Istambuł zdobyty

Od 18 do 24 kwietnia jedenaścioro uczniów naszej szkoły wraz z Panią Marią Rój-Krupińską i Panią Joanną Aleksandrowicz uczestniczyło w wymianie międzynarodowej w Turcji, w ramach projektu ''Experience Europe''. Uczniowie na tydzień zamieszkali u stambulskich rodzin, gdzie mogli bliżej zapoznać się z turecką kulturą oraz obyczajami. W szkole uczestniczyli w warsztatach teatralnych wraz z uczniami z Turcji, Niemiec oraz Finlandii, czego skutkiem było wystawienie krótkich skeczy w piątkowej finalnej uroczystości. 

Cały tydzień był bogaty w ciekawe wycieczki, które odbywały się po warsztatach i trwały do samego wieczora. Już w poniedziałek uczniowie zwiedzili najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery, czyli Hagię Sofię. Tego samego dnia mieli okazję wejść do najsławniejszego tureckiego meczetu, czyli Sultanahmet (Błękitny Meczet). We wtorek nadszedł czas na zwiedzenie Pałacu Dolmabahce, czyli pięknego centrum administracyjnego Imperium Osmańskiego. Po obejrzeniu zapierającej dech w piersiach rezydencji Sułtanów nadszedł czas na przyjemny, dwugodzinny rejs wodami Bosforu. W środę uczniowie zasadzili drzewko, które oficjalnie zostało drzewkiem naszej szkoły, a następnie odwiedzili piękny Emirgan Tulip Festiwal. W czwartek czekała ich najdłuższa wycieczka, bo aż ośmiogodzinna. Celem dwugodzinnego rejsu w jedną stronę Bosforem były Wyspy Książęce, skąd można było obserwować panoramę Stambułu oraz przechadzać się pięknymi i klimatycznymi uliczkami. Piątek był dniem podsumowania warsztatów w Sariyer Culture Hall, gdzie uczestników odwiedził między innymi Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Stambule – Pan Grzegorz Michalski. Po obejrzeniu spektaklu uczniów z Turcji i krótkich skeczy grup warsztatowych nadszedł czas na rozdanie certyfikatów i pożegnanie polskiej grupy, która przez Berlin wróciła do Słupska. Za nami już warsztaty ''Experience Europe'' w Polsce, Finlandii i Turcji, a już za miesiąc odbędą się ostatnie z nim w niemieckim Aachen, gdzie będzie miało miejsce podsumowanie całego projektu.