Co nam grozi? Czego się boimy?

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele,

gorąco zachęcam Was do odwiedzenia biblioteki i zatrzymania się przy gablotach, w których przygotowałam gazetkę pod hasłem „Czego się boisz, człowieku, w XXI wieku?”.

Od zarania dziejów ludzie odczuwali lęk przed rozmaitymi rzeczami oraz zjawiskami. Pierwszy człowiek obawiał się burzy, jaka spowodowała powstanie ognia, zaś ogień siał spustoszenie. Ludność egipska czuła strach przed boskim gniewem, chrześcijanie w epoce średniowiecza płacili za odpusty, które miały wybawić ich od grzechu i pozwolić na życie w wieczności. Później ludzkość odczuwała duży strach przed różnego rodzaju chorobami, jakie zbierały obfite żniwa ludzkie na świecie (epidemia dżumy, trądu czy cholery). W miarę upływu czasu oraz rozwoju cywilizacyjnego, człowiek czuje lęk przed tym, co nowe, niepoznane, przed nowymi epidemiami. Dzisiejszy człowiek obawia się zagrożenia związanego z aktami terrorystycznymi, wojnami religijnymi oraz... no właśnie – jakiego jeszcze?

Zajrzyjcie do mnie i przekonajcie się sami. Zgromadziłam dla Was wiele naprawdę ciekawych informacji. Wpadajcie podczas okienek i po lekcjach. Warto poznać te zagrożenia, chociażby po to, żeby się z nimi oswoić!

Agata MARZEC