Młodych czytelników portret własny!

WYNIKI ANKIETY DIAGNOZUJĄCEJ CZYTELNICTWO W KLASACH PIERWSZYCH

Ankieta "Sposoby spędzania wolnego czasu a książka" została przeprowadzona w trzech klasach pierwszych uczących się w ZSEiT. Udział w niej wzięło w sumie 82 uczniów, którzy anonimowo odpowiedzieli na 15 pytań (zamkniętych i otwartych) dotyczących preferowanych przez siebie form wykorzystywania czasu wolnego. Z uzyskanych wyników wyłonił się ciekawy portret naszej młodzieży - wyraźnie różniącej się od portretu kolegów i koleżanek z lat ubiegłych (ta sama ankieta wypełniana przez uczniów od kilku lat, żebyśmy mogli porównać, jak zmieniają się upodobania czytelnicze). Pozwalamy sobie zaprezentować Wam wybrane wnioski z ankiety.

Pytanie 1. Co najczęściej robisz w wolnym czasie? (można było zaznaczyć kilka odpowiedzi)

Nadal większość uczniów korzysta wówczas z komputera (62%), ale aż 53% spotyka się ze znajomymi poza domem! To dotychczasowy rekord! Świadczy on o tym, że uspołeczniamy się!:) Ilu z Was czyta w wolnym czasie książki? Tragedii nie ma, bo 44%. To również wynik lepszy niż w poprzednich latach.

Pytanie 2. Z czego nie mógłbyś zrezygnować w czasie wolnym? (można było zaznaczyć kilka odpowiedzi)

Nie byliśmy zdziwieni odpowiedzią, która stanowiła 79% wskazań - z telefonu!:) Ale miło nam, że 27% nie rozstaje się z książką! NiektÓrzy dodali nawet w nawiasie, że są uzależnieni od czytania i nie wyobrażają sobie życia bez lektury pod poduszką. Wciąż najważniejszym meblem w Waszych domach okazuje się być telewizor - dla 61% ankietowanych. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że oglądacie programy o książkach!:)

Pytanie 3. Jak chetnie czytasz książki?

Bardzo chetnie - 23%, chętnie - 51%, wcale - 26%. Dziękujemy za szczerość. Ostatnia liczba stanowi dla nas wyzwanie, któremu postaramy się sprostać. Alarmujący był jeden nadprogramowy dopisek: "Nienawidzę książek, bo zawsze ktoś zmusza mnie do ich czytania". Rozumiemy...

Pytanie 4. Dlaczego czytasz? (można było zaznaczyć kilka odpowiedzi)

Zdecydowana większość z Was czyta jednak nie z przymusu, a... dla rozrywki - 62%. "Tylko" 20% "czyta, bo musi". W książkach szukacie porad życiowych oraz oderwania się od szarej rzeczywistości.

Pytanie 5. Kto Cię motywuje, abyś sięgnął po książkę?

No proszę, stało się, po raz pierwszy od kilku lat najbardziej motywują Was nauczyciele - 47%!! Czujemy się cudownie - dziękujemy za to, że nas czasem słyszycie, a nie tylko słuchacie!:) Nieco mniejszym autorytetem od nas cieszą się u Was znajomi - 39%. To dowód na to, że mądrość przychodzi z wiekiem:). W 10% przypadków sięgnięcia po konkretną lekturę o Waszym wyborze zadecydował bibliotekarz. Czyli po coś on jest... może i na co dzień piłuje paznokcie, wdzięczy się do luster i maluje oczami ściany, ale jak trzeba - pomoże!:)

Pytanie 6. Jakie książki czytasz najchętniej? (można było zaznaczyć kilka odpowiedzi)

Co ciekawe, spada popularność fantastyki - 62% na rzecz literatury obyczajowej i kryminalnej - oba gatunki uzyskały po 57% wskazań. Wcześniej przewaga fantastyki bywała miażdżąca, czyli zeszliśmy trochę na ziemię:). 43% z Was zaznaczyło, że bardzo lubi biografie znanych ludzi.

Pytanie 7. Jak często czytasz książki?

I w tym przypadku również nastąpił pokoleniowy przełom! Dlaczego? Bo aż 42% zaznaczyło odpowiedź, że czyta codziennie! Jeśli to prawda - zbieramy z posadzki łzy wzruszenia! 47% czyta raz w tygodniu, a tylko 11% sięga po książki rzadziej. Idziemy ku dobremu...

Pytanie 8. Czy masz ulubionego autora?

Różne nazwiska padały w odpowiedziach, niektórych nawet nie znaliśmy, i dobrze! Człowiek uczy się przez całe życie! Świadczy to o bogactwie Waszych niebanalnych osobowości. Część z Was wymieniła takich autorów, jak: Stephen King, Katarzyna Michalak, Cassabdra Clare, Jay Asher, Rafał Kosik, Egeniusz Mróz.

Pytanie 9. Czy masz ulubioną książkę?

Aż 87% odpowiedziało, że tak! Jakie tytuły dopisywaliście najczęściej? "Wojownicy", "Saga Ognia i Wody", "Weronika postanawia umrzeć", "Zbrodnia i kara", "Oskar i Pani Róża", "Biblia".

Pytanie 10. Czy korzystasz z audiobooków?

Okazuje się, że w porównaniu do ankiet z lat ubiegłych, ta ankieta oznajmia światu jednoznacznie: audiobooki nigdy nie wyprą tradycyjnej papierowej książki!!! Jedynie 31% korzysta z audiobooków. Zdecydowanie bardziej wolicie pomacać kartki, poczytać w ciszy i samodzielnie wyobrażać sobie kreacje bohaterów.

Pytanie 11. Czy korzystasz z biblioteki szkolnej?

Pierwszoklasiści dopiero oswajają się z nią, ale i tak zdecydowana większość, bo 72%, odpowiedziała, że korzysta. Może chociaż w tym pytaniu osiągniemy 100%? :)

Pytanie 12. Czy w bibliotece szkolnej znajdziesz książki, które chętnie byś przeczytał?

Jesteście już po lekcjach bibliotecznych, więc mieliście okazję zapoznać się z naszą ofertą. Zainteresowanie wzbudził zwłaszcza dział z nowościami, które zakupiliśmy w ubieglym roku szkolnym dzięki projektowi ministerialnemu. Sięgnęliście już po 17 (policzone skrupulatnie:) egzemplarzy z tej półki. 67% uważa, że znajdzie u nas odpowiednie dla siebie pozycje książkowe. Resztę zanurzymy głębiej w nasze książkowe korytarze...

Pytanie 13. Jakie formy pracy z czytelnikiem stosuje biblioteka w Twojej szkole i z których korzystasz najchętniej?

Chcecie więcej spotkań z "Żywymi Książkami", czyli ciekawymi ludźmi, którzy noszą w sobie intrygujące historie! Zatem - będziecie je mieli! 23% lubi uczestnictwo w kawiarenkach literackich, 47% ogląda wystawy w gablotach, ale... aż 67% chce poczytać o naszych działaniach w internecie!!! To nowość w stosunku do lat ubiegłych. Na szczęście nie musimy się wstydzić, bo od kilku miesięcy pojawiają sie na stronie naszej szkoły oraz na facebook'u interesujące cykle związane z czytelnictwem ("Must read", "Z belferskiej półki", "Co czytają znani i lubiani?").

Pytanie 14. Czy korzystasz z innych bibliotek w Twoim mieście?

34% odpowiedziało, że tak, jednak większość z Was ogranicza sie do korzystania z księgozbioru biblioteki szkolnej.

Pytanie 15. Co by Cię zmobilizowało do korzystania z biblioteki?

Odpowiedzi były ciekawe: "mniejsza ilość książek" (spokojnie, pracujemy nad tym, tworząc listę ubytków), "wstawienie dobrej oceny z polskiego za każdą przeczytaną książkę" (apel do polonistów;), "więcej czasu wolnego, mniej prac domowych". Co ciekawe, większość z Was napisała: "jestem zmobilizowany/a". I tak trzymać!

Ankietę i wnioski opracowała: Agata MARZEC