Nowe oblicze internatu „Ekonomika”

Po trwających prawie trzy lata pracach udało się zakończyć remont elewacji internatu wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku. Poniemiecka kamienica przy ulicy Partyzantów 26 odzyskała swój dawny blask i urok, stając się ponownie jedną z najładniejszych wizytówek miasta. Od kilku dni ozdobna elewacja przykuwa wzrok przechodniów, którzy zgodnie przyznają, że bezsprzecznie należy ona do cennych zabytków lokalnej architektury.

Historia budynku wzniesionego w 1889 roku jest niezwykle ciekawa. Pod koniec XIX wieku znajdowała się ona w prywatnych rękach bogatych niemieckich kupców i fabrykantów. Zbudowana została na planie 3-kondygnacyjnego prostokąta, podpiwniczona, zamknięta dwuspadowym dachem o łagodnym spadku. Do początku II wojny światowej kamienica pozostawała własnością potomków rodziny Westphal. Po II wojnie światowej budynek stał się siedzibą internatu ówczesnego Gimnazjum Handlowego w Słupsku. To, co w nim najładniejsze, znajdowało się na elewacji frontowej. Precyzyjnie wykonane zdobienia sprawiły, że kamienicę sklasyfikowano jako przestrzeń o wysokich wartościach zabytkowych i architektonicznych. Podlega ona ochronie. Zachowanym elementem wyposażenia budowli jest pierwotna stolarka drzwiowa oraz stolarka okienna elewacji frontowej. Dzięki remontowi – została ona ocalona przed postępującym nieuchronnie zniszczeniem.
Również wystrój sieni budynku, klatka schodowa z wystrojem sufitów i bogato zdobioną balustradą, stanowią rzadki przykład w pełni zachowanego wnętrza z XIX wieku. Mamy nadzieję, że i tym elementom kamienicy w niedługim czasie uda się przywrócić świetność.
Autor: Agata Marzec