Z cyklu: Co czytają znani i lubiani?

Od kogo bowiem, jak nie od profesjonalistów, inspirować się lekturami? Jeśli więc jesteście ciekawi, co czytają pisarze i pisarki w dni wolne od obowiązków, ten tekst jest dla Was! Zaczytanych ferii!!!
RAFAŁ CICHOWSKI
Zadebiutował w 2015 roku powieścią 2049, za którą został nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa SQN ukazała się jego druga powieść Pył Ziemi.
„Wakacje są dla mnie paradoksalnie bardzo pracowitym okresem, dlatego nie miałem zbyt dużo czasu na czytanie. Z rzeczy, które wpadły mi w ręce w ostatnich tygodniach, zdecydowanie polecę Bestię Najgorszą Michała Cetnarowskiego. To zbiór opowiadań napisanych gęstym, pełnym metafor językiem. Tej książce bardzo daleko do typowej lekkiej wakacyjnej lektury, ale poza solidną porcją mroku jest w niej mnóstwo przewrotnego humoru. Michała poznałem na Smokonie w Krakowie, gdzie opowiadał o wydawaniu książek z perspektywy redaktora. Jako specjalista od doprowadzania do ładu cudzych tekstów sam ma przeogromne wyczucie językowe, które widać w jego prozie. Niebawem wyjeżdżam na zasłużony urlop. Plecki będę opalał kończąc Dygot Jakuba Małeckiego, a następnie wezmę się za nominowane do Nike Ślady. Jestem w połowie Dygotu i jako wielki miłośnik wszystkiego, co wiejskie, bardzo przypadł mi do gustu ten prowincjonalny, zabobonny klimat.”

JACEK DEHNEL
Poeta, prozaik, felietonista, tłumacz, zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. W 2005 laureat Nagrody Kościelskich. W 2007 został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura. W 2016 roku ukazały się jego zbiór wierszy Seria w ciemność (Biuro Literackie) oraz kryminał, napisany wraz z Piotrem Tarczyńskim, Rozdarta zasłona (Znak).
„Ostatnio przeczytałemponad 150 opowiadań na konkurs Asza w Kutnie. Poza tym: Serce Radki Franczak, Kochając Henry’ego Greene’a, Niedziela życia Queneau.”
MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA
Pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”. Laureatka Nagrody Grand Press, Śląskiego Wawrzynu Literackiego oraz Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej ?Nike? za książkę 1945. Wojna i pokój.
„Obecnie czytam wciąż i wciąż książki związane z polskim jazzem, bo pracuję nad książką o Komedzie. Ale czytam też dla przyjemności, w wannie. W tej chwili: Małe życie Yanagihary, Książkę o czytaniu Sobolewskiej, Jakoś to będzie, wydane w Znaku, Sławę Korwin-Piotrowskiej. Ja ciągle coś czytam. Więc w kolejce czeka mnóstwo innych książek.”

MAŁGORZATA KALICIŃSKA
Powieściopisarka. Jej najbardziej znaną serią, która podbiła serca czytelników, jest „Rozlewisko”.
„Ha, co czytam? To się może nie spodobać. Powieści nie czytam. Teraz chętnie książki o innych krajach z osobistym akcentem. Nie takie tam przewodniki, gdzie co jest, ale JAK jest. Oczywiście subiektywnym okiem osoby relacjonującej. Im więcej mam zaufania do autora tym chętniej czytam relacje z nieznanych zakątków świata. Ostatnio Biel Marcina Kydryńskiego – niełatwa rzecz o Afryce. Pisałam o niej. Ale też uwielbiam odnawiać swoją pamięć i wracam do literatury, która mnie ukształtowała, uwiodła, uczyła. Do Starych Mistrzów. I teraz właśnie skończyłam poczytywać sobie Melchiora Wańkowicza Karafkę La Fontaine’a, a też wracam chętnie do Ziela na Kraterze. Cóż za język! Jak lekko i pięknie po polsku pisze Pan Melchior. Mistrz. Co leży i czeka? Znów powtórka. Opowieść Marka Greenside’a Nigdy nie będę Francuzem choćbym nie wiem jak się starał – bo to rzecz o południu Francji a tam się wybieramy. Opowieść o odwiecznych fascynacjach Amerykanów Francją, napisana lekko i miło. Dzisiaj potrzebuję czytać rzeczy lekkie dobre i miłe. „Ze słonecznej strony życia” – jak sugeruje Janusz Majewski reżyser.”

Zebrała: Agata MARZEC