Listopadowe MUST READ, czyli Agata M. i Mariola J. polecają!

Witamy w kolejnej odsłonie naszego comiesięcznego cyklu, w którym prezentujemy Wam wybraną przez nasze bibliotekarki recenzję książki dostępnej w szkolnej bibliotece. Jest ona dostępna w księgozbiorze i bardzo chce dostać się do Waszych rąk! "Dzieje grzechu" autorstwa doskonale znanego Wam Stefana Żeromskiego to przede wszystkim nie jest szkolna lektura (co z pewnością jest istotną informacją!). 

To dramatyczna historia młodej dziewczyny z dobrego domu, która pod wpływem miłości łamie wszystkie wpojone jej zasady. Główna bohaterka, Ewa, zakochuje się w wynajmującym pokój w domu jej matki, Łukaszu. Okazuje się jednak, że mężczyzna jest żonaty i - nie mogąc uzyskać rozwodu – zostawia dziewczynę. Ona mimo wszystko postanawia go odnaleźć...
"Dzieje grzechu" od razu wywołały sprzeczne oceny. Krytyka zaskoczona tematyką utworu dopatrywała się dewiacji znakomitego talentu, podejrzewano pisarza o erotomanię lub histerię, uważano, że utwór jest pozbawiony sensu i idei. Wszystkie te reakcje wywołało pierwsze tak odważne w polskiej literaturze ukazanie tematyki seksualnej. Warto przekonać się, co było przyczyną tak skrajnych emocji. Powieść czterokrotnie doczekała się ekranizacji.
"Do tak diabelskiej rozkoszy potrafił mnie wprowadzić jedynie Stefan Żeromski w ostatnich dniach, gdy studiowałem dzieje upadku kochającego człowieka. A co zobaczyłem? Spalone zgliszcza miłości i ogromny grzech, który narodził się w umyśle zrozpaczonej kobiety. Nigdy nie spodziewałem się, że poznam Żeromskiego z tej strony. Napisał nietypowe w swym okrucieństwie dzieło." - ocenia jeden z czytelników.
"Czytałam jak zaczarowana, byłam w transie. Wydaje mi się, że książka zadziałała tak, jak powinna. Każdy postępek Ewy, pierwszej grzesznicy, był swoistym ciosem dla mnie jako czytelniczki. Cały czas myślałam, że losy bohaterów potoczą się mniej drastycznie." - dodaje inna z młodych czytelniczek.
Jesteście ciekawi, co się przydarzyło tej literackiej parze? Zapraszamy do szkolnej biblioteki!
Agata MARZEC
Mariola JÓŹWIAK