Wiosenny Festiwal Zawodów w "Ekonomiku"

Uczniowie i nauczyciele ZSEiT przygotowali nie lada gratkę dla swoich młodszych kolegów ze słupskich gimnazjów z okazji nadejścia astronomicznej wiosny. - Pomyśleliśmy, że skoro jest to czas przebudzenia się i wytężenia sił kreatywnych, warto spożytkować je, łącząc przyjemne z pożytecznym - przedstawiła główny zamysł pomysłu dyrektor szkoły Renata Draszanowska. Dlatego wraz ze swoimi podopiecznymi otworzyła drzwi szkoły dla twórczej gimnazjalnej braci, która wzięła udział w arcyciekawych zajęciach tematycznych z zakresu szeroko pojętych nauk technicznych i ekonomicznych. Nad ich przebiegiem czuwali nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz uczący się na no dzień w "Ekonomiku" młodzi naukowcy. Zaproponowali kilka praktycznych warsztatów odkrywających tajniki nauk ścisłych, jak również zagadnień z życia powszedniego.
Pani Urszula Bogdanowicz poprowadziła zajęcia pod hasłem "Praca sprzedawcy na co dzień", pani Teresa Sawicka - "Potyczki z handlem", pani Anna Jachurska pokazała, jakie zabezpieczenia posiadają polskie banknoty, pani Kasia Rydzewska zaprosiła na warsztaty biznesowe połączone z pokazem działania symulacyjnej firmy handlowej, pani Aleksandra Adamowicz uczyła jak "ogarniać" dokumenty magazynowe, panowie Piotr Kolasa i Maurycy Miedziewski przeprowadzili warsztaty fotograficzne i graficzne, pani Julianna Majewska-Bedka tłumaczyła "Ekonomiczne ABC". Dzięki zaradności i kulinarnym talentom uczniów oraz pani Elżbiety Bucy-Mularczyk nie zabrakło smakowitych i zdrowych przekąsek, które zaserwowano gościom w "Ekonomik Cafe" w ramach działalności młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa.
Cała społeczność zgromadzona tego dnia w murach szkoły uczestniczyła też w otwarciu bogatej w cenne zbiory wystawy poświęconej Ludwikowi Zamenhofowi - twórcy jezyka esperanto. Przygotowały ją pani Agata Marzec i Mariola Jóźwiak - strażniczki szkolnej biblioteki. Wystawa przyciągnęła mieszkańców Słupska, którzy - ciekawi jej zawartości - odwiedzili aulę, by m. in. porozmawiać z członkami Polskiego Stowarzyszenia Europa - Demokracja - Esperanto, aktywnie działającymi na terenie całej Polski i propagującymi ideę międzynarodowego języka oraz pamięć o jego twórcy.
Pierwszy dzień wiosny w tętniącym życiem "Ekonomiku" upłynął więc pod znakiem nauki poprzez zabawę oraz doświadczenia. Gimnazjaliści zgodnie przyznali, że z pewnością nie był to czas stracony, a edukacja w technikum może być ciekawsza niż myśleli.

Agata MARZEC