Co czytają znani i lubiani – odcinek 4

Ponad połowa Polaków nie tylko nie czyta książek, ale nawet nie jest w stanie przebrnąć przez tekst dłuższy niż trzy strony. To wyniki raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową. Przerażające, prawda? My jednak będziemy niezłomni w zachęcaniu Was do sięgania po książki! Kolejny raz podpowiadamy, co czytają znani i lubiani...

1. Artur Rojek, lider grupy Myslovitz, w parku Dolina Trzech Stawów, gdzie w sierpniu organizuje Off Festival. Czyta ''Katedrę'' Raymonda Carvera. - Poznałem tego autora całkiem niedawno, uwielbiam jego opowiadania, są jak filmy Hanekego.

2. Magda Umer czyta wspomnienia o Bolesławie Leśmianie. Mówi: - Trzy czwarte życia spędziłam w świecie przeczytanym i nigdy tego nie żałowałam. Tam bywa lepiej. A książka najlepiej smakuje w zieleni.

3. Aktorka Katarzyna Herman w pociągu ''Lajkonik'' w drodze z warszawy do Krakowa na zdjęcia filmowe. Czyta ''Słonia'', tom opowiadań Raymonda Carvera. - Jak coś mnie wciągnie i nie zassie, to odkładam, a od Carvera mam gęsią skórkę - mówi. Krótkie formy literackie odpowiadają jej, bo na dłuższe chwile skupienia nie ma dość czasu. Dwójce małych dzieci też czyta książki.

4. Kora w swoim domu: - Czytanie jest nałogiem. Wiem to, odkąd skończyłam pięć lat. Pisarzy traktuję jak przewodników i przyjaciół, prowadzą mnie przez światy wykreowane w swoich książkach. Teraz czytam ''Nigdy samotniej'' - wybór wierszy Gootfrieda Benna. Bardzo, bardzo polecam!

5. Aktorka Magdalena Cielecka na Polu Mokotowskim czyta ''Śmiech w ciemności'' Vladimira Nabokova. Po raz drugi - poprzednio kilkanaście lat temu, wtedy myślała o filmowej adaptacji tej książki. Lubi sięgać po czytane kiedyś rzeczy, żeby sprawdzić, jak czas i doświadczenie weryfikują ich dawną interpretację.

6. Aktor Andrzej Grabowski w przerwie między nagraniem programu w kawiarni TVN-u, na rogu Marszałkowskiej i Hożej, a podróżą do Krakowa. Wyjeżdżając, zawsze zabiera ze sobą książkę, żeby móc sięgnąć po nią w każdej chwili. Teraz czyta najnowszą powieść Janusza Głowackiego ''Good night, Dżerzi''.

Zebrała: Agata MARZEC