Październikowe MUST READ, czyli bibliotekara Agata M. poleca!

I nastały smutne, szare dni skąpane w deszczu… Choć doskonale znamy prawa natury, zawsze jesteśmy ich nadejściem tak samo zaskoczeni. Na szczęście radzimy sobie z tą zniżką formy aury doskonale! Mamy na nią swoje sposoby, a jednym z nich jest czytanie książek! Czy wiecie, że – według badań statystycznych – najwięcej książek czyta się w październiku, listopadzie i grudniu? W naszej szkolnej bibliotece również wzmógł się ruch między półkami. Szczególnie mocno napierają na nie uczniowie klas pierwszych, co nas niezmiernie cieszy. Czyżby czytanie znowu było w modzie? W razie, gdybyście nie mieli pomysłu na październikową lekturę do poduszki, spieszymy Wam z pomocą! Oto Alex Marwood i jej „Dziewczyny, które zabiły Chloe”.

1. Cóż wydarzyło się w świecie przedstawionym?

Letni poranek 1986 roku. Dwie jedenastolatki spotykają się tego dnia po raz pierwszy w życiu. Wieczorem obie zostają oskarżone o morderstwo. Ponad dwadzieścia lat później, dziennikarka Kirsty Lindsay, pracuje nad reportażem na temat seryjnego mordercy, grasującego w nadmorskim kurorcie. W trakcie zbierania materiałów spotyka przypadkiem sprzątaczkę Amber Gordon…

Brzmi zachęcająco, prawda?

Kirsty i Amber spotykają się po raz pierwszy od tego strasznego dnia, który odmienił na zawsze ich losy. Są gotowe zrobić wszystko, by nie odkryto ich dawnej tożsamości, nie zrujnowano im życia, by chronić swoje rodziny. Jednak przeszłość postanawia się o nie upomnieć... Kobiety będą musiały zmierzyć się z dawnym koszmarem i dokonać trudnych wyborów.

Nie jest byle jaka historia: książka w Stanach Zjednoczonych zdobyła nagrodę Edgara Allana Poe w kategorii: „Najlepsza Powieść roku 2014” i została przetłumaczona do tej pory na 17 języków. 

2. Opinie czytelników:

„Świetnie napisany thriller, trzymający w napięciu od przeczytania pierwszych stron. Nie na darmo polecany przez Stephena Kinga, co nie ukrywam, skłoniło mnie do przeczytania książki. Do końca czytałam w napięciu.”

„W popełnionej zbrodni, jak to media w książce ładnie nazwali, nie zobaczyłem żadnej premedytacji. Nie mówię, że pochwalam to, co te dwie dziewczynki zrobiły. Jednak to, w jaki sposób lokalna społeczność i nie tylko, potraktowała te dzieci, nie mieści mi się to w głowie.”

„Książka poruszająca bardzo trudne i ciężkie do przetrawienia tematy. Z jednej strony morderstwo dziecka popełnione przez dwie 11-latki, a z drugiej cała sytuacja panująca w ich rodzinach, która do tego doprowadziła. Dzieci pozostawione same sobie, bez żadnej opieki, patologiczni rodzice i rodzeństwo lub nie interesująca się losem dziecka matka i siostra..”

„Książka wywołuje u mnie skrajne emocje, skłania do przemyśleń... Ludzie w sekundę potrafią się odwrócić, kłamać, aby zabłysnąć w mediach. Potępiają morderców, a sami stają się oprawcami, nie widząc w tym nic złego. Opowieść jest tragiczna, a koniec zaskakujący.”

No właśnie – takie zakończenia lubimy!!!

3. Ciekawostki o książce:

Zamiast określenia thriller, wielu używa - dramat psychologiczny. Owszem jest morderca, są trupy, ale treść bardziej skupia się na motywach winy, życiu po popełnieniu błędu w dzieciństwie, który niesie swoje skutki przez całe nastoletnie, jak i już dorosłe życie.

Bardzo dobry kryminał, świetnie zarysowany wątek, wyraziste postaci i napięcie do ostatniej strony.

Przesłanie autorki: „Przecież o to właśnie w życiu chodzi. Nie o wakacje, kolacje w knajpach i pragnienie posiadania więcej rzeczy , ale o to , by napić się razem herbaty i przytulić po długim dniu. Chodzi o wybaczanie i zapominanie , ulgowe traktowanie. A także o uczciwość , prawdę i zaufanie , o stworzenie bezpiecznego , ciepłego schronienia dla tych , których się kocha".

Agata MARZEC