White Rose

Żegnamy, Pani Profesor!

Z głębokim żalem w sercach żegnamy Panią Profesor Leonardę Uljanicką, która w latach 1985-2005, nieprzerwanie przez 20 lat, uczyła młodzież "Ekonomika" języka polskiego. Nauczanie ojczystej mowy było Jej prawdziwą pasją, którą "Lonia" (bo tak nazywano Panią Profesor w pokoju nauczycielskim) przekazała wielu pokoleniom szkolnej młodzieży. Wymagała dużo nie tylko od innych, ale przede wszystkim od siebie. Stanowiła wzór dobrze przygotowanego do zajęć pedagoga. Część swojej oświatowej działalności poświęciła pracy związkowej.

Miłośniczka klasyki literatury rodzimej, zafascynowana biografią i twórczością polskich romantyków, często długo i jakże żmudnie odkrywała przed uczniami niełatwe arkana patriotycznych tekstów.

Mawiała, że każdy dzień w pracy nauczyciela przynosi nowe wyzwania. Uczyła się ze swoimi wychowankami sztuki reagowania na różne sytuacje, pracy z całym zespołem, doceniając nie tylko osobowości humanistów - ceniła wysiłek przeciętnego ucznia.

Zaangażowana w działalność na rzecz środowiska nauczycielskiego - przez wiele lat była członkiem Szkolnego Koła NSZZ „Solidarność”.
Służyła również społeczności mieszkańców Słupska, pełniąc funkcję radnej Rady Miejskiej.

Rozmowy w pokoju nauczycielskim o uczniowskich wypracowaniach, odpowiedziach kandydatów do szkoły na egzaminach wstępnych, emocje towarzyszące maturalnym zawiłościom – na długo pozostaną w naszej pamięci.
Pani Profesor, Loniu... Podążaj za słowami Noblistki:
„Unoś się ponad ciało które niczego tak dobrze nie umie,
jak ograniczać i stwarzać trudności/.../,
wzbij się ponad czas, w którym to wszystko pędzi i wiruje.” Teraz poza i przed Tobą...
Niech prowadzi Cię literackie przesłanie Wisławy Szymborskiej!

Pogrzeb Pani Profesor odbędzie się 15 lipca 2021 roku na Starym Cmentarzu. O 12.50 będzie można pożegnać Panią Profesor w kaplicy, a o 13.20 udać się z Nią w ostatnią drogę.