Z cyklu: Co czytają znani i lubiani?

To dziś trochę zaczepnie: znani i lubiani opowiedzą Wam o tym, DLACZEGO warto czytać!!!

Oto dziesięć przedstawionych przez nich powodów.

1. "Po przeczytaniu wspaniałej książki powinniśmy czuć się bogatsi o wiele doświadczeń i lekko zmęczeni. W końcu w czasie czytania przeżyliśmy kilka żyć" - William Styron.

2. "W najlepiej rozwiniętych społeczeństwach książki nadal są przyjemnością najwyższego rzędu. Ten, kto choć raz czerpał z nich satysfakcję, raz na zawsze uodpornił się na wszelkie nieszczęścia" - Ralph Waldo Emerson.

3. "Są gorsze występki niż palenie książek. Jednym z nich jest ich nieczytanie" - Josif Brodski.

4. "Wyrobić w sobie nawyk czytania to stworzyć sobie schronienie przed wszystkimi nieszczęściami życia" - W. Somerset Maugham.

5. "Każdy człowiek, który umie czytać, posiada moc do tego, by stać się potężniejszym, by rozszerzyć swoje horyzonty, by żyć pełnią życia, znacząco i interesująco" - Aldous Huxley.

6. "Czytanie książki jest jej drugim pisaniem. Czytając książkę wnosimy do niej wszystkie swoje lektury, wszystkie swoje doświadczenia. Wnosisz swoją historię, przez co każdą książkę czytasz na ustalonych przez siebie zasadach" - Angela Carter.

7. "Najdrożsi przyjaciele wszech czasów, najbliżsi przyjaciele duszy - książki" - Emily Dickinson.

8. "Nie potrzebujemy listy tego, co dobre i tego, co złe, zestawień porad, co robić i czego nie robić: potrzebujemy książek, czasu i ciszy. Bo gdy wszystkie zakazy i nakazy szybko ulegają zapomnieniu, "Pewnego razu" trwa zawsze" - Philip Pullman.

9. "Czytanie jest jedynym sposobem, by wślizgnąć się, mimowolnie, często bezradnie, w czyjąś skórę, w cudzy głos, w cudzą duszę" - Joyce Carol Oates.

10. "Uważam, że powinno się w ogóle czytać tylko takie książki, które człowieka gryzą i dźgają. Gdy książka, którą czytamy, nie budzi nas uderzeniem pięści w łeb, to po cóż ją czytamy? Żeby nas uszczęśliwiła? Mój Boże, szczęśliwi bylibyśmy właśnie, w ogóle nie czytając książek, a takie książki, które nas uszczęśliwiają, moglibyśmy od biedy pisać sami. Potrzebujemy jednak książek działających na nas jak bardzo bolesne nieszczęście, jak śmierć kogoś, kto był nam droższy niż my sami. jak gdybyśmy zostali porzuceni głęboko w lesie, z dala od ludzi, jak samobójstwo. Książka musi być siekierą na zamarznięte morze w naszym wnętrzu"- Franz Kafka.