Była to zaledwie wzmianka, ale wstrząsnęła mną. Głównie dlatego, że była zaledwie i właśnie wzmianką. Dlatego natychmiast postanowiłam nadbudować świat przedstawiony i nadać mu literacką formę. Potrzebowałam stworzyć ten apokryf, urodzić go z głębi duszy, wypchnąć na świat. I tak urodziła się „Trędowata”. Bolało... A potem wysłałam ją do Kielc, gdzie organizowano I OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA OPOWIADANIE IM. GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO i tam żyła już własnym życiem…
2. Nie jest to typowe opowiadanie. Nie ma nawet narratora. Wydał mi się zbędny. To tekst zbudowany nie tyle z obrazów, co ze słów (dialogów). Z konieczności skrócony, ponieważ tego wymagał regulamin konkursu. Wersja rozszerzona będzie jednym z rozdziałów czegoś obszerniejszego, co – mam nadzieję – uda mi się wydać.
3. Motywem przewodnim konkursu była „Wieża” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. I należało do niej symbolicznie nawiązać. To jeden z najważniejszych w moim życiu tekstów i najważniejszy tekst Grudzińskiego. Koniecznie poświęćcie mu chwilkę swojego życia…
4. A Kielce zaopiekowały się mną tak:
„ZACHOWAĆ WOLNY UMYSŁ. Dla kogo Herling dzisiaj? - panel dyskusyjny z udziałem prof. Tomasza Sucharskiego, prof. Feliksa Tomaszewskiego, Igora Gorzkowskiego, Andrzeja Mastalerza oraz Konrada Cedro zgromadził w Dom Środowisk Twórczych wielu entuzjastów prozy G. Herlinga-Grudzińskiego.
Podczas panelu wręczono nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego zwycięzcy I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego.
Jury w składzie: prof. dr hab. Stanisław Żak, prof. dr hab. Małgorzata Krzysztofiik oraz Stanisław Nyczaj, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, po długich obradach jednogłośnie wybrało spośród 365 nadesłanych prac opowiadanie „Trędowata” pani Agaty Marzec ze Słupska. Nagrodę w imieniu Marszałek Andrzej Bętkowski Województwa Świętokrzyskiego wręczyła pani Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
------------------
Wydarzenie odbyło się w ramach Herling-Grudziński Festiwal, którego organizatorami są: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Wzgórze Zamkowe Kielce Castle Hill, Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach".
Agata MARZEC

Publish modules to the "offcanvs" position.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ