Lutowe must-read, czyli Agata M. i Mariola J. polecają!

Za nami już większość zimy, dni stają się coraz dłuższe a słoneczko coraz częściej zagląda do naszych okien. Co to oznacza? To, że mamy coraz więcej czasu na czytanie! Rośnie frekwencja w naszej szkolnej bibliotece, powoli przebudzacie się z leniwego zimowego letargu. Bardzo nas to cieszy, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach nasza praca koncentruje się wokół opracowania technicznego setek nowości książkowych, jakie pojawiły się na półkach dzięki projektowi ministerialnemu. Jest w czym wybierać! Wasza "Lista Wymarzonych Książek" w znacznej mierze jest już dostępna czytelnikom! Uwijamy się jak mrówki, byście jak najszybciej mogli skorzystać z pełnego księgozbioru.
Tymczasem na mroźne lutowe wieczory proponujemy Wam literacką podróż w cieplejsze rejony...Kwiat Pustyni
"Kwiat pustyni" Waris Dirie i Cathleen Miller to wstrząsające doznania pewnej młodej Somalijki. Od najmłodszych lat dziewczynka żyła w Somalii wraz z rodzicami i rodzeństwem. Wychowała się w otoczeniu dzikiej, afrykańskiej przyrody. W wieku pięciu lat została obrzezana, w wieku lat sześciu pierwszy raz została zgwałcona. Jako trzynastolatka uciekła z domu przed narzuconym jej małżeństwem. W końcu trafiła do Nowego Jorku, gdzie nastąpił wielki przełom w jej życiu. Gdy miała osiemnaście lat, rozpoczęła karierę modelki i osiągnęła zawrotny sukces.
Autentyczny opis surowych warunków, w jakich spędziła dzieciństwo, zajęć, wydarzeń, procesu obrzezania i wędrówki na sam szczyt, są ogromnym atutem tej książki. Ta wstrząsająca relacja krok po kroku uświadamia nam, że wciąż są jeszcze na świecie miejsca, w których dzieją się rzeczy dla nas niewyobrażalne, odrażające. Upór i zawziętość sprawiły, iż biedna, afrykańska dziewczynka przezwyciężyła wszelkie przeciwności losu i dokonała z pozoru niemożliwego.
W języku nomadów "Waris" oznacza kwiat pustyni. Jest to kwiat, który kwitnie bardzo rzadko i niezwykle krótko, na terenach piaszczystych. Waris to również imię bohaterki powieści.
"Kwiat pustyni" jest książką niezwykłą, biografią poruszającą nawet najbardziej niewzruszonych czytelników!
"Polecam tę książkę nie tylko tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o znanej modelce, życiu w Afryce, sposobach robienia kariery ale i ludziom, ceniącym szczerość, odwagę i upór w dążeniu do celu."
"Jest to lektura niesamowita, trzymająca w napięciu, której zadaniem jest nakłonienie czytelnika do przemyśleń i uświadomienie mu okrutności, niezwykłości oraz wspaniałości dawnego i dzisiejszego świata. Świata, którego dobrze nie znamy."
"Poznałam, że szczęście to nie to, co mam, bo nie miałam nic, a byłam szczęśliwa."
Agata MARZEC
Mariola JÓŹWIAK