Majowe MUST READ, czyli Agata M. i Mariola J. polecają!

Piękny jest ten maj, nieprawdaż? Nasza kochana młodzież zalega na zielonych trawnikach, okupuje rozgrzane słońcem ławki, zamyka oczy i... marzy! A gdyby tak jednak otworzyć oczy i wbić je w ciekawą książkę? Nie ma nic lepszego niż odpłynięcie w nierzeczywisty świat na łonie umajonej natury! Dlatego też dzisiaj polecamy Wam kolejną z ciekawych pozycji - "Kobietę w lustrze" Ericha Emmanuela Schmitta. Oczywiście mamy ją w naszej szkolnej bibliotece. Kto ma ochotę wypożyczyć literacką "perełkę" - zapraszamy!

O czym jest książka?
Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą. Na pozór dzieli je wszystko. Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne. Poznajemy trzy kobiety, tak bardzo różne od siebie, że wydaje się łączyć je tylko płeć. Anne, żyjąca w XVI w wiejska dziewczyna, zakochana w przyrodzie, zadziwiona jej pięknem, zdolna spędzać całe dnie w lesie, nie pozwala się wtłoczyć w ciasne ramy norm panujących w wiosce i ucieka sprzed ołtarza. Po jakimś czasie zamieszkuje w beginażu, skupiającym kobiety żyjące w samotności, także te przygotowujące się do wstąpienia do klasztoru. Tam szybko zostaje okrzyknięta mistyczką. Spotyka się to jednak z oburzeniem mieszkańców wioski, niezrozumieniem ze strony duchownych dla jej bardzo otwartego podejścia do Boga i stworzenia oraz... nienawiścią i zazdrością swojej krewniaczki.
Hanna to kobieta, która osiąga wszystko, co ważne w swojej epoce – ma dobrego, bogatego męża, wspaniały dom, poważanie... Nie udaje jej się jednak sprostać najważniejszemu wymaganiu – urodzeniu dzieci, co przecież decyduje o wartości kobiety. Ze wszystkich stron zaczynają otaczać ją nalegania i „serdeczne rady”, doprowadzając do zgubnych skutków...

Anny to młoda dziewczyna, która zdążyła już zrobić zawrotną karierę gwiazdy filmowej. Na co dzień tłumiąc emocje i...

Dlaczego lustro?
Bohaterki żyją w innych czasach, jednak to co ich niewątpliwie łączy to niepokorność w realizowaniu oczekiwań innych. Samo lustro też pojawia się w nich jako symbol. W nim możemy obserwować siebie, a kto potrafi uważnie patrzeć i wsłuchiwać się w swoje potrzeby, dostrzeże w nim coś więcej niż tylko siebie w wymiarze fizycznym.

Chcecie poznać trzy różne, chociaż ze wspólnym mianownikiem kobiety? Nie zwlekajcie, czekają na spotkanie z Wami!
Agata MARZEC
Mariola JÓŹWIAK