Świadomy uczestnik ruchu drogowego

 

Dnia  19 lutego 2014 roku gośćmi w naszej szkole byli policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku: p. Elżbieta Rychert (Wydział Prewencji) oraz p. Lesław Kot (Wydział Ruchu Drogowego). Spotkali się z uczniami wszystkich klas pierwszych, aby porozmawiać na temat zagrożeń istniejących w ruchu drogowym oraz odpowiedzialnego zachowania na drodze. Pan Lesław Kot podczas  spotkania dzielił się doświadczeniem z codziennej pracy, przestrzegał przed brawurą za kierownicą.
 W trakcie prezentacji pokazano zebranym uczniom jak pod wpływem alkoholu zmieniają się reakcje kierowców na zwykłe sytuacje drogowe. Przedstawiono i omówiono skutki przekraczania dopuszczalnej prędkości, prowadzenia auta pod wpływem alkoholu oraz lekceważenia przepisów Prawa o Ruchu Drogowym.
Podczas spotkania wykorzystano także alkogogle, przyrząd do demonstracji upośledzenia zmysłów występującego po spożyciu alkoholu. Panie pedagog przeprowadziły „eksperyment” – uczniowie po nałożeniu alkogogli mogli sprawdzić, jak zmienia się pod wpływem alkoholu spostrzeganie, uwaga i sprawność fizyczna. To spojrzenie na rzeczywistość "pijanym wzrokiem" było ważnym doświadczeniem. Spotkanie wywarło na wszystkich silne wrażenie, uświadomiło, że „przygoda za kierownicą” wymaga dużej odpowiedzialności.