„Kresy Wschodnie” w naszej bibliotece

Uczeń: Pani Agato, a co tam można zobaczyć ciekawego na wschodzie Polski? Tam tylko „bida z nędzą”!
Ja: Co?? Już ja Ci pokażę prawdziwą „duszę” kresową!
Tak mniej więcej brzmiała moja piątkowa dyskusja z jednym z uczniów naszej szkoły, który wrócił z wycieczki do Berlina i nie był w stanie wyobrazić sobie, że przy naszej wschodniej granicy znajdują się równie piękne i cenne z perspektywy rozwoju kultury „perełki” architektoniczne. Przekonywał, że wszystko, co najlepsze, zlokalizowane jest na zachodzie, a wschód Polski to tylko „psie pola i rozpadające się chałupy pozbawione prądu”. Nasza zażarta dyskusja doprowadziła do wytworzenia się we mnie chęci przygotowania nadprogramowej, bo nie miałam jej w planie pracy biblioteki, gazetki w gablotach.
Kochani, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia kilku fotografii prezentujących fantastyczne ujęcia niezwykłych kresowych budowli!Znajdziecie wśród nich międzu innymi Nowogródek, w którym urodził Adam Mickiewicz oraz miejsca, w których rozegrały się historyczne bitwy. Znacie te bitwy, ale nie znacie tych miejsc... Wprawdzie wiele kresowych punktów nie znajduje się już w granicach Polski, to dawniej stanowiły one dumę narodu. Tam wciąż słychać echa polskiej mowy.
Cudze chwalimy, swego nie znamy... - na szczęście nigdy nie jest za późno na odkrywanie piękna świata i własnej ojczyzny. Kto wie, może dzięki naszej gazetce chociaż jeden uczeń zapragnie niebawem obejrzeć kresowe skarby osobiście...
Kresy Wschodnie – dawne wschodnie pogranicze Polski, funkcjonujące w okresie międzywojennym i dawniej jako część polskiego terytorium państwowego, a obecnie stanowiące fragmenty obszarów państwowych Ukrainy, Białorusi i Litwy. Termin kresy wschodnie jest pojęciem wielowarstwowym, zarówno geograficzno-politycznym, jak i historycznym, socjologicznym, kulturowym i literackim. Stanowi element polskiej narracji historyczno-politycznej i bywa wykorzystywany propagandowo, będąc jednocześnie źródłem mitologii i pamięci historycznej.  Funkcjonując w polskim obiegu, pojęcie kresów stanowi źródło narracji historycznych i kulturowych, rozumiany bywa też jako obszar polskiej „swojskości”, bywa synonimem „małej ojczyzny” Polaków poddanych wysiedleniom po II wojnie światowej z terenów, które na skutek zmian granic znalazły się poza Polską.
 
Agata MARZEC