11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości – Zwycięzca

Jak wyglądała by nasza historia gdyby Polska 11 listopada 1918 roku nie odzyskała niepodległości ? Co dla mnie znaczy fakt że mieszkam w Polsce i jestem Polakiem ? Tak brzmiały pytania w naszym szkolnym konkursie historycznym z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przypominamy, iż odpowiedź musiała się zmieścić w 95 słowach – z uwagi na obchodzoną w tym roku 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

12 listopada nagrodę i honorowy dyplom z rąk Pana Dyrektora Stanisława Majkowskiego, odebrał zwycięzca rywalizacji – Patryk Bochniak z klasy II TC. Patrykowi gratulujemy, a poniżej zwycięski tekst – odpowiedź na postawione pytania:

Jestem Polakiem i jestem z tego dumny. Fakt, że mieszkam w kraju, za który przodkowie oddawali swoje życie sprawia, że przepełnia mnie szczęście. Ale co by było gdybyśmy nie odzyskali niepodległości w 1918 roku? Sądzę, że odzyskanie upragnionej wolności byłoby kwestią czasu. Naród Polski ma w sobie gen wolności, który jest silniejszy od potęgi każdego zaborcy. Mimo wielu lat okupacji ten gen przetrwał, a nawet jeszcze bardziej się rozwinął. I w końcu po hektolitrach przelanej krwi waleczni Polacy odzyskali to czego pragnęli, a my dostąpiliśmy tego szczęścia, że żyjemy w kraju wolnym, bez tyrani zaborców.

Przypominamy również że do końca tygodnia zapraszamy do fotografowania się w towarzystwie „ojców” naszej niepodległości – których naturalnej wielkości wizerunki znajdują się na wprost pokoju nauczycielskiego.
Zdjęcia nadesłane na adres
tomasz.stempkowski@wp.pl
z dumą zaprezentujemy w galerii szkolnej :)


Tomasz Stempkowski