Turniej z okazji Narodowego Dnia Niepodległości dla klas I i II w ZSEiT

Piątkowe popołudnie upłynęło w „Ekonomiku” pod znakiem świętowania kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. „Walka o niepodległość była długa iuciążliwa – przypomniała na wstępie pani Agata Marzec, która wraz z Filipem Budynkiem prowadziła imprezę przygotowaną przez pana Tomasza Stempkowskiego. - Najpierw walczono w powstaniach: listopadowym, krakowskim i styczniowym, potem poszukiwano sojuszników we Francji i Wielkiej Brytanii, wreszcie podjęto próbę dogadania się z zaborcami i uzyskania choćby częściowej autonomii. Doszło i do tego, że Polacy walczyli przeciw zaborcy u boku innego zaborcy”. Refleksyjny klimat przypieczętował występ grupy muzycznej prowadzonej przez pana Mariusza Mojsiuka, a zaśpiewała ona dwie doskonale znane piosenki: „Rotę” oraz „Pierwszą brygadę”.

Po krótkiej lekcji powtórkowej z historii nadszedł czas na międzyklasową rywalizację. Trzeba przyznać, że konkurencje były wymagające i zmusiły naszych uczniów do ścisłej grupowej współpracy. Tak, jak niegdyś Polacy, tak i my przekonaliśmy się, że siła tkwi w działaniu zbiorowym! Celem zmagań było nie tylko podanie poprawnych odpowiedzi na pytania, ale także stworzenie kotylionów w patriotycznych narodowych barwach, narysowanie karykatur postaci historycznych związanych z walką o niepodległość, odśpiewanie patriotycznych pieśni czy zinterpretowanie mapy. Największy aplauz publiczności wzbudził jednak pokaz mody XX wieku. Klasy dokonały wyboru dekady, z której pochodziły stroje zaprezentowane przez uczniów. Co ciekawe, choć nie ustalano tego wcześniej, każda klasa postawiła na inny czas i styl! Brawo! Rozumiemy się już bez słów.

Po zsumowaniu zdobytych w poszczególnych konkurencjach punktów okazało się, że bezapelacyjnie wygrala klasa IIA, na drugim miejscu znalazły się aż trzy klasy: I A, II C, II H, z kolei trzecią pozycję na podium zajęła klasa II B. Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za trud włożony w przygotowania do imprezy.

Pamiętajcie: „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo” (Jan Paweł II).
Agata MARZEC