Wszystkiego najlepszego, „Ekonomiku”

Piątek miał dla nas wymiar szczególny, albowiem tego dnia obchodziliśmy 72. urodziny szkoły. Od rana klasy pierwsze podejmowały podczas okolicznościowych lekcji wychowawczych niezwykłych gości związanych z historią „Ekonomika”: panią Krystynę Danilecką-Wojewódzką, pana Mirosława Kondrata oraz panią Barbarę Ossowską. Pod okiem swoich wychowawców przygotowali prezentacje multimedialne pełne wspomnień i dawnych zdjęć z gośćmi w roli głównej. Okazały się one prawdziwie wzruszajacą niespodzianką. W tym samym czasie klasy starsze uczestniczyły w debacie pod hasłem „Jestem, więc działam”, którą poprowadzili: pani Agata Marzec i pan Tomasz Stempkowski. Jej celem było zmotywowanie uczniów do aktywniejszego udziału w lokalnych stowarzyszeniach, wolontariacie, oddolnych inicjatywach oraz szeroko pojętym życiu swojej „małej ojczyzny”. Swoją drogę do zostania jednostką utylitarną zaprezentowali nieco starsi od naszych uczniów społecznicy: Marta Makuch z CIO, Jacek Szuba z Fundacji „Indygo” i Maciej Maraszkiewicz z ODN. Do pomocy innym zachęcały także uczennice ZSEiT – Julia i Dominika. Dyskusja okazała się bardzo bogata we wnioski i inspirację do działania.

Potem przyszedł czas na apel, podczas którego pani Agata Marzec opowiedziała o najważniejszych momentach w historii szkoły oraz przypomniała sylwetkę patrona – Stanisława Staszica. Następnie wręczone zostały stypendia dyrektora szkoły za naukę i osiągnięcia sportowe, stypendia marszałka województwa oraz podziękowania za pracę w szeregach wolontariatu. Odbierające je osoby doskonale wpisały się w hasło wiodące debaty. Raz jeszcze gratulujemy wam, drodzy uczniowie, wyników i wytrwałości.

Publiczność rozgrzała się przy autorskiej kompozycji muzycznej naszego maestra Mariusza Mojsiuka. Jednak najwięcej emocji wzbudziła prezentacja fraszek i memów o szkole. Przeróbki obrazu „Krzyk” Muncha okazały się skarbnicą luźnych interpretacji.

Po licznych wzruszeniach wspólnie udaliśmy się na rozmowy przy pysznym torcie, a świętowanie zakończyliśmy seansem w kinie.

„Ekonomik” to nasz drugi dom. Udowodniliście to pięknymi wypowiedziami w nakręconym spontanicznie filmiku.