Rok Josepha Conrada w bibliotece

Nie wiem, czy uczniowie „Ekonomika” zdają sobie sprawę z tego, że rok 2017 ogłoszono rokiem Josepha Conrada. Obstawiam też, że niewielu wie, kim ów pan Conrad był... Ponieważ nigdy nie jest za późno na zdobywanie nowej wiedzy, spieszymy Wam z  pomocą! Już we wtorek klasa III A, pod opieką pani Agaty Marzec z biblioteki i pani Renaty Cierniak – polonistki, stanie się klasą wyspecjalizowaną w tym temacie. Weźmie ona bowiem udział w Kawiarence Literackiej poświęconej tematyce morskiej w sztuce oraz zaprezentowaniu sylwetki Josepha Conrada. Wszyscy uczniowie otrzymali przydziały zadań do wykonania i bardzo jesteśmy ciekawi ich efektów! Tymczasem trzy uczennice: Milena Kwidzińska, Klaudia Piekarec oraz Olga Krawczyk, przygotowały gazetkę poświęconą Josephowi Conradowi. Stanowi ona zapowiedź podsumowania projektu. Praca nad nim trwała kilka tygodni. Zapraszamy do szkolnej biblioteki!

W 2017 roku przypada okrągła, 160. rocznica urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego!

Kim był?

"Pisał mądre i piękne książki, które niosą uniwersalne przesłanie dla Polaków, Anglików, Europejczyków i dla całej naszej cywilizacji. Conrad był i jest dla Polaków bardzo ważnym pisarzem, do którego zwracamy się w trudnych momentach. Conrad odnosi się do świata cywilizacji i polityki, ale też naszych codziennych dylematów i wyborów. Mamy nadzieję, że Rok Conrada stanie się platformą wymiany pomiędzy naukowcami, krytykami literackimi, socjologami, historykami a ludźmi sztuki, żeby na nowo postawić sobie pytanie, kim jest dla nas Joseph Conrad, kim jest ten pisarz dla współczesnej Europy i cywilizacji”.

Conrad-Korzeniowski – właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski – był synem "polskich patriotów, zesłańców syberyjskich", pisarzem zasłużonym dla kultury polskiej i światowej. Podkreślono, że dzięki swojemu dorobkowi literackiemu "zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej".

"Podejmowanie tematów ważnych dla starego kontynentu czyni go pisarzem uniwersalnym, który [...] nakreślił wizję 'Europy bez granic', stanowiącą podstawę trwałego pokoju między narodami Europy – czytamy w uchwale. – Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła [...] na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstający pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada, zawiera uniwersalne wartości etyczne."

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Agata MARZEC