Listopadowe MUST READ, czyli Agata M. poleca!

Przed nami kolejne mroczne popołudnia i długie wieczory... Mamy rozpaczać? Nic z tych rzeczy! Nasza szkolna biblioteka oferuje Wam tyle ciekawych tytułów do odkrycia, że sięgając po nie możecie nawet przegapić wiosnę i lato! W tym czasie szczególnie warto sięgnąć po powieści, które całkowicie oderwą nas od rzeczywistości, niekoniecznie fantastyczne. Dlatego też podsuwamy Wam niecodzienną historię autorstwa Ericha Emmanuela Schmitta „Przypadek Adolfa H.”. Tak tak, tego Adolfa...

Co by było, gdyby...

Czy pomyśleliście kiedykolwiek, co by było, gdyby Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych? Może ominęłoby nas piekło I i II wojny światowej... W swojej powieści Eric-Emmanuel Schmitt nakreślił podwójny portret tytułowego bohatera. Naszym oczom ukazują się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna. Historia prawdziwa przeplata się z historią, która mogła się zdarzyć...

Dlaczego losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że człowiek raz wybiera dobro, a innym razem zło? Czy wszystkim rządzi przypadek? W napisanej z rozmachem i dużą swadą książce Schmitt stawia pytania o źródło i naturę zła. Każdy z nas ma w sobie jasną i ciemną stronę - i lepiej o tym nie zapominać.

Pisanie tej książki dużo mnie nauczyło - pisze w posłowiu sam autor. - Dopóki nie rozpoznamy, że łajdak i zbrodniarz kryją się w głębi nas samych, będziemy żyć w pobożnym kłamstwie. Kim jest łajdak? Kimś, kto w swoich oczach nigdy się nie myli. Kim jest zbrodniarz? Kimś, kogo czyny lekceważą istnienie innych. W sposób nieuchronny te dwie siły ciążenia istnieją we mnie, mogę im ulec”.

Opinie czytelników:

Kolejna książka E.E. Schmitta i w moim odczuciu najlepsza, jaką do tej pory przeczytałam. Może to zasługa obszerniejszej formy powieści, co tak zmęczyło autora, jak dowiadujemy się z historii pisania książki zamieszczonej na jej końcu. Temat też kontrowersyjny i pokazany w odmienny sposób. Narracja przedstawiona dwutorowo i rozszczepienie losu jednostki i prawie całego świata w zależności od jednego przypadku może zastanowić nad prawdopodobieństwem takiej możliwości i być przyczyną wielu dyskusji.”

„Miałam lekkie obawy przed przystąpieniem do lektury, bowiem innej książki fabularnej o osobie Adolfa Hitlera, nie darzę zbyt ciepłymi uczuciami. Jak się okazało, wyszła moja malkontencka natura, bowiem wszelkie obiekcje okazały się bezzasadne. Mało tego – możliwe, że jest to jedna z najlepszych książek autorstwa Schmitta, a na pewno spośród tych, które miałam okazję już czytać.”

„Podczas lektury, miałam wrażenie, że czytam o dwóch różnych osobach. Adolf H. to zwykły człowiek, który pragnie tego, co wszyscy. Prowadzi typowy żywot artysty, tworzy, romansuje, zanim nie spotka prawdziwej miłości, przyjaźni się, ma chwile zwątpienia. Wie, że jest jednym z wielu, potrafi ocenić się krytycznie i dlatego, mimo trudności, w końcu nawiązuje poprawne kontakty z innymi ludźmi. Hitler nie zastanawia się nad sobą, uważa się za nierozumianego geniusza, dlatego nie próbuje szukać zrozumienia.”

Cytat i myśl przewodnia z książki:

Na człowieka składają się wybory i okoliczności. Nikt nie ma władzy nad okolicznościami, ale każdy ma władzę wyboru.”

Trzy egzemplarze powieści czekają na Was w naszej bibliotece. Kto pierwszy???

Agata MARZEC