Piknik Niepodległościowy „Polska to MY” już za nami!

Odwiedziny ponad 250 przedszkolaków wraz ze swoimi opiekunami i rodzicami rozpoczęły niecodzienną imprezę edukacyjno-rozrywkową, która odbyła się 28 września w godzinach: od 9.00 do 15.00 na terenie „Ekonomika”. Piknik Niepodległościowy „Polska to MY” przyciągnął przedstawicieli wszystkich pokoleń, którzy razem bawili się, wspominali minione dzieje, śpiewali patriotyczne pieśni i różnymi sposobami wyrażali swoje przywiązanie do narodowej wspólnoty. Najwięcej emocji wzbudziły występy artystyczne przedszkolaków z miejskich placówek. Były one wszechstronnie przygotowane, pełne zaangażowania scenicznego i pasji. Najmłodsi tańczyli poloneza i polskie tańce ludowe, recytowali wiersze, śpiewali piosenki, prezentowali biało-czerwone stroje. Pani dyrektor – Renata Draszanowska – osobiście dziękowała każdej z grup, wyrażając swój zachwyt występem oraz wdzięczność za jego przygotowanie. Obdarowani łakociami najmłodsi goście czuli się tego dnia naprawdę wyróżnieni i docenieni.
 Gdy sceniczne emocje opadły, uczniowie ZSEiT zaprosili młodych artystów do zabawy przy różnych stoiskach edukacyjnych: malowaniu kredą na chodniku symboli narodowych, zbieraniu kasztanów na czas, projektowaniu własnych pocztówek itd. Jednak najbardziej oblegane były wozy strażackie, policyjne samochody i pojazd pancerny z Batalionu Ochrony Bazy. Ciekawe ich konstrukcji dzieci samodzielnie sprawdzały tajniki mechanizacji. Następnie zatrzymały się przy pokazie tresury policyjnych psów.
 W południe plener opanowali uczniowie „Ekonomika” oraz goście ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy najpierw posilili się pysznymi kiełbaskami z grilla, grochówką i domowymi wypiekami, a potem wzięli udział w konkursie wiedzy historycznej „Polska droga do wolności”, przygotowanym przez pana Tomasza Stempkowskiego. Wprowadzeni w klimat wspomnień, z wielkim wzruszeniem wysłuchali słów pana Stanisława Grabki – prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Słupsku. Jest on absolwentem „Ekonomika”, a dzień wcześniej obchodził 89. urodziny. Z tej okazji cała szkolna społeczność odśpiewała gromkie „Sto lat” i podziękowała panu Stanisławowi za trud walki ojczyznę. Symboliczny, biało-czerwony tort był potwierdzeniem postawy młodzieży. Pan Stanisław oraz zaproszeni przez niego goście – kombatanci wzięli wcześniej udział w okolicznościowej lekcji wychowawczej, podczas której opowiedzieli o walkach toczonych na ziemiach polskich w okresie wojennym oraz powojennym.
 Sporym zainteresowaniem cieszyła się debata przygotowana przez panią Aleksandrę Adamowicz, która zaprosiła fachowców z dziedziny prawa, aby porozmawiali oni z młodzieżą o prawnych aspektach i uwarunkowaniach wolności we współczesnym społeczeństwie. Na pytania młodzieży odpowiadali: pani Joanna Hetnarowicz-Sikora – sędzia przy Sądzie Rejonowym w Słupsku i pan Bartosz Rumiński – adwokat.
 Widowiskowym zwieńczeniem uroczystości okazał się występ zespołu „Wiarusy”. Charyzmatyczni śpiewacy zaprezentowali się w miksie piosenek patriotycznych. Wtórowała im rozśpiewana młodzież. W tle pojawiali się zwiedzający wystawę falerystyczną przygotowaną przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Na jednym z murów ZSEiT kilkanaście rąk stworzyło duży mural prezentujący flagę Polski. Z kolei najbardziej cierpliwi i wytrwali wykonali pod okiem instruktorki ze Słupskiego Ośrodka Kultury ceramiczne kubki z własnym wzorem oraz pocztówki udostępnione przez przedstawicieli Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.
  W trakcie pikniku prowadzona była sprzedaż ciast, grochówki i kiełbasek z grilla, a także zbiórka pieniędzy do puszek. Cały dochód za sprzedaży oraz środki finansowe ze zbiórki zostaną przekazane na rzecz Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej.
 Nad koordynacją wszystkich działań czuwała pani Katarzyna Rydzewska. Imprezę prowadzili: pani Agata Marzec i Kacper Kubis, a pani Elżbieta Urban zadbała o prawidłowy przebieg zbiórki datków na rzecz kombatantów.
Agata MARZEC