Detektywi na tropach historii

Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie kto mieszka wokół Was? Co przywiodło ludzi których mijacie codziennie, czasem nawet ich nie dostrzegając, w okolice Słupska? Jak wyglądały wojenne losy najstarszych dziś mieszkańców Pomorza, których wiatr historii „rzucił” nad Bałtyk? Takie pytanie postawili sobie twórcy i realizatorzy projektu: Detektywi na tropach historii – Pomorscy Osadnicy.

 Młodzi badacze przeszłości naszego regionu, odszukali pięcioro mieszkańców Słupska i okolic i wysłuchali Ich historii z czasów wojny i pierwszych lat pobytu na Pomorzu. Finalnym efektem projektu jest film dokumentalny zrealizowany przez młodzież słupskich szkół w którym w/w bohaterowie wracają do swoich jakże często traumatycznych wspomnień.

 W środę 25 września w ZSEiT odbyło się jedno ze spotkań twórców projektu w czasie którego uczniowie mogli nie tylko obejrzeć film, lecz również porozmawiać z jednym z bohaterów – Panem Jerzym Mojsiukiem. Spotkanie odbyło się „pod opieką” całej „katedry historii” Ekonomika w składzie: Pani Profesor Iwona Miluska, Pan Dyrektor Stanisław Majkowski i Pan Profesor Tomasz Stempkowski. Obecny był również Przemek Zalewski – uczeń klasy II TB, który za namową Pani Profesor Miluskiej dołączył do grona realizatorów projektu.
Więcej informacja i materiały video na stronie:
http://detektywihistorii.mbp.slupsk.pl/
Wierzę, że taka forma poznawania historii spotka się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem młodzieży. A Przemkowi – gorącą gratulujemy.


Tomasz Stempkowski