Co czytają znani i lubiani?

W „Ekonomiku” warto podjąć pewien wątek... Prezesi największych firm na świecie mogą różnić się w sposobie zarządzania firmami, ale mają jedną wspólną cechę: wszyscy bardzo dużo czytają i uważają książki za podstawę samorozwoju. Oto pozycje, które siedmiu wybitnych prezesów światowych spółek nie tylko poleca, ale po prostu lubi czytać - i regularnie do nich wraca.  Co więcej, prezesi są dowodem na to, że "brak czasu" nie może być wymówką od czytania - skoro oni, pracując często od bladego świtu i po kilkanaście godzin dziennie, znajdują na to czas. Niektórzy z nich lubią klasyki, inni - książki o biznesie:  

1. Jeff Bezos „Okruchy dnia”

Uważa fikcyjne powieści za bardziej inspirujące i pouczające niż książki oparte na faktach. Opowieść Japończyka Kazuo Ishiguro o lokaju w powojennej Anglii to jedna z ulubionych książek Jeffa Bezosa.

2. Bill Gates „Buszujący w zbożu”

Założyciel Microsoftu kochał klasyk J.D. Salingera "od kiedy był nastolatkiem". – Przeczytałem tę książkę po raz pierwszy w wieku 13 lat i od tamtej pory zawsze powtarzam, że to moja ulubiona lektura. Jest bardzo mądra - tłumaczył Gates w rozmowie z Academy of Achievement.

3. Steve Jobes „Dylemat innowatora”

Jobs zawsze powtarzał, że ta książka głęboko wpłynęła na jego życie, niewątpliwie więc warto ją przeczytać. To jedna z bardziej kontrowersyjnych na rynku książek o biznesie, która była bardzo entuzjastycznie recenzowana przez "Wall Street Journal", "New York Times" i "Business Week".

4. Tim Cook: "Competing Against Time: How Time-Based Competition is Reshaping Global Markets"

Niestety, książka ta nie jest dostępna w języku polskim, ale można ją kupić w naszym kraju. Opowiada o tym, jak pracować efektywnie i popychać karierę do przodu. Obecny CEO Apple rozdaje kopie "Competing Against Time" swoim pracownikom i znajomym - i twierdzi, że sam bardzo skorzystał z mądrości w tej książce.

5. Mark Zuckerberg: "Portfolios of the Poor: How the World's Poor Live on $2 a Day"

CEO i założyciel Facebooka wskazał "Portfolios of the Poor" na swojej rocznej liście książek do przeczytania. To pozycja opowiadająca o tym, jak 250 mln rodzin na całym świecie, ale głównie w Azji i Afryce, codziennie wiąże koniec z końcem, zarabiając 2 dolary dziennie - a czasem nawet mniej. Trochę badawcza, trochę reportażowa, na pewno otwiera oczy na to, jak szczęśliwi powinniśmy być, mając dach nad głową. Być może to właśnie ta książka zainspirowała Zuckerberga do przekazania 3 mld dolarów na cele charytatywne.

6. Indra Nooyi: "Kształtuj swój charakter"

Według CEO Pepsi Indry Nooyi, jest to "jedna z najbardziej inspirujących i wpływowych książek", jakie przeczytała w 2015 roku. To analiza tego, w jaki sposób najwięksi myśliciele i liderzy kształtowali swój charakter na przestrzeni lat.

- Książka ta wywołała niesamowitą dyskusję z moimi dwoma córkami o tym, dlaczego budowanie wewnętrznego charakteru jest tak samo ważne, jak budowanie kariery - mówiła Nooyi w wywiadzie dla magazynu "Fortune". Biorąc pod uwagę, że Indra Nooyi jest CEO PepsiCo od 10 lat - zapewne warto jej posłuchać.

7. Richard Branson: "Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa"

Richard Branson  regularnie dzieli się książkami, które jego zdaniem powinni czytać wszyscy - nie tylko przedsiębiorcy czy managerowie. "Wiem, dlaczego..." to mocna opowieść o życiu młodej, czarnoskórej kobiety w małym miasteczku w USA. To także geneza tego, jak od cierpienia dochodzi się do sukcesu - i jedna z ulubionych książek Bransona.

Zebrała: Agata MARZEC