Pamięci Shoah - polsko-niemieckie poszukiwanie śladów w Warszawie

„Pamięci Shoah- polsko-niemieckie poszukiwanie śladów w Warszawie” projekt międzynarodowy, który został zorganizowany dla uczniów z naszej szkoły oraz uczniów z Dietrich Bonhoeffer Schule z Bargteheide( Szleswig Holsztyn) dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
W trakcie przygotowań do projektu młodzież zbierała informacje dotyczące doświadczeń z okresu wojennego wśród członków rodziny. Dzięki wywiadom i ankietom mogli poznać losy i historię własnej rodziny, często taką o której do tej pory nie mieli pojęcia. Obejrzeli fragmenty filmu Claude’a Lanzmanna poświęconemu Holokaustowi. Przed wyjazdem zorganizowano spotkania przygotowujące do programu projektu.
Po przyjeździe do miejsca noclegowego zorganizowano gry integracyjne mające na celu poznanie uczestników projektu.
Wspólna zabawa sprzyjała nawiązaniu nowych znajomości Zwiedzając miejsca historyczne w Warszawie oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przez tydzień młodzież zbierała materiały dotyczące polskiej i żydowskiej historii. Wizyty w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz Muzeum Powstania Warszawskiego sprzyjały poznawaniu różnych form pamięci historycznej.
Młodzież z naszej szkoły wraz z uczniami z Niemiec poszukiwali wspólnie śladów Getta Warszawskiego oraz miejsc kaźni społeczeństwa Warszawy. Przejście trasą , gdzie znajdowało się getto oraz odszukanie miejsc upamiętniających sprzyjało wspólnemu poznawaniu historii.
Codzienna dyskusja i warsztaty umożliwiły spojrzenie z różnej perspektywy na Shoah(hebr. Holokaust-zagłada). Na refleksje dotyczące skutków nietolerancji i rasizmu oraz znaczenia odwagi cywilnej wskazano w ewaluacji projektu. Uczestnicy projektu odnieśli się do znaczenia Shoah z perspektywy przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości.

Publish modules to the "offcanvs" position.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ