Festiwal Nauki

W dniu 23.05.2013r. klasa I TA i I TB pod opieką pedagoga szkolnego Katarzyny Byczkowskiej, pielęgniarki szkolnej pani Ewy Zalewskiej i wychowawcy internatu pani Krystyny Wójcik w ramach podsumowania szkolnego programu profilaktycznego „Przystanek Zdrowie" uczestniczyli w XI Bałtyckim Festiwalu Nauki zorganizowanym przez Akademię Pomorską w Słupsku.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez dr Bogdana Zaworskiego z Zakładu Biologii Akademii Pomorskiej w Słupsku na temat tajemnicy ludzkiego szkieletu.
Celem warsztatów było zapoznanie z osobliwościami ludzkiego szkieletu: liczba, kształt i wielkość kości, określanie płci i wieku osobnika, zmiany patologiczne. Na podstawie materiałów kostnych pochodzących z wykopalisk archeologicznych uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy szkielet człowieka.

Następny wykład i warsztaty , w którym wzięli udział nasi uczniowie to: Antyoksydanty - konieczność czy moda?, Dieta, czyli jak zdrowo i świadomie budować swój organizm? Zajęcia poprowadziła dr hab. prof. Nataliya Kurhalyuk w Zakładzie Fizjologii Zwierząt Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Omawiano problemy zdrowego odżywiania, przestrzegania diet, funkcjonowania antyoksydantów oraz tego, jak można te procesy zbadać. W trakcie tego spotkania można było wykonać badania moczu i na podstawie uzyskanych wyników dowiedzieć się o stanie naszego zdrowia.

Uczennice z klasy I TB wzięły udział w spotkaniu dot. profilaktyki raka szyjki macicy. Podczas spotkania dowiedziały się jak często należy wykonywać badania profilaktyczne i jak są one istotne.
Uczniowie mogli również być świadkami Próby Bicia Rekordu Polski w najdłuższej Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej prowadzonej na fantomie mającym na celu propagowanie idei udzielania pierwszej pomocy wśród społeczeństwa.