Październik w bibliotecznej gablocie!

Według Kalendarza Rocznych Rocznic Nietypowych październik 2017 ogłoszony został „miesiącem Krzysztofa Kolumba i odkrywania czegoś nowego”. I dobrze, bo w Polsce zwykle w tym czasie zapada się już w „zimowy sen”, odstawiając na bok myślenie o podjęciu nowych wyzwań. Dlatego postanowiliśmy oddać biblioteczne gabloty odkrywcom lądów, po których stąpamy, a przede wszystkim – Krzysztofowi Kolumbowi. Znajdziecie w nich m. in. notkę biograficzną, informacje dotyczące błędów, jakie zdarzyło mu się popełnić przy matematycznych i geograficznych obliczeniach, a także tytuły dzieł sztuki nawiązujących do postaci jednego z najsłynniejszych Krzysztofów świata.
K jak Krzysztof Kolumb:
Krzysztof Kolumb był żeglarzem z Genui, na służbie dworu kastylijskiego. Żył w latach 1451- 1506. Jest jednym z najlepiej zapamiętanych podróżników w historii. Dokonał przełomowych odkryć geograficznych. Wierzył, że możliwe się dotarcie drogą morską z Europy do Indii, okrążając kulę ziemską. Podczas wyprawy dotarł jako pierwszy na kontynent amerykański. Nie wiadomo jednak czy był on świadomy, że odkrył nieznane dotąd dla mieszkańców starego kontynentu tereny czy też uważał, że dopłynął do Indii.
Kolumb odbył łącznie cztery wyprawy, podczas których dotarł na wyspy Morza Karaibskiego oraz na stały ląd u wybrzeży Ameryki Środkowej i Południowej. Za sprawą jego odkryć tempa nabrały kolejne wyprawy odkrywcze i rozpoczął się okres konkwisty oraz tworzenia imperiów kolonialnych. W początkowych latach tylko przez Hiszpanię i Portugalię, później także przez inne europejskie mocarstwa, w głównej mierze - Anglię.
W Europie rosło zapotrzebowanie na egzotyczne surowce sprowadzane spoza kontynentu. Najbardziej pożądane były przyprawy, które stawały się coraz droższe, ponieważ wzrosły ograniczenia celne nakładane przez Imperium Osmańskie po klęsce Bizancjum. Poza tym, podróż do Indii drogą lądową była bardzo długa i niebezpieczna – często zdarzały się napady na kupców. Z tego powodu pojawiła się idea znalezienia morskiej, alternatywnej drogi do Indii.
Największe dokonania:
Według większości badaczy Kolumb był do końca życia przekonany, że odkrył wybrzeże Azji w pobliżu Indii. Stąd między innymi wzięła się nazwa Indianie - nadana rdzennej ludności Ameryki oraz utrzymująca się nazwa - Indie Zachodnie - dla wysp odkrytych na Morzu Karaibskim.  Niezależnie od licznych wątpliwości dotyczących dokonań Kolumba, jego odkrycia należą do najważniejszych i najbardziej owocnych w skutki wydarzeń w dziejach ludzkości. Doprowadziły między innymi do trwałego kontaktu między Europą a Ameryką, do której znalazł dogodną i krótką drogę przez Ocean Atlantycki, a także do wzrostu rywalizacji hiszpańsko-portugalskiej na morzach i podjęcia wielu kolejnych wypraw odkrywczych. Okręty Kolumba sprowadziły do Europy pierwszych indiańskich niewolników, próbki nieznanych roślin (np. kukurydzę, ziemniaki, tytoń, kakao), cenne złote ozdoby, perły. Na cześć Kolumba nazwano wiele obiektów geograficznych, między innymi państwo, prowincję w Kanadzie, górę, rzekę i miasta.
Odkrywanie – drugą naturą człowieka!
Gdyby człowiek nie miał w sobie potrzeby odkrywania nowych zjawisk, ludzkość już dawno znudziłaby się swoim istnieniem. Gdyby nie cenne odkrycia i wynalazki mądrych głów, cywilizacja  przestałaby się rozwijać. Każdy z nas ma w sobie żyłkę odkrywcy! Nie ma chyba nic piękniejszego niż odkrywania świata przez dzieci… Nigdy więc nie przestańcie być dziećmi!
Odkryj i Ty!
Chcesz dowiedzieć się dzisiaj czegoś nowego?! Zatem znajdź odpowiedzi na poniższe pytania!
Kto i kiedy wynalazł/odkrył?
1. Wrotki
2. Piorunochron
3. Silnik samochodowy
4. Parasolkę
5. Penicylynę
6. Biustonosz
7. Pluton
 
Agata MARZEC