Co czytają znani i lubiani? - odcinek 1

Wiemy już, co warto przeczytać wrześniową porą (must read), jakie książki ukształtowały panią Elę Skonieczną ("Z belferskiej półki"), czas na pierwszą odsłonę naszego trzeciego książkowego cyklu! Gwiazdy na czerwonym dywanie, gwiazdy na zakupach, gwiazdy w modnej restauracji - do tych sytuacji zdążyliśmy przywyknąć. Ale czy widok celebryty w osiedlowej bibliotece nie byłby dla nas szokiem? Tymczasem oni też lubią czytać. Poznajcie ich ulubione lektury.
 
Podobno ukochanym pisarzem aktora Willa Smitha jest Paulo Coelho. Smith podkreśla w wywiadach, że dla niego książki brazylijskiego autora bestsellerów "są jak cały wszechświat". O gustach nie dyskutujemy, ale - doceniając wrażliwość Smitha - chętnie polecilibyśmy mu parę innych książek. Książką życia dla Georga Clooneya jest "Wojna i pokój" Tołstoja, a Alec Baldwin najbardziej kocha "Zabić drozda" Harpera Lee. Natalie Portman w wywiadach przyznaje, że jej prywatny numer jeden to "Dziennik" Anny Frank (zagrała jej rolę w brodwayowskiej adaptacji), zaś ukochaną książką Daniela Radcliffa wcale nie jest "Harry Potter", a "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. Emma Thompson za najważniejsze dzieło uważa "Odyseję" Homera, a Jose Mourinho - Biblię.
 
Marcin Prokop
Marcin Prokop, dziennikarz TVN, żartuje, że zapytany o ukochaną powieść, chciał zapozować na wybitnego intelektualistę zakochanego w Prouscie albo chociaż Houellebecq'u. - Postanowiłem postawić na szczerość i przyznać sie do książki, którą przeczytałem już kilka razy i za każdym podejściem bawi mnie ona tak samo. Jest to memuar Billa Brysona zatytułowany "Life and Times of Thunderbolt Kid". Nie wiem, czy został wydany w Polsce, ale ja mam go w oryginale. Autor jest profesorem uniwersyteckim i wybitnym lingwistą, znawcą Shakespeare'a, a przy tym jednym z najbardziej błyskotliwie, dowcipnie i celnie piszących obserwatorów rzeczywistości.
- Uwielbiam jego cykl podróżniczy, w którym bezlitośnie sarkastycznie opisuje swoje spostrzeżenia z podróży po małomiasteczkowych prowincjach USA.  Wszystko jednak przebija wspomniana autobiografia, portretująca jego dzieciństwo, będąca w istocie pretekstem do fascynującej opowieści o Ameryce lat 50. i 60., kiedy odreagowywano traumę wojny konsumując na potęgę, dając początek przemysłowi reklamowemu - mówi.
- To opowieść o świecie, którego już nie ma, ale którego konsekwencje, choćby w postaci uformowanego wtedy modelu kapitalizmu, ponosimy do dziś. Szalenie mądra, bezpretensjonalna, a przy tym histerycznie zabawna, co w literackiej przyrodzie występuje dość rzadko.
Agata MARZEC