Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku – tę datę muszą znać wszyscy Polacy. Czy w dobie, gdy coraz chętniej obchodzimy różnego rodzaju „halowiny”, „nowu bożole” i inne „święta” obce naszej kulturze i tradycji – pamiętamy jeszcze o wydarzeniach, które 95 lat temu dały Polsce i Polakom tak upragnioną od 123 lat wolność i niepodległość? Za twórców tej odzyskanej i odbudowanej II Rzeczpospolitej powszechnie uważa się dwie postaci: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego – którzy mimo dzielących ich różnic – wspólnie działali na rzecz Niepodległej. Lecz, co o nich wiemy? Jacy byli? Jakie były ich plany, motywy działania i życie, które poświęcili walce o odzyskanie, a później umocnienie suwerennego kraju? 

  Z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości wita Was patriotyczna odsłona naszej szkoły, naszego słupskiego Ekonomika. Zainteresowanych zapraszam do posłuchania archiwalnego nagrania głosu Marszałka – jakże innego w swej barwie i wymowie od większości naszych wyobrażeń.
Wszystkich zaś zapraszam do wzięcia udziału w szkolnych obchodach tej tak ważnej dla nas rocznicy. Tylko u nas – będziecie mogli zrobić sobie wspólne zdjęcie z „ojcami” naszej niepodległości. Józef Piłsudski i Roman Dmowski NIGDY nie zostali uwiecznieni na wspólnej fotografii !!! (a nawet jeśli – to historycy nadal nic o takim zdjęciu niewiedzą).
Przypnijcie biało-czerwony kotylion i noście go z dumą i radością z faktu, że urodziliście się i mieszkacie w wolnej Polsce.
Przeczytajcie informacje o najważniejszych twórcach polskości Dwudziestolecia międzywojennego, a na koniec zobaczcie jak wyglądała historia odzyskania niepodległości w filmie stworzonym przez Marka Witkowskiego, specjalnie na tę okazję.


Tomasz Stempkowski