Majowe MUST READ, czyli Agata M. poleca!

Ponieważ wiosną budzi się do życia nie tylko przyroda, ale i intelekt, dziś proponujemy Wam pozycję niebeletrystyczną, o którą ostatnio zapytał uczeń z klasy drugiej. Miał szczęście! Znaleźliśmy ją w naszym księgozbiorze! Oddając książkę, przyznał, że takiej lektury potrzebował, aby odpocząć od tradycyjnych tytułów. Sprowokowała go ona do myślenia, dlatego też polecamy Wam pójście jego drogą. Zapraszamy po „Tajemnice podświadomości odnalezione w Biblii”. Joseph Murphy zachęca do dyskusji na temat głębszego interpretowania biblijnych wersetów, niekoniecznie w religijnym kontekście.

1. Kim był Joseph Murphy?
To irlandzki pisarz, filozof, nauczyciel, prekursor i krzewiciel myślenia pozytywnego. Urodził się w Ballydehob, w hrabstwie Cork, w Irlandii. Uczył się w Irlandii i Anglii. Jego twórczość:
Potęga podświadomości (1962)
• Potęga ludzkiego ducha (1965) (ang. "The Amazing Laws of Cosmic Mind Power")
• Potęga nieskończonego bogactwa: Myśli kształtują życie (1966)
• Sekrety I Ching (1970)
• Dar intuicji: Myśli kształtują życie (1971)
• Energia z kosmosu (1974)
• Tajemnice podświadomości odnalezione w Biblii (1976}
• Prawa umysłu (1980) (ang. "How to Use the Laws of Mind")
• Mądrość Biblijna
• Pokonaj lęk i obawy
• Moc przyciągania pieniądza
• Prawdy, które mogą odmienić twoje życie
• Pieśni Boga

2. O czym jest jego książka?
Dr Joseph Murphy przedstawia własną, alegoryczną interpretację Biblii, z której wynika, że Pismo Święte sprzyja założeniom głoszonej przez autora nauki pozytywnego myślenia. Murphy przytacza liczne cytaty biblijne, mające służyć jako argument na rzecz jego teorii. Zasadnicze jej idee brzmią: podświadomość jest tożsama z Bogiem, Zasadą Życia, a przeto wie ona wszystko i wszystko może. W przypadku jednostki jednak, co świadomość wpoi podświadomości, to potężna siła tej ostatniej urzeczywistni.

3. Fragment książki:
„Uważaj na bezużyteczne słowa
„ Powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą, ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu (Ewangelia św. Mateusza12, 36).
Bezużytecznymi słowami, uniemożliwiającymi uzdrowienie lub rozwój, są zwłaszcza negatywne myśli, wątpliwości i lęki. Każdy dzień, każda godzina stanowi chwilę sądu. Kiedy się za kogoś modlisz, to jest twój osąd,osiągnięta przez ciebie decyzja. Uświadamiasz sobie Bogą obecność w drugim człowieku. Jak go osądziłeś? Jeśli zobaczyłeś go chorego i masz nadzieję, że mu się polepszy, źle osądziłeś. Jeśli zobaczyłeś człowieka w doskonałym zdrowiu (inaczej mówiąc, jeśli wyobraziłeś go sobie takim, jakim być powinien – witalnego, w pełni sił, przepełnionego entuzjazmem i energią), wówczas osądziłeś właściwie.”

4. Opinie o książce:

„Autor 'Potęgi podświadomości' w przystępny sposób, w oparciu o psychologię
stosowaną, wyjaśnia zasady działania pozytywnego myślenia. Przekazuje proste
metody i techniki, dzięki którym można osiągnąć akceptację życia, bezwzględnie
budujące nastawienie do życia oraz spełnić upragnione marzenia. Ta
interesująca książka ukazuje, jak osiągnąć idealne bogactwa duchowe i jak
urzeczywistnić dobrobyt w życiu materialnym.”